Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Praca w finansach oczami pracowników. Co liczy się w tej branży?

Na naszych mediach społecznościowych przeprowadziliśmy ankiety skierowane do osób związanych z branżą finansową. Informacje, które pozyskaliśmy, prowadzą do ciekawych wniosków.
Kategoria: Raporty
07.08.2024
krakenimages, Unsplash

Przede wszystkim rozwój

 „Czy uważasz, że branża finansowa oferuje wystarczająco wiele możliwości rozwoju kariery?” – na to pytanie odpowiedziało pozytywnie 59 procent respondentów. Odpowiedź przeczącą zaznaczyło 29 procent. Reszta zaznaczyła odpowiedź „nie jestem pewny/pewna”. To bardzo dobry znak, szczególnie biorąc pod uwagę, że większość zawodów w branży finansowej wymaga regularnego doskonalenia i dokształcania.

Statystyki dotyczące rozwoju wyglądają jednak nieco gorzej, gdy przyjrzymy się odpowiedziom na pytanie „Czy twoi pracodawcy wspierają cię w rozwoju zawodowym?”. Tutaj odpowiedzi różniły się w zależności od strony, na której pojawiła się ankieta (Facebook oraz Instagram), jednak podsumowując oba wyniki, odpowiedzi wyglądają następująco: „Nie” odpowiedziała aż połowa ankietowanych, a „Tak” jedynie 31,25 procent (reszta odpowiedzi to „Nie mam zdania”).

Zestawiając ze sobą wyniki obu pytań możemy wywnioskować, że podczas gdy możliwości rozwoju kariery jest wiele, pracodawcy mają jeszcze duże pole do udoskonalenia tego procesu.

Nasze ankiety ukazują jednak  pozytywną perspektywę na pracę w finansach w Polsce. Na pytanie „Jak oceniasz swoje zadowolenie z pracy w branży finansowej?” 64 procent respondentów zaznaczyło odpowiedź „Jestem bardzo zadowolony/a”. Jedynie 9 procent ankietowanych przyznało się do niezadowolenia ze swojej pracy, a 27 procent uznało, że nie ma zdania.

Czytaj: Brak rozwoju w firmie = zmiana pracy? Raport

Zdobywanie kwalifikacji a umiejętności miękkie

Czy w branży finansowej, w której większość osób posiada wyższe wykształcenie kierunkowe, a do tego zdobywa wymagające międzynarodowe kwalifikacje, liczą się w ogóle umiejętności miękkie?

Na pytanie „Jak ważne są umiejętności miękkie w pracy w finansach?” 62 procent odpowiedziało „Bardzo ważne”, a 38 procent „Średnio ważne”. Odpowiedzi „Nieistotne” nie zaznaczył nikt.

Padło także pytanie o posiadanie certyfikacji zawodowych takich jak CFA, ACCA oraz czy mają one istotne znaczenie w pracy w finansach. Aż 74% ankietowanych odpowiedziała na to pytanie twierdząco.

Wyniki dla tych pytań mogą posłużyć za ważną informację dla studentów kierunków finansowych lub osób początkujących w branży: warto troszczyć się zarówno o swoje umiejętności twarde, jak i miękkie.

Aby wziąć udział w następnych prowadzonych przez nas ankietach, zachęcamy do obserwowania nas na mediach społecznościowych:

Facebook
Instagram
LinkedIn
YouTube
Threads

Czytaj: Najbardziej pożądane umiejętności miękkie w branży finansowej

Zobacz również