Co to jest Fintech?
Fintech to dynamicznie rozwijający się sektor technologii finansowej. Samo pojęcie to połączenie słów finance – finanse i technology – technologia. Można powiedzieć, że są to startupy (chociaż wiele firm fintechowych już dawno przeszło na wyższy poziom) w obszarze finansów. Mają one ogromny wpływ na branżę. Często współpracują, ale także konkurują z tradycyjnymi bankami.
Przykłady fintechów to między innymi:
- Blik;
- Revolut (choć obecnie działa również jako bank);
- PayPal;
Niedawno pisaliśmy o rosnącej popularności płatności real-time – odpowiadają za nią głównie fintechy. Technologie tworzone przez te innowacyjne firmy finansowe są nieodłączną częścią naszej codzienności, pomagając nam dokonywać szybkich przelewów, wymieniać waluty czy zarządzać osobistymi finansami.
Sektor fintech nieustannie ewoluuje, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Można by wręcz powiedzieć: szczególnie w Polsce, gdyż znajdujemy się w europejskiej czołówce rozwoju tego obszaru.
Fintech a bank – najważniejsze różnice
Aby w pełni uświadomić sobie, w jaki sposób może się różnić praca w tych dwóch instytucjach, należy odpowiedzieć sobie, czym tak naprawdę się one zajmują i w jaki sposób się od siebie różnią.
Tradycyjne banki mają przede wszystkim o wiele większy zakres działalności w porównaniu do fintechów. Działalność tych drugich opiera się na ważnych i innowacyjnych, jednak dość jednotorowych działaniach. Banki zaś działają i online, i stacjonarnie, oferują różnorodne usługi takie jak: konta, lokaty, pożyczki, kredyty, doradztwo finansowe. Pracują nie tylko dla klientów, ale i bezpośrednio z nimi, twarzą w twarz bądź telefonicznie.
Różnica pomiędzy fintechami a bankami to obowiązujące ich regulacje. Dla tych drugich są one o wiele bardziej rygorystyczne. Banki przed rozpoczęciem działalności muszą uzyskać licencję bankową (uprawnienie do prowadzenia działalności bankowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które wydaje Komisja Nadzoru Finansowego), prowadzić działania zgodne z zasadami prawa bankowego, są pod nadzorem organów kontrolnych. Początkowy kapitał banku nie może być niższy niż 5 milionów euro. Państwo ściśle kontroluje instytucje bankowe, zapewniając jednocześnie szereg praw i mechanizmów ochrony ich klientów.
W przypadku fintechów wygląda to zupełnie inaczej. Oczywiście, nie są one wolne od jakichkolwiek regulacji i przepisów – ich działania regulują między innymi ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy (AML), ustawa o usługach płatniczych, a w wypadku współpracy z bankami również prawo bankowe. Jednak fintechy wciąż mają na sobie znacznie mniej ograniczeń prawnych.
Innym z czynników, który odróżnia od siebie te dwa typy instytucji, jest podejście do innowacyjności. W nowoczesnych firmach technologii finansowych innowacyjność jest najważniejsza. To ona przesądza o sukcesie organizacji, przyciąga nowych użytkowników i inwestorów.
Współczesne banki również można określić mianem innowacyjnych, ale na zupełnie innym poziomie niż fintechy. Ze względu na obowiązujące procedury i regulacje, nie mogą sobie one pozwolić na równie szybkie wdrażanie nowych technologii i rozwiązań. Fintechy mają większą swobodę do popełniania ryzyka oraz testowania innowacji.
Praca w fintechu kontra praca w banku
Warto zaznaczyć, że, wbrew panującym stereotypom, praca w banku wcale nie jest i nie musi być nudna i monotonna.
– Jeżeli ktoś uczył się o bankowości jedynie na studiach, może postrzegać tę branżę jako bardzo tradycyjną: powtarzalność, dużo dokumentacji papierowej, mało innowacji. W rzeczywistości (…) to bardzo dynamiczne środowisko pracy, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz najnowsze trendy – mówiła w rozmowie z nami Aneta Kocemba, kierująca Globalnym Centrum Rozwiązań Societe Generale w Polsce.
Współczesna bankowość oferuje wachlarz możliwości i rozwoju, w tym pracę z nowymi technologiami. Jeśli jednak jest to dla nas ważny, a wręcz najważniejszy aspekt pracy, praca w fintechu może być w tym wypadku lepszym wyborem. To tutaj wspomniane wcześniej innowacje mają największą szansę zaistnieć w szybkim tempie.
Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy pracą w tradycyjnym banku a w fintechu jest kultura organizacyjna. Banki są pod tym względem bardziej formalne (można również powiedzieć: profesjonalne), fintechy zaś na ogół charakteryzują się luźniejszą, mniej oficjalną atmosferą. Są również mniej hierarchiczne: podczas gdy w bankach każdy z pracowników ma ściśle przydzielone obowiązki, w fintechach, jak w startupach i małych firmach, często zdarza się, że jedna osoba może spróbować wielu różnych zadań.
Ma to oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Zatrudnienie w banku daje pracownikowi większą stabilizację, najczęściej także lepsze warunki zatrudnienia czy benefity pozapłacowe. Choć obowiązki są ściśle przyporządkowane do danego stanowiska, można liczyć na określoną odgórnie ścieżkę kariery i awansów, a także jawne systemy podwyżek i premii.
Praca w fintechu (choć oczywiście zależy, jakim, gdyż wiele fintechów to duże, uporządkowane korporacje) niekoniecznie da nam ten sam komfort i bezpieczeństwo. Oferuje jednak wiele okazji do nauki, szybkiego rozwoju i niemałą satysfakcję zawodową, jako że wspólnie tworzy się tam nowe rozwiązania
Zastanawiając się nad tym, czy lepsza będzie dla nas praca w bankowości tradycyjnej czy w nowoczesnej instytucji finansowej, warto zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. Jako że banki oferują o wiele więcej usług, mają też do zaoferowania o więcej możliwości w różnych obszarach, między innymi więcej stanowisk pracy związanych z pracą z klientem.
Czytaj: Kariera w bankowości – 4 główne obszary. Sprawdź, czym się charakteryzują
Zarówno bank tradycyjny, jak i fintech może być interesującym i rozwijającym środowiskiem pracy – ważne, aby wiedzieć, czego oczekujemy na danym etapie naszej kariery.
Aktualne oferty pracy w bankowości sprawdzisz tutaj.
Źródła:
[1] Komisja Nadzoru Finansowego, Banki
[2] "Fintech wyznacza nowe drogi kariery", "Kariera w Finansach i Bankowości 2017/2018", s. 19-20.