Poradnik kariery|

30.07.2024

Co usłyszysz na spotkaniu rekrutacyjnym? 10 najpopularniejszych pytań na rozmowie o pracę

Klaudia Kitlińska, Redaktorka, Grupa MBE

Zaproszenie na spotkanie kwalifikacyjne to już połowa sukcesu. Ktoś przeczytał twoje CV i uznał, że warto dać ci szansę – gratulacje! Teraz jednak staniesz przed kolejnym, nierzadko stresującym wyzwaniem, czyli rozmową o pracę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze pytania zadawane przez rekruterów.

  1.  Pytanie otwarte, czyli „opowiedz nam coś o sobie”

To jeden z trudniejszych punktów rozmowy, mimo że daje nam duże pole do popisu. Pytanie jest bardzo ogólne, dlatego odpowiedź na nie bez wcześniejszego przygotowania może sprawić trudność.

Spokojnie opowiedz o swoim doświadczeniu: w jakich firmach je zdobywałeś, jakie etapy musiałeś przejść, żeby znaleźć się tam, gdzie jesteś teraz. Możesz też opowiedzieć o wykształceniu: studiach czy ukończonych kursach. Pomyśl, co najbardziej interesuje cię w twoim zawodzie? Może masz jakąś swoją niszę? Na sam koniec zostaw rzeczy „miękkie”, czyli zainteresowania i hobby.

  1. Dlaczego szukasz nowej pracy?

Na to pytanie najlepiej będzie odpowiedzieć szczerze, ale jednocześnie mówić o sobie, nie o poprzednim (lub jeszcze obecnym) pracodawcy. Opowiedz o swoich własnych celach i aspiracjach, skup się na pozytywach.

  1. Jakie były twoje codzienne obowiązki w ostatniej pracy?

Ważne, aby nie umniejszać swoich kompetencji czy swojej roli w poprzedniej organizacji. Opowiedz o wszystkim, za co byłeś odpowiedzialny, niczego nie pomijaj. Coś, co tobie wydaje się łatwe lub nieistotne, dla potencjalnego pracodawcy może być ważnym sygnałem, na przykład o twojej wszechstronności lub dobrej organizacji pracy.

 

Na rozmowie kwalifikacyjnej prawdopodobnie usłyszysz także pytania, które będą świetną okazją do pokazania się z jak najlepszej strony. Pewność siebie i swoich kompetencji może zdziałać tutaj cuda. Na tego typu pytania najlepiej odpowiadać wyczerpująco i z entuzjazmem. Rekruter może spytać na przykład:

  1. Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? Co wniesiesz do naszego zespołu?

  2. Najtrudniejsze wyzwanie w pracy oraz jak sobie z nim poradziłeś?

  3. Co uznajesz za swoje największe osiągnięcie?

 

Podczas spotkań kwalifikacyjnych zadawane są także pytania, które mogą być podchwytliwe. Należą do nich na przykład:

  1. Co uznajesz za swoją największą porażkę?

Opowiedzieć tego typu historię osobie, której przecież chcemy zaimponować, to niełatwe zadanie. Podczas odpowiedzi nie musimy jednak pokazywać się wyłącznie ze złej strony.

Jak poradziłeś sobie z tą porażką? Czego cię nauczyła?Co zrobiłeś, aby zminimalizować wynikające z tej sytuacji straty? To wszystko warto dodać do naszej opowieści.

  1. Co jest dla ciebie ważne w miejscu pracy?

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze będzie dowiedzieć się, jaka kultura pracy panuje w danej organizacji. W ten sposób możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie w taki sposób, żeby nie mijała się z realiami panującymi w firmie, w której chcemy zostać zatrudnieni.

  1. Jakie są twoje oczekiwania wobec przełożonego?

Tutaj także przyda się wcześniejszy research firmy i jej zwyczajów. Nie trzeba jednak w pełni dopasowywać swojej odpowiedzi pod to, co myślimy, że rekruter chciałby usłyszeć – w rzeczywistości nasz rozmówca liczy przede wszystkim na szczerą odpowiedź.

 

Na samym końcu pytań od rekrutera możemy spodziewać się pytań związanych z formalnościami:

  1. Co w przypadku zatrudnienia: wynagrodzenie, dyspozycja, rodzaj umowy.

Tutaj odpowiedzi powinny być konkretne, tak, aby nasz potencjalny pracodawca wiedział, od kiedy i na jakich warunkach może nas zatrudnić.

 

Pamiętaj, że ty również możesz (a nawet powinieneś!) zadawać pytania. Nie warto się z nimi wstrzymywać. Rekruterzy przychylnie patrzą na osoby konkretne, zainteresowane stanowiskiem i firmą oraz takie, które wiedzą, czego chcą i znają swoją wartość na rynku pracy.

Rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest potraktować jako szansę na zapoznanie dwóch stron, które chcą się przekonać, czy chciałyby ze sobą współpracować.

Czytaj: Jak sprawdzić, czy pasujemy do kultury organizacyjnej firmy?

Autor

Klaudia Kitlińska

Klaudia Kitlińska

Redaktorka, Grupa MBE