Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kulisy pracy w Euroclear. Wywiad z ekspertami

Zobacz oferty pracy

O swojej karierze w Euroclear i codziennych wyzwaniach opowiedziało nam trzech doświadczonych specjalistów pracujących na różnych stanowiskach. Na nasze pytania odpowiadają: Dominik Niemczyk – Senior Risk Control Manager, Jacek Lelek – Facilities Country Manager oraz Magdalena Zelazko – Accounting Manager.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Poradnik kariery
03.10.2024
Od lewej: Jacek Lelek, Magdalena Zelazko, Dominik Niemczyk. Zdjecie: Euroclear
Zobacz
oferty pracy

REDAKCJA: Co skłoniło Was do podjęcia pracy w Euroclear i jak wyglądała Wasza ścieżka kariery w firmie?

Dominik Niemczyk: W momencie podjęcia decyzji o dołączeniu do Eurocelar, krakowski rynek usług biznesowych był znacznie mniejszy niż obecnie. Otwarcie oddziału firmy w Krakowie stanowiło zatem doskonałą okazję do rozwoju kariery w firmie o kluczowym znaczeniu na rynku usług finansowych. Dodatkowo umożliwiło to aktywne uczestnictwo w budowie i rozwoju firmy na polskim rynku. Moja kariera w Euroclear rozpoczęła się od pracy w zespole „New Issues”, zajmującym się emisją papierów wartościowych na rynku pierwotnym. Po około dwóch latach pracy na stanowisku specjalisty awansowałem na kierownika zespołu, gdzie moje obowiązki skoncentrowały się na zarządzaniu personelem i procesami. Kolejne dwa lata poświęciłem na dalszy rozwój zespołu, zwiększając zatrudnienie oraz rozszerzając zakres zadań i kompetencji. Następnym etapem mojej kariery była restrukturyzacja zespołu „Reconciliation & Investigation” i przygotowanie go do nowych wymogów regulacyjnych Unii Europejskiej (CSDR). Wymagało to podwojenia liczebności zespołu oraz dostosowania do zupełnie nowego trybu i zakresu pracy. Po zakończeniu tego strategicznego projektu dla firmy, zdecydowałem się na zmianę specjalizacji i dołączyłem do Działu Zakupów, gdzie obecnie pełnię funkcję Starszego Menedżera ds. Kontroli Ryzyka.

Jacek Lelek: Moją przygodę z Euroclear rozpocząłem motywowany chęcią pracy w globalnym i zróżnicowanym środowisku, które sprzyja rozwojowi osobistemu i zawodowemu. Przyciągnięty solidną reputacją Euroclear jako zaufanej instytucji rynków finansowych (trusted FMI), rozpocząłem ścieżkę kariery na stanowisku Specjalista ds. infrastruktury budynkowej. Z biegiem lat moje zaangażowanie i ciężka praca doprowadziły do awansu na rolę Facilities Country Managera, gdzie obecnie kieruję i zarządzam obszarami Facilities w Polsce, Niemczech i Japonii.

Magdalena Zelazko: Oferta pracy w Euroclear dawała możliwość podejmowania nowych wyzwań, wykraczających poza moją strefę komfortu. Perspektywa pracy w zróżnicowanym, międzynarodowym i zorientowanym na ludzi środowisku była bardzo atrakcyjna, podobnie jak sama idea bycia częścią tej organizacji. Jej oferta idealnie wpisywała się w moje osobiste ambicje i umiejętności zawodowe. Do Euroclear dołączyłam prawie sześć lat temu jako księgowa księgi głównej. Moja ścieżka kariery była pełna wyzwań i bogata w różnorodne doświadczenia. Rozpoczęłam ją fascynującym pierwszym rokiem, podczas którego uczestniczyłam w kilkumiesięcznych szkoleniach w siedzibie głównej w Brukseli. Półtora roku później awansowałam na stanowisko Managera zespołu Księgi Głównej w Krakowie, gdzie przejęłam dodatkową odpowiedzialność za zarządzanie zespołem. Wkrótce moje obowiązki zostały rozszerzone o zarządzanie oddziałami Euroclear Bank w Hongkongu, Japonii i Polsce. Praca w Euroclear, zaangażowanie w projekty finansowe oraz ścisła współpraca z kierownictwem uwolniły mój potencjał i znacząco przyspieszyły dalszy rozwój kompetencji.

R.: Dominiku, opowiedz nam, jakie są główne obowiązki starszego menedżera ds. kontroli ryzyka w dziale zakupów w firmie Euroclear?

Dominik Niemczyk: Obecnie globalne łańcuchy dostaw są narażone na liczne ryzyka, w tym zagrożenia cybernetyczne, globalne niepokoje polityczne (w tym sankcje), zmienność popytu, inflację, wykorzystywanie pracowników (w tym nieletnich), zagrożenia klimatyczne i wiele innych. Moja rola jest kluczowa w zakresie identyfikacji ryzyk oraz ich mitigacji (zapobiegania i ograniczania). Kontrola ryzyka jest procesem ciągłym i obejmuje weryfikację potencjalnych dostawców produktów i usług, zarówno przed przystąpieniem do przetargu, jak i przez cały okres trwania umowy. W celu usprawnienia procesu kontroli ryzyka założyłem zespół „Know Your Supplier”, który przejął i scentralizował zadania w tym zakresie. Główne obowiązki zespołu obejmują ocenę oraz kontrolę ryzyka.
Obecnie, oprócz zarządzania zespołem, koncentruję się na zwiększaniu automatyzacji i efektywności pracy. Nasza strategia rozwoju opiera się na stosowaniu innowacyjnych rozwiązań, upraszczaniu skomplikowanych procesów oraz sprawnej komunikacji z biznesem. Ważną rolę odgrywa edukacja i zwiększanie świadomości zagrożeń.

R.: Jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe dla sukcesu na stanowisku starszego menedżera ds. kontroli ryzyka?

Dominik Niemczyk: Jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe dla sukcesu na stanowisku starszego menedżera ds. kontroli ryzyka? Rola starszego menedżera ds. kontroli ryzyka opiera się na połaczeniu wiedzy oraz umiejętnościach twardych i miękkich:

• Współpraca - sprawna komunikacja, wyznaczanie kierunków i wizji rozwoju oraz praca zespołowa są niezbędne. Kluczowa jest umiejętność przekazywania informacji i wyjaśniania złożonych procesów w sposób prosty i zrozumiały dla odbiorcy.

• Nastawienie na rozwiązywanie problemów - zarządzanie łańcuchem dostaw często wiąże się z radzeniem sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. Umiejętność idendyfikacji problemów, ich źródeł oraz proponowanie i wdrażanie efektywnych rozwiązań sa niezwykle istotne. Ważne jest kompleksowe rozpoznanie problemu i spojrzeniu przez pryzmat większej całości.

• Umiejętności analityczne – niezbędne przy rozwiązywaniu problemów i wdrażaniu nowych rozwiążań. Obejmuje to umiejętność patrzenia na sytuacje i procesy z różnych perspektyw, wyciąganie wniosków i prognozowanie ich wpływu na ludzi i procesy, indentyfikacji ryzyk oraz podejmowania działań w kierunku ich minimalizowania.

• Wiedza z zakresu regulacji i zarządzania - dogłębne zrozumienie wymogów stawianych przez regulatorów (na poziomie krajowym i międzynarodowym) oraz odpowiednie dostosowanie wewnętrzych polityk i procesów.

• Zarządzanie projektami – umiejętność planowania i koordynowania pracy wielu osób zajmujących się dużymi i strategicznymi projektami w zgodzie ze strategią rozwoju firmy.

R.: Jakich rad udzieliłbyś osobom zainteresowanym karierą w Dziale Zakupów?

Dominik Niemczyk: Dział Zakupów to obszar pełen możliwości oraz interesujących wyzwań. W wielu firmach odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu przepływem produktów i usług. Jego prawidłowe funkcjonowanie opiera się na wielu powiązanych ze sobą procesach, za które odpowiadają osoby o różnorodnych kompetencjach i umiejętnościach. Potrzebne są osoby odpowiedzialne za przygotowanie i wdrażanie strategii zakupowych, kupcy, analitycy danych, specjaliści ds. oceny ryzyka, project managerowie, specjaliści ds. regulacji i inni. Każdemu zainteresowanemu karierą w Dziale Zakupów radziłbym rozważenie, która rola będzie najbardziej odpowiednia pod względem jego kwalifikacji, umiejętności i zainteresowań. Ważne jest również, aby być elastycznym w zakresie powierzonych zadań, otwartym na innowacyjne rozwiązania oraz skoncentrowanym na efektywności procesów.

R.: Jacku, a jakie są główne obowiązki Facilities Country Managera w Euroclear?

Jacek Lelek: W mojej roli jako Facilities Manager odpowiedzialny jestem za nadzorowanie wszelkich operacji i procesów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem biur w przydzielonych krajach. Moja rola polega także na dysponowaniu przestrzenią biurową, gdzie, odpowiadając na potrzeby poszczególnych działów, staram się stworzyć dla nich jak najbardziej optymalne warunki do efektywnej pracy. Istotnym elementem mojej pracy jest także integracja strategii działu Facilities z globalnymi celami, jakie Euroclear postawił sobie w zakresie ESG. Dążymy do minimalizacji naszego śladu środowiskowego za pomocą wdrażania zrównoważonych praktyk.

R.: Jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu na stanowisku Country Facilities Mangera?

Jacek Lelek: Sukces na tym stanowisku opiera się na wielu kluczowych kompetencjach, ale uważam, że trzy najważniejsze z nich to: skuteczna komunikacja, zarządzanie projektami oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Zarządzanie projektami jest niezbędne, by różnorodne projekty, zarówno lokalne, jak i międzynarodowe, były realizowane zgodnie z planem. Jasna i przejrzysta komunikacja jest podstawą do efektywnego zarządzania zespołem, współpracy oraz koordynacji działań wewnątrz firmy. W dziale Facilities często mierzymy się także z nieprzewidzianymi sytuacjami, dlatego umiejętność rozwiązywania problemów wydaje się być niezbędną.

R.: Skupmy się teraz na Magdalenie i dziale księgowości. Jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe dla sukcesu w księgowości?

Magdalena Zelazko: Sukces w księgowości wymaga zestawu kompetencji, który obejmuje umiejętności analityczne, dbałość o szczegóły i biegłość w zakresie zasad księgowości i oprogramowania. Skuteczna komunikacja i zdolność rozwiązywania problemów są kluczowe dla interpretacji danych finansowych oraz wyjaśniania zagadnień księgowych. Efektywne zarządzanie czasem i silne poczucie odpowiedzialności są niezbędne do dostarczania dokładnych raportów w przyjętych ramach czasowych. W dynamicznie zmieniającym się środowisku, aby sprostać przyszłym wyzwaniom, istotne jest nastawienie na rozwój i bycie otwartym na podnoszenie swoich kwalifikacji. Na szczęście Euroclear umożliwia przejęcie kontroli nad własnym rozwojem i zachęca do rozwijania niezbędnych kompetencji.

R.: Jakie zmiany i trendy obserwujesz w branży księgowej, które wpływają na pracę w Euroclear?

Magdalena Zelazko: Świat dynamicznie ewoluuje, napędzany wyzwaniami środowiskowymi, ryzykiem ekonomicznym, a także innowacjami i transformacją. Systemy oparte na chmurze umożliwiają dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z ciągłymi zmianami regulacyjnymi i rosnącym naciskiem na analizę danych, wymaga nieustannego poszerzania wiedzy. Rozwój pracy zdalnej stawia przed nami konieczność doskonalenia umiejętności cyfrowych, a wraz z rosnącą digitalizacją, coraz większą wage zyskuje cyberbezpieczeństwo. Niemniej jednak automatyzacja i innowacja pozwalają nam, księgowym, zgłębiać bardziej złożone kwestie, ale również wzmacniają naszą rolę jako doradców. Śledzenie osiągnięć technologicznych i trendów geopolitycznych jest więc kluczowe dla naszej pracy.

R.: Z jakimi wyzwaniami spotykacie się w swojej codziennej pracy i jak sobie z nimi radzicie?

Dominik Niemczyk: Prawdopodobnie największym wyzwaniem jest mnogość i różnorodność zadań. W mojej pracy kluczowa jest nieustanna koordynacja działań z wieloma interesariuszami. Pogodzenie różnych wizji i interesów nie jest łatwym zadaniem, dlatego kluczowe jest poszukiwanie płaszczyzn porozumienia oraz wartości dla każdej ze stron. Bardzo istotne jest zarządzanie relacjami z kupcami, dostawcami, działem ryzyka, działem prawnym i innymi jednostkami, a także monitorowanie zgodności procesów z regulacjami prawnymi i wewnętrznymi politykami firmy. Wyzwania te wymagają nie tylko doskonałych umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych, ale także zdolności do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby biznesowe. Efektywne zarządzanie ryzykiem, optymalizacja kosztów oraz dążenie do ciągłego doskonalenia procesów wymaga szerokiego spojrzenia na wiele powiązanych ze sobą aspektów. Jedno z większych wyzwań stanowi również kreaowanie świadomości ryzka wsród przedstawicieli biznesu.

Jacek Lelek: Moja rola niesie ze sobą wiele wyzwań, zwłaszcza w zakresie koordynacji projektów i zarządzania oczekiwaniami różnorakich interesariuszy. Regularne spotkania z Zarządem, kadrą zarządzającą, jak i pracownikami, pozwalają mi wypracowywać rozwiązania korzystne dla wszystkich stron. Przy wszelkiego rodzaju wyzwaniach staramy się nadążać za najnowszymi trendami związanymi z zarządzaniem przestrzenią biurową, co pomaga maksymalnie optymalizować wydajność operacyjną firmy, jednocześnie dbając o zadowolenie pracowników.

Magdalena Zelazko: Euroclear, jako globalny lider w usługach FMI, pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu transakcji finansowych na całym świecie. W rezultacie, każdy dzień niesie ze sobą nowe wyzwania w różnorodnych obszarach, takich jak księgowość, audyt, zarządzanie zespołem, raportowanie, ryzyko, regulacje. Elastyczność, zwinność i współpraca na wszystkich poziomach są nieodzowne w mojej codziennej pracy. Szybkie dostosowywanie się do zmieniających się warunków jest konieczne, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom oraz osiagnąć sukces w powierzonej mi roli. Dzięki temu, oraz poprzez harmonijną współpracę z członkami zespołu i poszczególnymi działami, możemy zapewnić płynne funkcjonowanie procesów, jak też samego przedsiębiorstwa. Ponadto moją niezmiernie ważną rolą jest wspieranie rozwoju i dbanie o dobrostan zespołu, którym zarządam.

R.: Jak opisalibyście Euroclear jednym słowem?

Dominik Niemczyk: Możliwości.
Jacek Lelek: To proste – rozwój!
Magdalena Zelazko: Innowacja.

 

Kliknij, aby przeczytać powyższy artykuł w języku angielskim

Ekspert: Dominik Niemczyk
Senior Risk Control Manager Euroclear
Ekspert: Jacek Lelek
Facilities Country Manager Euroclear
Ekspert: Magdalena Zelazko
Accounting Manager Euroclear
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również