„Obiecujemy Państwu wieczór pełen emocji, pełen niespodzianek i celebracji naszego wspólnego osiągnięcia” – od takich słów Agnieszka Jarosz, Head of ACCA Northern & Eastern Europe, rozpoczęła największe dotychczas wydarzenie w historii ACCA Polska. Okazja była wyjątkowa: 120-lecie międzynarodowej organizacji Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) a także 20 lat jej obecności w Polsce.
O globalnym kontekście i miejscu Polski w rozwoju usług finansowych na świecie- mówiła honorowa gościni wydarzenia, Melanie Proffitt, Deputy President of ACCA. W swojej mowie odniosła się do 1904 roku, czyli początków ACCA w Wielkiej Brytanii, oraz do drogi, jaką organizacja przeszła profesjonalnie odpowiadając na wyzwania każdej kolejnej dekady. Melanie skierowała uwagę gości na wartości, którymi kieruje się ACCA od pierwszego dnia swojego istnienia, m.in. na inkluzywność, która jest wpisana w DNA tej organizacji zrównując szanse osób z różnych środowisk, płci czy krajów, które chcą rozwijać swoje umiejętności oraz karierę w obszarze zarządzania finansami i rachunkowością; ACCA ma ku temu doskonałe narzędzie - ACCA Qualification, czyli uznawaną na całym świecie kwalifikację zawodową.
Melanie podkreśliła również historyczny fakt, że 19 lat przed przyznaniem kobietom praw wyborczych w Wielkiej Brytanii, do ACCA dołączyła pierwsza kobieta, na prawach równych mężczyznom. Ethel Ayres Purdie- pierwsza kobieta w szeregach organizacji aktywnie walczyła o równouprawnienie jako sufrażystka, jednocześnie rozwijając własną praktykę księgową i wspierając w rozwoju inne kobiety.
Misja i wizja ACCA były motywem przewodnim całego wieczornego wydarzenia. Chociaż zmieniały się okoliczności, technologie i epoki, to wartości organizacji: inkluzywność, inowacyjność i integralność pozostały niezmienne.
„Kierując się naszym celem, dążymy do kształtowania zawodu finansisty, jakiego potrzebuje świat – zawodu, który wspiera silne i zrównoważone gospodarki oraz społeczności. ACCA z dumą współpracuje z decydentami, twórcami standardów, edukatorami i organizacjami zawodowymi, aby stawić czoła palącym wyzwaniom i budować przyszłość, w której sukces idzie w parze ze zrównoważonym rozwojem. Ta globalna współpraca pozwala nam wywierać realny wpływ na społeczeństwo, środowisko i gospodarki na całym świecie” – mówiła Melanie Proffitt.
Powitalne mowy wygłosili również Joanna Zakrzewska, Poland Network Panel Chairwoman, oraz Nicholas Rytel, EY Poland Assurance Managing Partner, przedstawiciel EY - Głównego Partnera wydarzenia.
Kolejnym ważnym i wzruszającym punktem wieczornego programu, było uhonorowanie zasłużonych i współpracujących z organizacją osób oraz instytucji.
Siła tkwi w społeczności
Ponad 250 tysięcy członków i członkiń globalnie oraz 2300 w Polsce, razem z setkami tysięcy osób na drodze do uzyskania kwalifikacji ACCA, to dowód na to, jak wiele osób buduje tę międzynarodową społeczność profesjonalistów. Przyglądając się wyróżnionym podczas gali, z łatwością można było zauważyć, jak wielu partnerów i przyjaciół ma ACCA i jak wielką sieć wsparcia dla specjalistów z sektora finansowego tworzy ta organizacja.
Nagrody „Recognition Awards for Exceptional Efforts in the Development of ACCA in Poland” wręczano w pięciu kategoriach, łącznie 19, wyjątkowym i zasłużonym osobom, firmom i instytucjom. Pierwsza z nich, Marta Rejman, Global Council Representative, związana jest z organizacją prawie od początku jej obecności w Polsce, bo aż od 18 lat. Marta Rejman aktywnie wspiera rozwój wartości ACCA zarówno w kraju, jak i na świecie.
Łatwiejsza ścieżka kariery
Wśród wyróżnionych znalazły się także uczelnie partnerskie, dzięki którym uzyskanie kwalifikacji ACCA jest znacznie łatwiejsze i szybsze dla młodych osób, ponieważ mogą uzyskać zwolnienia z większości egzaminów ACCA, studiując na akredytowanych przez ACCA kierunkach.
Nagrodzono te uczelnie, które odznaczają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem we wspieranie rozwoju i budowanie przyszłej kariery swoich studentów: Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Akademię Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Akademię WSB. W uzyskaniu kwalifikacji ACCA pomagają też specjalnie opracowane kursy oferowane przez partnerskie firmy szkoleniowe, także wyróżnione podczas gali: EY Academy of Business, BPP Professional Education oraz LondonSAM.
Kwalifikacja ACCA otwiera wiele drzwi w karierze zawodowej, pozwalając pracować w obszarze finansowów czy rachunkowości praktycznie w dowolnym przedsiębiorsce czy branży, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Uzyskanie tego „paszportu” jest także aktywnie wspierane przez świadomych pracodawców, zaangażowanych w rozwój swoich pracowników i znających wartość, którą wnosi w kompetencje, wiedzę i mindset specjalistów ACCA. Podczas wydarzenia wyróżniono czterech spośród 130 obecnych w Polsce Akredytowanych Pracodawców: Deloitte, EY, KPMG oraz PwC.
Nie tylko edukacja
Chociaż profesjonalizm, zaangażowanie w pracę i ciągła chęć rozwoju to najważniejsze cechy jubileuszowej organizacji, podczas takiego wydarzenia nie zabrakło też dobrej zabawy przy muzyce, rozmów i wspomnień, ale i chwili na rozwój czy odrobinę motywacji, którą można przenieść nie tylko na grunt zawodowy, ale i prywatny.
Power Speech wygłosił prof. Rafał Ohme, jego wykład został poprzedzony Wykład prof. Ohme został poprzedzony krótką przemową Dimitri Thomasa, COO, BNP Paribas CIB Poland. Prof. Rafał Ohme w swoim wykładzie Leaders of Digital Future podzielił się z gośćmi gali najnowszymi osiągnięciami neuronauki i technologii w obszarze wspierania rozwoju, dbania o dobrostan i kreatywność. Nie zabrakło także tematów związanych z zastępowaniem specjalistów przez sztuczną inteligencję.
Czy mamy się czego obawiać? Według naszego Power Speakera, także w tej zmianie jest szansa, a nie jedynie zagrożenie. Prelegent zwrócił uwagę na to, że ludzie nigdy nie będą w 100 proc. posługiwać się logiką, a element emocjonalny- czasami postrzegany jako minus teraz będzie, tym co odróżnia nas od robotów i AI. Ta niedoskonałość, szczególnie w procesach kreatywnych będzie tym za co w przyszłości będziemy płacić więcej niż za idealnie wygenerowane materiały.
W przypadku finansistów to co pozostanie przewagą nad sztuczną inteligencją będzie kierowanie się wartościami i podejściem związanym ze zrównoważonym rozwojem. Umiejętności miękkie takie jak empatia, umiejętność komunikacji międzyludzkiej oraz sztuka prowadzenia dyskusji czy rozwiązywania konfliktów będzie tym co pozwoli wyróżnić się ponad to co oferuje sztuczna inteligencja.
Za podsumowanie tego niezwykłego wydarzenia, którego redakcja Kariery w Finansach była partnerem, mogą posłużyć słowa Joanny Zakrzewskiej, które padły w jej mowie powitalnej
„Świętując dwie dekady sukcesu, spójrzmy także w przyszłość. Każdy z Państwa odgrywa integralną rolę w naszej podróży. Dzięki Waszemu zaangażowaniu ACCA Polska wciąż się rozwija. Dzisiejszego wieczoru nie tylko celebrujmy osiągnięcia, które udało nam się zrealizować, ale także potwierdźmy nasze oddanie dla dalszego rozwoju, wywierania wpływu i wspólnego przewodzenia.”
Życzymy ACCA kolejnych owocnych 120 lat działalności!