Poradnik kariery|

23.07.2024

Quant, czyli kluczowe stanowisko w świecie finansów. Jak wygląda praca analityka ilościowego?

Klaudia Kitlińska, Redaktorka, Grupa MBE

Mają obszerną wiedzę w wielu dziedzinach, potrafią doskonale liczyć i krytycznie myśleć. Dostają wysokie zarobki już na starcie. Portal Investopedia nazwał ich „naukowcami rakietowymi pracującymi na Wall Street”. Na czym polega praca quanta?

Luke Peters, Unsplash

Luke Peters, Unsplash

Kim jest quant i czym się zajmuje

Quant to skrót od angielskiego pojęcia „quantative analyst”, czyli analityka ilościowego. Osoba zatrudniona na tym stanowisku ma zadanie analizować duże zbiory danych, wykorzystując przy tym swoje umiejętności i wiedzę z obszaru matematyki, logiki i statystyki, a także finansów i technologii. Ta specjalizacja staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w takich miejscach pracy jak banki inwestycyjne, fundusze hedgingowe oraz firmy ubezpieczeniowe czy konsultingowe. To jednak tylko nieliczne z nich, gdyż prawie każdy sektor potrzebuje kogoś, kto zna się na analizie danych i statystyce.

Główne obowiązki quanta to:

  • opracowywanie strategii finansowych
  • zmniejszanie ryzyka związanego z decyzjami finansowymi i inwestycjami
  • analiza danych finansowych w celu zrozumienia aktualnych wzorców i trendów na rynku
  • tworzenie i testowanie programów usprawniających analizę (stąd potrzeba wiedzy technicznej)
  • przygotowanie i wdrażanie sposobów na bardziej efektywne prognozowanie rynku finansowego 
  • przewidywanie możliwości inwestycyjnych
  • współpraca z innymi specjalistami w celu podejmowania świadomych decyzji biznesowych

Jak zostać quantem?

Analityk ilościowy to ekspert z ogromnym zapleczem umiejętności i kwalifikacji. Quantami nie zostają osoby przypadkowe. Są to zazwyczaj absolwenci kierunków ścisłych, na przykład matematyki, ekonometrii, metod statystycznych, fizyki czy informatyki. Abstrakcyjne myślenie i dostrzeganie schematów to umiejętności bardzo pożądane w zawodzie quanta, a powyższe specjalizacje mogą pomóc je zdobyć.
Kolejną twardą umiejętnością niezbędną dla analityka ilościowego jest znajomość języków programowania, takich jak Python, C++, R, czy SQL. Nie trzeba znać ich wszystkich, jednak zdolność samodzielnego tworzenia modeli analitycznych to ważna część tego zawodu.

Choć wykształcenie matematyczne i pokrewne jest u quanta bardziej pożądane niż studia finansowe, to musi on odnajdywać się również w tej dziedzinie. Osoba na stanowisku analityka ilościowego powinna mieć bardzo dobre rozeznanie w świecie finansów: znać jego działanie i mechanizmy, śledzić trendy i wiadomości z branży.


Praca analityka ilościowego – co warto wiedzieć?


Powyżej wymienione kwalifikacje to podstawa, aby zacząć myśleć o tym zawodzie jako o potencjalnej ścieżce kariery, ale oczywiście to nie wszystko. O wiele większe szanse na osiągnięcie sukcesu jako quant będą mieć osoby, które posiadają także „miękkie” zdolności, takie jak:

  • komunikatywność i umiejętności interpersonalne – analityka ilościowa to ciągła komunikacja z innymi specjalistami, wspólne opracowywanie strategii i podejmowanie decyzji. Trzeba umieć jasno przedstawiać swój punkt widzenia i wyciągnięte wnioski. Przydadzą się także umiejętności retoryczne, aby dobrze uargumentować przygotowane propozycje działania.
  • krytyczne myślenie i kreatywność –  quant to brakujące ogniwo pomiędzy czysto komputerową, bezosobową analizą danych, a analizą zrobioną przez osoby zaangażowane w projekt, która niekiedy może być nieco nieobiektywna. Analityk ilościowy powinien umieć dostrzegać i trafnie definiować czynniki rynkowe, społeczne, ludzkie, a następnie wyciągać z nich wnioski i znajdować rozwiązania dla biznesu.
  • umiejętność adaptacji – otaczający nas świat jest bardzo dynamiczny, zwłaszcza ten technologiczny i finansowy. To wymaga od quanta elastyczności i zdolności do szybkiego przyswajania wiedzy.
  • odporność na stres – analityk ilościowy podejmuje trudne decyzje i odpowiada za duże sumy pieniędzy. Dystans do ewentualnych porażek i radzenie sobie ze stresem to dla quanta absolutnie koniecznie umiejętności – dla zachowania „zimnej krwi” i logicznego myślenia przy podejmowaniu wyborów, ale też dla własnej higieny zdrowia psychicznego.

Zarobki quanta i zapotrzebowanie na rynku

Analityk ilościowy to osoba bardzo pożądana we współczesnym świecie biznesu. Firmy dysponują coraz większą ilością danych, a każda z nich może okazać się bardzo wartościowa dla inwestycji i rozwoju. Stąd zapotrzebowanie na pracowników, którzy potrafią te dane analizować i wyciągać z nich wnioski.

Zdarza się, że na quanta się awansuje, zaczynając od niższych szczebli kariery w danej organizacji. Są również tacy, którzy zostali zatrudnieni od razu na pozycję analityka ilościowego – nie ma w tym wypadku reguły.

Ze względu na złożoną charakterystykę i wysokie wymagania dla kandydatów na tę pozycję, quant to bardzo ceniony oraz dobrze opłacany zawód.
Dobrzy analitycy ilościowi są bardzo wysoko cenieni – także finansowo. W Polsce quant zarabia średnio 22 582 złote miesięcznie. Co więcej, podobną pensję można uzyskać nawet „na start”, od razu po studiach.


Kariera jako analityk ilościowy – czy warto?

Oczywiście nie jest to praca dla każdego. Quantem nie zostanie ani ktoś, kto nie „lubi się” z matematyką i myśleniem logicznym, ani też osoba, która woli pracować w pojedynkę, bez potrzeby komunikowania się ze współpracownikami. Z powodu dynamicznej i bardzo wymagającej kultury tej pracy, decyzja o podjęciu się tego zawodu nie będzie dobrym wyborem dla osób podatnych na stres.

Posada analityka ilościowego ma jednak wiele zalet. Oprócz takich atutów jak zarobki czy prestiż, quant ma także bezpośredni wpływ na inwestycje i przyszłość organizacji, dla której się pracuje, jak i na ogólny rynek finansowy. Zawód ten zapewnia także ciągłe wyzwania intelektualne i kreatywne. To dynamiczna, angażująca praca, dająca wiele satysfakcji, doświadczenia i poczucia sprawczości.


Źródła:

  1. Jooble, Quantative analyst wynagrodzenia
  2. DataCamp, How to Become a Quantative Analyst in 2023

Autor

Klaudia Kitlińska

Klaudia Kitlińska

Redaktorka, Grupa MBE