Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Popularność pracy w finansach wśród pokolenia Z

Kiedyś kojarzony z jednostajnością i „papierologią”, dzisiaj przyciąga młodych ludzi między innymi innowacją i perspektywami rozwoju. Jak zmieniło się postrzeganie sektora finansowego?
Kategoria: Wiadomości
23.09.2024

„Moda” na finanse 

Zainteresowanie podjęciem się kariery w finansach pośród „Zetek” (pokolenia Z, czyli osób urodzonych w latach 1997-2012) jest doskonale widoczne szczególnie wtedy, gdy przyjrzymy się trendom panującym w rekrutacjach na studia. 

W roku akademickim 2023/2024 ekonomia i finanse (analizowane łącznie) były trzecim najpopularniejszym kierunkiem wśród kandydatów aplikujących na studia I stopnia oraz studia jednolite magisterskie. W pierwszej dziesiątce kierunków najchętniej wybieranych przez studentów od kilku lat plasują się finanse i rachunkowość. 
Fundacja GPW (Giełdy Papierów Wartościowych) jako jedną z przyczyn trendu podaje szerokie perspektywy na przyszłość, jakie daje branża finansowa. 

– Obserwujemy takie nastawienie wśród uczestników projektów prowadzonych przez Fundację GPW, (…) osób, które są w momencie wyboru drogi zawodowej. Wybierają pracę w finansach, bo ta branża daje im wiele możliwości. Pokolenie Z nie ocenia jej stereotypowo jako nudną pracę „przy biurku, dla białych kołnierzyków”. Obserwują uważnie rynek i wiedzą, że coraz więcej firm potrzebuje wsparcia m.in. w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Głęboko zainteresowani bardzo szybko rozwijającą się technologią, chcą wykorzystywać w swojej pracy AI, np. do analizy danych, które są następnie wykorzystywane chociażby do tworzenia strategii inwestycyjnych – zauważa Alina Bączar, Wiceprezes Fundacji GPW. 

Co zachęca do pracy w finansach? 

Fundacja GPW jako główne powody, dla których młode osoby chcą podjąć się kariery w sektorze finansowym, wymienia: 

Prestiż – cieszy się nim większość zawodów w tej branży. Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa lub wpływ na podejmowanie ważnych decyzji biznesowych budzi podziw oraz pozwala na dalszy rozwój zawodowy, co wiąże się również z coraz lepszym wynagrodzeniem i poziomem życia. 

Praca, która ma znaczenie – młode osoby jako jeden z czynników, który liczy się dla nich w życiu zawodowym, podają poczucie celu. W raporcie firmy Deloitte z 2024 roku poświęconemu pokoleniu Z oraz millenialsom, czytamy, że aż 86% badanych „zetek” oraz 89% millenialsów twierdzi, iż poczucie celu jest ważne dla ich satysfakcji z pracy oraz własnego dobrostanu. Praca w finansach pozwala na określanie ścisłych celi biznesowych oraz osobistych, do tego pomaga zaspokajać potrzebę sprawczości i decyzyjności, szczególnie na wyższych stanowiskach. 

Stabilny sektor – branża ta może dawać poczucie bezpieczeństwa, które również bardzo liczy się dla młodego (i nie tylko) pracownika, ponieważ jest ona o wiele bardziej odporna na kryzysy. 

Szeroki wybór pracodawców – osoby dobrze znające się na finansach potrzebne są we wszystkich większych organizacjach, co sprawia, że absolwenci kierunków finansowych i ekonomicznych mogą przebierać w ofertach prac. 

Jak podkreśla fundacja GWP, najlepszą drogą dla młodych ludzi do rozpoczęcia pracy w tym sektorze będą staże i praktyki podejmowane już podczas studiów. 

– Kiedy potencjalny pracodawca pyta kandydata z niewielkim lub zerowym doświadczeniem o jego dotychczasowe osiągnięcia, nie oczekuje długiej listy poprzednich miejsc pracy, lecz raczej informacji o odbytych praktykach, ukończonych kursach i innych formach rozwoju. Finanse to obszar, w którym pracodawcy szczególnie cenią zaangażowanie i dodatkowy wysiłek. Można zbudować imponujące CV jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy, na przykład poprzez udział w stażach i praktykach – mówi Alina Bączar. 

Czytaj: A po studiach idziemy do pracy, czyli jak studenci wybierają swoją pierwszą pracę? [RAPORT] 

 

Źródła: 

[1] Studia.gov.pl, Wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki 

[2] Deloitte, 2024 Gen Z and Millennial Survey: Living and working with purpose in a transforming world 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również