Wiadomości|

18.06.2015

Politechnika i dwóch pracodawców. Tak rodzi się biometria w Polsce

Jakub Jański

PKO Bank Polski wraz z Politechniką Gdańską i firmą Microsystem pracuje nad wprowadzeniem pierwszego w polskiej bankowości kompleksowego rozwiązania biometrycznego. W efekcie prowadzonych badań powstanie system automatycznego identyfikowania i uwierzytelniania tożsamości klientów na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu i podpisu składanego innowacyjnym długopisem biometrycznym.

Dzięki temu klienci nie będą potrzebowali kodów PIN czy haseł dostępu do usług, a bank usprawni obsługę i zapewni optymalne bezpieczeństwo operacji. Przedsięwzięcie poprzedzą testy w oddziałach PKO. Projekt badawczy jest realizowany w ramach konsorcjum i został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz oferty pracy w obszarze IT w finansach »

Konsorcjum prowadzi prace badawcze przygotowujące do testów pierwsze stanowiska umożliwiające klientom samodzielną weryfikację tożsamości, autoryzację operacji bankowych oraz podpisywanie wniosków i pism bankowych. Testy, zaplanowane na przyszły rok, odbędą się w 60 oddziałach PKO Banku Polskiego. Weźmie w nich udział ponad 10 tys. klientów, korzystających ze 100 biometrycznych stanowisk, wyposażonych w urządzenia analizujące, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu. Zestaw urządzeń dopełni długopis biometryczny oraz skaner dokumentów tożsamości, który sprawdzi ich autentyczność. Cały system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości. Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne – inne dla każdego człowieka, będą przechowywane w postaci szyfrowanej.

Zebrane na stanowisku dane będą wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych.

Człowiek jest najważniejszy – głosili renesansowi humaniści i mam wrażenie, że dziś teza ta powraca ze zdwojoną mocą i zyskuje na znaczeniu. Dzięki wprowadzanym przez nas rozwiązaniom biometrycznym każdy klient może być dla siebie indywidualnym i niepowtarzalnym hasłem, kodem i kluczem dostępu do usług bankowych. To nowa jakość w podejściu do bezpieczeństwa, szybkości autoryzacji oraz kosztów obsługi klienta. I kolejny przykład na to, że nasz bank nie tylko podąża za najbardziej zaawansowanymi technologicznie trendami, ale i je wyznacza – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. 

To pierwszy w Polsce system, który tak kompleksowo sprawdzi tożsamość użytkownika, wykorzystując jednocześnie kilka mechanizmów biometrycznych. Dodatkowo, zastosowana technologia jest bezpieczna i odporna na fałszerstwa. Rozwiązanie będzie uzupełnieniem dotychczasowych metod autoryzacji oraz punktem wyjścia do prac nad nowymi technologiami wykorzystywanymi w bankowości.

Jedną z form identyfikacji klientów będzie odręczny podpis składany specjalnym długopisem biometrycznym, rejestrującym wiele parametrów pisma, a także sam proces składania podpisu. Będzie on elementem stanowiska biometrycznego w banku, ale również umożliwi podpisywanie dokumentów bankowych bez konieczności odwiedzania placówki. Urządzenie opracowują naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej.

Długopis zawiera czujniki: ścisku, nacisku, kąta nachylenia i szybkości ruchów przy pisaniu. Może współpracować z dowolnym tabletem. Dynamiczna analiza podczas składania podpisu pozwala natychmiast zweryfikować jego autentyczność – mówi prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.

Zobacz oferty pracy w bankowości »

Dane biometryczne pozwalają na potwierdzenie tożsamości bez kłopotliwych loginów i kodów. Hasłem klienta może być, np. jego głos lub profil twarzy, PIN zastąpi analizowany na bieżąco podpis, a tożsamość sprawdzą urządzenia badające unikalny dla każdego układ naczyń krwionośnych dłoni czy kształt głowy. Naszą rolą w projekcie jest przełożenie tych rozwiązań na urządzenia, które znajdą praktyczne zastosowanie w bankowości – mówi Georgis Bogdanis, Prezes Zarządu firmy Microsystem.

Uczestnicy konsorcjum mają nadzieję, że wypracowane rozwiązania znajdą szerokie zastosowanie – nie tylko w bankowości, ale też np. w administracji publicznej. Start testów w oddziałach planowany jest na przyszły rok. Budżet projektu wynosi 9,82 mln złotych, z czego 3,63 mln zł to dotacja uzyskana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: www.pkobp.pl

Autor

Jakub Jański

Jakub Jański