Proces rekrutacji
1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?
Marta Listkowska, specjalista ds. HR w Carl Zeiss Shared Services: Firma aktualnie znajduje się w okresie stabilizacji, więc otwieramy rekrutację dopiero w momencie pojawienia się zapotrzebowania. Sam proces składa się z dwóch lub trzech etapów w zależności od stanowiska.
W pierwszej kolejności zawsze zaczynamy od weryfikacji CV – już w tym momencie często sprawdzamy znajomość języka obcego, np. podczas wstępnej rozmowy telefonicznej bądź na Skype.
Następnym krokiem jest zaproszenie na spotkanie u nas w firmie. Spotkanie przeważnie odbywa się z Managerem lub Team Leaderem zespołu do którego szukamy oraz z przedstawicielem działu HR. Jeśli w wyniku przeprowadzonych rozmów nie zapadła decyzja o złożeniu oferty konkretnemu kandydatowi, prosimy o kolejne spotkanie.
Cały proces staramy się zamknąć w maksymalnie krótkim czasie – zazwyczaj są to 2 lub 3 tygodnie. Na każdym etapie informujemy kandydata o kolejnych krokach i działaniach, by nie został bez odpowiedzi. Brak informacji zwrotnej jest niestety największym grzechem popełnianym przez pracodawców w procesach rekrutacji.
Najczęstsze błędy w CV
2. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów?
Do najczęściej popełnianych błędów w CV mogę zaliczyć błędy językowe oraz niespójność tekstu.
Charakter pracy księgowego wymaga dobrego oka do szczegółów, dokładności i staranności.
Kandydat, który wymienia dokładność jako jedną ze swoich mocnych stron i jednocześnie dostarcza nam aplikację z błędami ortograficznymi, może stać się po prostu niewiarygodny. Natychmiast pojawiają się wątpliwości czy taka osoba rzeczywiście jest niedokładna i jakie będzie to miało przełożenie na jej codzienną pracę.
Forma CV powinna być jasna i przejrzysta. Bardzo chętnie rozwijamy temat osiągnięć kandydata (zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych) podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat musi mieć świadomość, że to co umieści w CV może zostać w prosty sposób zweryfikowane.
Znajomość języków obcych
3. Znajomość których języków jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak weryfikowana jest w procesie rekrutacji?
Język angielski to zdecydowanie nasz „must have”. Cała oficjalna komunikacja wewnątrz firmy oraz z naszymi partnerami biznesowymi prowadzona jest właśnie w angielskim. Uważam jednak, że jego znajomość stała się już standardem i jest jednym z pierwszych wymogów ubiegania się o pracę szczególnie w korporacjach i sektorze BPO/SSC.
Równie ważny i pożądany przez nas jest także język niemiecki – w końcu jesteśmy firmą o niemieckich korzeniach. Niestety, na poznańskim rynku pracy można odczuć duży niedosyt kandydatów z jego znajomością. Oprócz tego zatrudniamy osoby znające następujące języki: włoski, hiszpański czy francuski.
Poziom języka zawsze weryfikowany jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej są to pytania otwarte, na które kandydat musi odpowiedzieć lub nawiązać krótki dialog z osobą rekrutującą.
Integracja pracowników firmy
4. Jakie są formy integracji pracowników w Państwa firmie?
Uważam, że na szczególną uwagę zasługują działania naszego CSR Team’u (społecznej odpowiedzialności biznesu), który jest inicjatorem wielu akcji dziejących się w firmie w ciągu roku . Do tych cieszących się największym zainteresowaniem zdecydowanie można zaliczyć: Zeiss Summer Sport Challenge – czyli wakacyjny konkurs sportowy, który ma również na celu propagowanie zdrowego trybu życia. Przez 3 miesiące uczestnicy rejestrowali za pomocą aplikacji swoje przebiegnięte bądź przejechane na rowerze kilometry oraz dopingowali się w komentarzach. W związku z tym, że pracujemy w różnych zakątkach biura, była to fantastyczna okazja do poznania siebie bliżej i wzajemnego motywowania się.
Poza tym przełom marca/kwietnia to akcja Zeiss Breakfast, która polega na tym, że chętne osoby przygotowują w domu posiłki śniadaniowe, przynoszą do pracy i sprzedają za symboliczną kwotę. Całość zebranych funduszy przekazywana jest na wybrany wcześniej szczytny cel.
W grudniu odwiedzają nas nasi najmłodsi w ramach imprezy Mikołajkowej dla dzieci pracowników.
Raz w roku organizowana jest też integracja firmowa. W 2018 roku byliśmy na jednodniowym spływie kajakowym. Każdy z teamów ma również możliwość własnej integracji – wtedy to członkowie zespołu razem decydują o formie spędzenia wspólnego czasu.
Ostatnia rada przed rozmową o pracę
5. Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?
Głowa do góry, uśmiech na twarzy i pamiętaj:
The sky’s the limit!
Dziękuję za rozmowę.