Poradnik kariery|

17.02.2025

Jak zdobyć pierwszą pracę w finansach? 7 praktycznych porad dla absolwentów

Klaudia Kitlińska, Redaktorka, Grupa MBE

Kończysz studia i nie wiesz, co dalej? Zastanawiasz się, jak zdobyć pierwsze doświadczenie, skoro niemal każdy pracodawca szuka jedynie osób doświadczonych? Oto 7 porad, które pomogą ci szybciej rozpocząć pracę w sektorze finansowym.

freepik

freepik

Znalezienie swojej pierwszej pracy prawie zawsze wiąże się ze stresem i poczuciem presji czasu. Na szczęście wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby jak najszybciej zdobyć pracę w swoim wymarzonym zawodzie.

1. Podnoszenie kwalifikacji i nauka nowych umiejętności

Potraktuj chwilowy brak zatrudnienia jako okazję do nauki i zdobywania dodatkowych kompetencji. W końcu masz teraz dużo wolnego czasu – kiedy już rozpoczniesz swoją karierę zawodową, taka okazja może długo się nie powtórzyć.

Poszerzanie umiejętności oznacza możliwość wzbogacenia swojego CV i większą szansę na szybsze zatrudnienie, a także ułatwi codzienne obowiązki już po rozpoczęciu kariery zawodowej, zwiększając prawdopodobieństwo szybszego rozwoju i awansu. Przyjemny „efekt uboczny” nauki to również zwiększona pewność siebie i swojej ekspertyzy, co na rozmowach kwalifikacyjnych może być czynnikiem decydującym.

Kwalifikacje i certyfikaty przydatne w branży finansowej to między innymi:

Dowiedz się więcej o kwalifikacjach zawodowych klikając tutaj.

Umiejętności techniczne przydatne w pracy w finansach, których można nauczyć się samemu, to na przykład:

  • Obsługa MS Excel na poziomie zaawansowanym;
  • Znajomość (nawet podstawowa) języków programowania, na przykład R, Python, SQL;
  • Obsługa narzędzi SAP, ERP, Oracle i Power BI.

Wszystkie te umiejętności były jednymi z najczęściej wymaganych przez pracodawców w 2024 roku wśród ogłoszeń publikowanych na naszej stronie. Więcej informacji o statystykach ofert pracy znajdziesz tutaj.

2. Budowanie sieci kontaktów

W świecie finansów, jak w wielu innych sektorach, networking może otworzyć przed nami wiele drzwi. Dbanie o relacje z osobami w branży umożliwi nam zdobywanie cennych informacji i wskazówek, możliwości uczenia się na cudzych błędach, a nawet łatwiejsze znalezienie pracy dzięki wewnętrznemu systemowi poleceń, działającemu w wielu organizacjach.

Oto aspekty, o które warto zadbać, aby być bliżej osób ze świata finansów:

  • Aktywność na LinkedIn

Zaktualizuj swój profil i w miarę możliwości postaraj się o aktywne użytkowanie portalu, nawiązuj nowe kontakty i zacznij pracować nad swoją marką osobistą.

Obejrzyj: Twoja wirtualna wizytówka, czyli jak budować swoją markę osobistą

  • Udział w wydarzeniach branżowych

Networking w dużej mierze odbywa się także offline. Bądź na bieżąco z konferencjami, warsztatami czy targami pracy w swoim mieście – niech wszystko, co dotyczy finansów, dotyczy także ciebie.

  • Nie zapominaj o znajomych ze studiów

Prawdopodobnie jesteście w bardzo podobnej sytuacji, warto więc nawzajem się wspierać i wspólnie szukać rozwiązań. A jeśli twoim kolegom i koleżankom z uczelni wiedzie się nieco lepiej – wspaniale! Zapytaj, jak wyglądała ich droga w znalezieniu pierwszej pracy w finansach i co uważają o swoim obecnym miejscu zatrudnienia. Postaraj się czerpać jak najwięcej informacji.

3. Aktualna wiedza o branży

Pracodawca nie powinien wymagać cudów od osoby, która ledwie ukończyła studia, ale może spodziewać się zainteresowania obszarem finansowym i znajomością jego nowinek. Dlatego, na potrzeby przyszłych rozmów rekrutacyjnych, ale też własnego rozwoju, staraj się być na bieżąco: śledź raporty, serwisy informacyjne, czytaj artykuły i słuchaj podcastów związanych z branżą. W tym celu polecamy naszą sekcję redakcyjną.

4. Praktyki i staże

Dla absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową, doświadczenie zdobyte podczas praktyk i staży może być kluczowe. W branży finansowej, gdzie liczy się zarówno wiedza teoretyczna, jak i umiejętności praktyczne, nawet kilka miesięcy pracy w firmie może znacząco zwiększyć szansę na stałe zatrudnienie.

Jeżeli zdecydujesz, że chcesz podjąć się stażu albo praktyki, warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma wspiera pracowników w rozwoju oraz czy ma określoną ścieżkę kariery. To daje większe prawdopodobieństwo na zatrudnienie w strukturach organizacji po ukończeniu praktyk.

Sprawdź oferty praktyk

5. Otwartość na stanowiska niższego szczebla

Nie skupiaj się na szukaniu idealnej oferty. Nie tylko dlatego, że taka nie istnieje, ale również dlatego, że na tę (prawie)idealną przyjdzie jeszcze czas. Najważniejsze to zacząć działać w branży – później, z biegiem czasu i rozwoju zawodowego, wespniesz się o wiele wyżej. Stanowiska juniorskie i asystenckie to świetna trampolina do kariery, szczególnie jeśli rozważamy pracę przez dłuższy czas w jednej firmie.

Zarówno małe i średnie firmy, jak i duże korporacje, mają swoje zalety i wady, dlatego najlepiej pozostać elastycznym i nie ograniczać swoich poszukiwań do tylko jednej z tych dwóch opcji. Korporacje dają dostęp do szkoleń i większego prestiżu, zaś w małych firmach i startupach szybciej zdobywa się większe doświadczenie

6. Profesjonalne CV

Czujesz się niepewnie, bo twoje CV to „tylko” studia, kilka prac dorywczych i brak doświadczenia w finansach? Nic nie szkodzi! Postaraj się wspomnieć o wszystkich swoich dotychczasowych osiągnięciach i atutach, takich jak:

  • Sukcesy na studiach

Udział w interesujących projektach, koła naukowe, wyróżnienia w konkursach, praktyki studenckie: pokaż, że czas spędzony na uczelni był czymś więcej niż chodzeniem na wykłady. Możesz również wspomnieć o swojej pracy magisterskiej – czego dotyczyła? Jakie metodologie zostały użyte podczas badania? Czy tematyka wiąże się z twoimi ambicjami i zainteresowaniami?

  • Umiejętności techniczne i certyfikaty

W branży finansowej są one niezwykle ważne. Nawet, jeśli możesz napisać tylko o jednej rzeczy – zrób to!

  • Języki obce

Ich znajomość to ogromny atut szczególnie w dużych, międzynarodowych firmach. Koniecznie wspomnij, jakimi językami się posługujesz, określ także ich poziom.

7. Rozmowa o pracę – co warto wiedzieć

Zrób rozeznanie na temat firmy, przygotuj w głowie odpowiedzi na pytania miękkie i odśwież wiedzę, która może być potrzebna do odpowiadania na pytania techniczne. Ważne jest także pewność siebie i proaktywność.

– To, co może wysunąć nas na prowadzenie, to autentyczność, pozytywne nastawienie oraz chęć do nauki i rozwoju. Rekruterzy oraz rekruterki cenią osoby, które potrafią jasno i konkretnie odpowiedzieć na pytania, a także te, które zadają przemyślane pytania na temat pracy czy zespołu: to świadczy o zaangażowaniu – mówiła w rozmowie z nami Joanna Pałgan, Senior Recruitment Analyst w firmie Accenture.

Ekspertka radziła również, aby nie unikać trudnych pytań – lepiej przyznać się, że czegoś się nie wie, ale wykazać elastyczność i chęć do nauki.

Czytaj: 10 najpopularniejszych pytań na rozmowie o pracę

Autor

Klaudia Kitlińska

Klaudia Kitlińska

Redaktorka, Grupa MBE