Poradnik kariery|

24.06.2024

Od zarządzania operacjami finansowymi po transformacje finansów w oparciu o nowe technologie

Sylwia Zając, Redaktorka naczelna, Grupa MBE

5 lat temu zdecydowałam o przekierowaniu mojej kariery – mówi Anna Tęczar, Finance Transformation Process & Tools Officer w Capgemini Polska. Poznaj jej historię i dowiedz się, dlaczego zdecydowała się na taki krok.

Artykuł sponsorowany

Jak wyglądała Twoja ścieżka kariery przed objęciem stanowiska Finance Transformation Process & Tools Officer?

Moja zawodowa kariera zaczęła się ponad 20 lat temu, zaraz po studiach. Objęłam wtedy stanowisko w dziale księgowości i dzięki tej roli mogłam poznać jak w praktyce wygląda proces przepływu należności i zobowiązań. Wszystko to było nowe i zdecydowanie ciekawsze od szkolnej teorii. Na tym stanowisku stawiałam moje pierwsze kroki ucząc się zasad dobrej współpracy z klientami i odpowiedzialności za wyniki mojej pracy. Chętnie pomagałam tez innym, mniej doświadczonym osobom z mojego zespołu.

Z czasem awansowałam na stanowisko leaderki zespołu, później managerki procesów finansowych. W tych rolach odpowiedzialna byłam za zbudowanie mocnych i zgranych zespołów dostarczających wysoki poziom usług naszym klientom. Nie mieliśmy jeszcze wtedy do dyspozycji robotów, automatyzacji i innych dostępnych teraz narzędzi, które wspomagałyby naszą prace. Jedyną rzeczą, którą mogliśmy się wyróżnić, była bardzo dobra znajomość procesów księgowych oraz metodyka Lean SixSigma, którą adaptowaliśmy chętnie w celu usprawnienia procesów.

Potrzeby ciągłych usprawnień procesów motywowały mnie do poszukiwania nowych rozwiązań. Z pomocą przyszła technologia: RPA, bardziej zaawansowane systemy ERP, platformy. Dawały one nowe możliwości, których dogłębne zrozumienie wymagało czasu i koncentracji. Dlatego 5 lat temu zdecydowałam o przekierowaniu mojej kariery z zarządzania operacjami finansowymi i skupieniu na transformacji finansów w oparciu o technologie. Bardzo cieszy mnie możliwość budowania relacji z naszymi partnerami-dostawcami technologii, praca nad dostosowaniem funkcjonalności narzędzi do potrzeb naszych klientów, a największą satysfakcję daje mi obserwacja pozytywnych zmian (procesowych i finansowych) osiąganych przez naszych klientów dzięki moim rekomendacjom.

Co skłoniło Cię do wyboru kariery w obszarze transformacji finansowych?

Myślę, że transformacja w oparciu o technologie jest teraz na agendzie każdej jednej firmy, która może być lub już jest związana z Capgemini. Projektowanie i dostarczenie projektów transformacyjnych nie są pracą szablonową. Wymagają z jednej strony znajomości procesów, ale również znajomości technologii, wsłuchania się w „glos klienta”, jego potrzeby i możliwości.

Lubię ten typ pracy - wymaga kreatywności, adaptacji i bardzo często szybkiego douczenia się nowych elementów, aby dostarczyć kompleksowe rozwiązanie.

Jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe na Twoim stanowisku? Jak możesz rozwijać swoje kompetencje na co dzień?

W moim przypadku bardzo przydaje mi się znajomość procesów finansowych, która pomaga mi zdiagnozować problem u klientów z różnych branż biznesu. To jest baza do dalszych działań transformacyjnych. Myślę, że to właśnie ta wiedza pozwala mi znaleźć wspólny język z klientami i planować duże projekty transformacyjne z wykorzystaniem dostępnych technologii. Każdy projekt rozwija moje kompetencje przez obserwacje problemów i projektowaniu ich rozwiązania.

Korzystam często ze szkoleń proponowanych przez Capgemini, szkoleń zewnętrznych i doświadczenia naszych wewnętrznych ekspertów, aby lepiej przygotować się do planowanych i bieżących projektów.

Jakie wyzwania napotykasz najczęściej w swojej codziennej pracy i jak sobie z nimi radzisz?

Klienci zwracają się do nas z realnymi problemami, a dla mnie każdy taki problem to wyzwanie (większe lub mniejsze), które chcę rozwiązać. Ponieważ technologia to szeroki temat, a Capgemini to ocean wiedzy, często budujemy grupy zadaniowe koncentrujące się na specyficznym elemencie problemu (np. obniżeniu kosztu integracji systemów, włączenie auto-tłumacza do tzw. workflow itp.). Jestem pewna, że zawsze mogę liczyć na współpracę z kimś, kto służy wiedzą ekspercką i chętnie pomoże.

W jaki sposób nowe technologie wpływają na procesy finansowe w Capgemini?

Capgemini jest leaderem w dziedzinie technologii i transformacji.  Firma proaktywnie przewiduje potrzeby rynku i inwestuje w rozwój kompetencji swoich zespołów w obszarze S/4HANA, GenAI, Platforms i wiele innych. Dzięki temu mamy nową generację umiejętności i wykorzystujemy je do budowania atrakcyjnych ofert dla naszych klientów.

W jakim kierunku mogą rozwijać się osoby planujące karierę w obszarze transformacji finansowych?

Ponieważ transformacja to dość szerokie pojęcie, osoby planujące swoją karierę powinny pomyśleć nad uściśleniem obszaru swoich zainteresowań (na przykład w kierunku automatyzacji procesów, analizy danych, regulacji, sustainability, cyberbezpieczenstwa). Niezależnie od wybranego obszaru niezbędne jest ciągłe pogłębianie wiedzy o trendach rynkowych i dostępnych rozwiązaniach, aby umiejętnie budować rozwiązania dla poszczególnych klientów. Bardzo przydają się również umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, konieczne do tego, by precyzyjnie przedstawić korzyści płynące z proponowanego rozwiązania.

Jakie rady dałabyś osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę w obszarze transformacji finansowej?

W pierwszej kolejności, pogratulowałabym wyboru, bo to bardzo ciekawy i rozwojowy kierunek. Trzeba być wytrwałym, gotowym na poświecenia (szczególnie jeśli chodzi o intensywność pracy projektowej), mieć chęć do nauki. Planując karierę określ swoje cele i skup się na rozwijaniu umiejętności, które są z nimi spójne. Korzystaj z kursów online, webinariów, warsztatów i konferencji (networking), które pomogą Ci budować kompetencje w obranym kierunku rozwoju. Nie zapominaj o zdobywaniu certyfikatów, które potwierdzą Twoje kwalifikacje i ułatwią rozwój kariery.

Czytaj także Automatyzacja sprzyja rozwojowi pracowników – trendy w branży finansowej

Autor

Sylwia Zając

Sylwia Zając

Redaktorka naczelna, Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.