Kim są innowatorzy chmury?
Raport „World Cloud Report for Financial Services 2025”, opracowany przez Capgemini, zbadał opinie oraz sposoby działania 600 liderów z sektora usług finansowych w obszarze bankowości i ubezpieczeń oraz 120 kierowników wyższego szczebla w FinTechach i InsurTechach. Wszyscy badani pochodzą z 13 różnych rynków reprezentujących Amerykę Północną oraz Południową, Europę, Azję i Pacyfik. Dane zawarte w raporcie odzwierciedlają więc trendy globalne.
Wynika z niego również, że jedynie 12% instytucji na całym świecie można zakwalifikować jako „prawdziwych innowatorów chmury”, którzy „wykorzystują dobrze zdefiniowaną definicję chmury (…), aby generować najwyższe wyniki finansowe”.
O wyjaśnienie, co ich wyróżnia oraz jakie są ich kluczowe praktyki, które można by zastosować w innych instytucjach, poprosiliśmy Tomasza Radwańskiego, Head of FS Cloud and Custom Applications Practice w Capgemini Polska.
– Innowatorzy chmurowi w sektorze finansowym wyróżniają się podejściem opartym na danych, koncentracją na kliencie oraz zaawansowanym wykorzystaniem technologii chmurowych i sztucznej inteligencji. Łączą dane tradycyjne i zewnętrzne, by wyciągać kluczowe wnioski dla klientów i branży. Umożliwia to bardziej efektywne rozwijanie swoich produktów, wspiera też personalizację marketingu, pozwala tworzyć lepiej ukierunkowane kampanie– mówi ekspert – Innowatorzy z sektora bankowego wykorzystują dane do identyfikacji i zapobiegania nieuczciwym transakcjom, lub też po to, by usprawnić choćby proces zatwierdzania pożyczek. Z kolei mówiąc o sektorze ubezpieczeń, innowatorzy integrują dane tradycyjne i zewnętrzne w procesie underwritingu, aby pomóc w lepszej wycenie polis. Aktywnie wspierają się danymi także w procesach likwidacji szkód, identyfikacji nieuczciwych roszczeń, czy szacując wartość szkód – wyjaśnia.
Tomasz Radwański zwraca również dużą uwagę na działania dla klientów – to na nich powinno opierać się tworzenie strategii.
– Firmy będące innowatorami chmurowymi optymalizują procesy KYC dla onboardingu, aby zapewnić bezproblemową obsługę. Poza tym zapewniają klientom prosty i natychmiastowy dostęp do swoich usług, świadczą kompleksowe i spersonalizowane usługi doradztwa finansowego – dodaje.
Wyzwania w korzystaniu z chmury
Co utrudnia coraz sprawniejsze wdrażanie rozwiązań chmurowych w biznesie?
Jednym z problemów jest podejście typu „lift-and-shift” przy migracji systemów do chmury. Oznacza to brak wprowadzania dużych zmian w architekturze. Taka praktyka, w połączeniu z szybkim skalowaniem, prowadzi do dużych kosztów.
Wyzwanie dla przedsiębiorców stanowią także skomplikowane modele cenowe oraz mało efektywne zarządzanie i nadzór nad zasobami chmurowymi.
Z raportu wynika, że mniej niż 40% dyrektorów wyższego szczebla jest w pełni zadowolonych z wyników chmury, takich jak obniżenie kosztów operacyjnych (33%), lepsza skalowalność (27%), przyspieszenie innowacji (26%), rozwój analityki i danych (24%) oraz poprawa bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami (21%).
Eksperci rekomendują jednak maksymalne wykorzystanie potencjału płynącego z tej technologii.
– Podejście cloud-native pozwala szybciej wprowadzać nowe produkty, docierać do szerszego grona odbiorców i wzmacniać lojalność klientów. Chmura, szczególnie w połączeniu z generatywną sztuczną inteligencją, umożliwia również efektywne inwestowanie w technologie, które mają strategiczne znaczenie dla przyszłości branży finansowej – mówi Tomasz Radwański.
Jednak, mimo wątpliwości wielu osób na stanowiskach wyższego szczebla, obecnie banki i firmy ubezpieczeniowe coraz częściej korzystają z chmury.
– Świadczy o tym 26-procentowy wzrost odniesień do technologii chmurowych w raportach rocznych 40 czołowych instytucji finansowych na świecie w latach 2020–2023 – podsumowuje ekspert.
Czytaj: Technologie chmurowe w bankowości i ubezpieczeniach
Chmura a bezpieczeństwo danych w sektorze finansowym
Kolejnym wyzwaniem we wdrażaniu rozwiązań chmurowych jest przestrzeganie najnowszych regulacji i odpowiednich zasobów informacyjnych. Problem dotyczy szczególnie takich instytucji jak banki czy firmy ubezpieczeniowe, gromadzące ogromne ilości wrażliwych danych o klientach.
Wraz z rosnącym rozwojem cyberataków Unia Europejska (a także wiele indywidualnych państw) wprowadza coraz więcej regulacji i obostrzeń związanych cyberbezpieczeństwem. Dla instytucji finansowych oznacza to potrzebę opracowywania nowych rozwiązań w celu spełnienia wymogów prawnych. Przykładem jest chociażby wchodząca w życie w styczniu 2025 roku dyrektywa unijna DORA, czyli Digital Operational Resilience Act (więcej o niej oraz o cyberbezpieczeństwie w finansach przeczytasz tutaj).
– Przepisy dotyczące ochrony danych powinny stanowić punkt wyjścia dla każdej firmy, która chce korzystać z chmury. Uniwersalne regulacje powodują, że firmy muszą w jednolity sposób raportować incydenty czy zarządzać ryzykiem związanym z współpracą z innymi podmiotami. To skłania także do bardziej odpowiedzialnego zarządzania danymi. Ułatwia to również szybszą i bardziej trafną analizę skutków incydentów i odpowiednią reakcję – mówi Tomasz Radwański – Wprowadzenie takich regulacji może jednak napotkać pewne wyzwania. Do największych należą potencjalne koszty oraz skomplikowane procesy, które mogą być trudne do wdrożenia dla mniejszych, lokalnych firm. Dodatkowo, regulacje mogą ograniczać elastyczność firm, które chcą eksperymentować z nowatorskimi rozwiązaniami, zwłaszcza w obszarach, które nie są jeszcze dokładnie uregulowane prawnie – dodaje.
W tym momencie trzy główne problemy wykazane w raporcie, z którymi mierzą się przedstawiciele tych sektorów, to:
- Starsze systemy (legacy) - utrudniają połączenie danych z różnych działów (71%)
- Ochrona danych klientów - trudności w zapewnieniu prywatności i bezpieczeństwa (70%)
- Jakość danych – błędy i niekompletne informacje (69%).
Rozwiązanie: rozwój i innowacja w branży finansowej
Korzystanie z potencjału nowych technologii – w tym chmurowych – pozytywnie wpływa na biznes: tak twierdzi większość badanych. Aż 81% przedstawicieli kadry zarządzającej przyznaje, że brak odpowiednich technologii utrudnia realizację celów biznesowych. Jednak, jak już zostało wspomniane, za innowatorów chmurowych możemy uznać jedynie 12% banków i firm ubezpieczeniowych.
Zdaniem twórców raportów odpowiedzią na problem oraz sposobem na zwiększenie innowacji w branży jest:
- Tworzenie aplikacji dedykowanych chmurze
- Inwestowanie w talenty z umiejętnościami chmurowymi
- Wspieranie kultury współpracy zachęcającej do dzielenia się pomysłami
- Ułatwienie pracownikom wszystkich zespołów dostępu do nowych technologii
Podejście biznesowe oparte na analizie danych i technologii chmurowej może znacząco poprawić efektywność operacyjną oraz innowacyjność instytucji, co w efekcie przekłada się na wyniki oraz na zadowolenie klientów.