Raporty|

06.02.2024

Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje na KarierawFinansach.pl w 2023 roku

Wiktoria Jackowska, Redaktorka, Grupa MBE

Jak kształtowały się trendy w rekrutacji w 2023 roku? Sprawdź dane z naszych raportów i poznaj 5 najpopularniejszych obszarów zawodowych, stanowisk, umiejętności i języków, które pojawiały się w ofertach pracy na KarierawFinansach.pl. Dowiedz się, kogo szukali pracodawcy na naszym portalu.

Za nami 2023 rok, więc czas na raporty, podsumowania i wnioski. Sprawdziliśmy, w których obszarach zawodowych było najwięcej ofert pracy na naszej stronie. Oprócz tego poznaliśmy top 5 stanowisk, których pracodawcy szukali w zeszłym roku. Wisienką na trocie jest ranking umiejętności twardych, które były pożądane u przyszłych pracowników branży finansowej oraz najbardziej popularne języki obce.

Dane zostały przeanalizowane za na podstawie 21 498 ofert opublikowanych na portalu KarierawFinansach.pl w okresie 1.01.2023-31.12.2023.

Top 5 obszarów zawodowych 

Wyciąganie wniosków, prognozowanie, ocena ryzyka – te czynności bez umiejętności analitycznych byłyby niemożliwe. Analitycy i analityczki są od lat kluczowymi pracownikami w firmie. Tak było również w 2023 roku. Warto także podkreślić, że w księgowości ze względu na zmiany gospodarcze, inflację, zmianę przepisów podatkowych i wymogów Unii Europejskiej, dużym zainteresowaniem mają cieszyć się role głównych księgowych.

Obszary, w których pojawiło się najwięcej ofert pracy na KarierzewFinansach.pl to:

  1. Analiza,
  2. Bankowość,
  3. Konsulting,
  4. Obsługa klienta,
  5. Księgowość.

Czytaj także: Wynagrodzenia w bankowości 2024. Analizy i trendy

Top 5 stanowisk w 2023 roku

Konwencje dotyczące nazewnictwa stanowisk różnią się w zależności od organizacji. Mogą być specyficzne dla danego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak pewne wspólne mianowniki jak na przykład słowa kluczowe. Mieliśmy to na uwadze, analizując nasze dane. Według nich top 5 stanowisk, na które najczęściej rekrutowali pracodawcy, to: 

  1. Konsultant
  2. Analityk
  3. Księgowy/ Accountant
  4. Specjalista ds. obsługi klienta / Customer Service Specialist
  5. Programista / Developer

Zdecydowanie przeważa zapotrzebowanie na specjalistów! Najwięcej ofert pracy na KarierzewFinansach.pl dotyczyło tego poziomu stanowiska.

Top umiejętność w branży finansowej

Nie dziwi fakt że podstawowe umiejętności twarde, których wymagają rekruterzy w ogłoszeniach o pracę, dotyczą MS Office i MS Excel. Podobny trend obowiązywał w ofertach zamieszczonych na KarierawFinansach.pl.

Kolejnymi kompetencjami pożądanymi u przyszłych pracowników była znajomość systemów SAP ERP oraz bazy danych SQL. Dodatkowo najbardziej cenioną kwalifikacją w branży finansowej była ACCA.

Nowe technologie odgrywają coraz istotniejszą rolę w kształtowaniu przyszłości przedsiębiorstw z niemalże każdego sektora. Głównym ogniwem zmian cyfrowych w firmach są obszary IT. Ze względu na wiele ofert pracy, które dotyczyły technicznych, informatycznych  stanowisk, w naszych danych figurowały również języki programowania. Najpopularniejsze z nich to kolejno:

  1. VBA
  2. Agile
  3. Python
  4. R
  5. Java

Zarządzanie ryzykiem to jeden z obszarów finansowych, który na dużą skalę wykorzystuje szeroki wachlarz języków programowania, takich jak wspomniane w rankingu Python, SQL, VBA czy R. 

Czytaj tekst: Fintech w Polsce. Jak zapowiada się branża w 2024 i dalszej przyszłości?

Top 5 poszukiwanych języków obcych

Od najmłodszych lat słyszymy, że warto uczyć się języków obcych. Wiemy, że dziś bez j. angielskiego ani rusz. Nie dziwi więc fakt, że to on widnieje prawie w każdej ofercie pracy w rubryce z wymaganymi umiejętnościami. Które języki obce są także pożądane na rynku pracy?

Według naszych danych w ofertach pracy najczęściej pojawiają się:

  1. j. angielski
  2. j. niemiecki,
  3. j. francuski
  4. j. włoski
  5. j. hiszpański

Aktualne oferty na naszej stornie możesz sprawdzić klikając tutaj.

Autor

Wiktoria Jackowska

Wiktoria Jackowska

Redaktorka, Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności.