Praca nowej generacji umożliwia przede wszystkim możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Przykładami tego rodzaju pracy są praca w niepełnym wymiarze godzin, w oparciu o umowę zlecenia (dzieło), kontraktowa, tymczasowa, freelance, permalance, praca wykonywana przez niezależnego pracownika, a także praca zdalna on-line.
Praca nowej generacji
Stwierdzenie | |
---|---|
Jestem gotowy do pracy nowej generacji w przyszłości | 87% |
Praca nowej generacji buduje atrakcyjność na rynku pracy | 80% |
Jestem zadowolony z pracy w modelu nowej generacji | 90% |
Dobrowolnie wybrałem ten model zatrudnienia | 81% |
Kto wybiera pracę nowej generacji?
Dlaczego ludzie wybierają pracę nowej generacji?
Badani najczęsciej jako główny powód wybierania tego modelu pracy wskazują chęć zarobienia dodatkowych pieniędzy, pracując na własnych warunkach. Praca nowej generacji jako źródło dodatkowego dochodu jest najczęstszą motywacją kobiet (39%) nieznacznie bardziej niż mężczyzn (37%). Jest to również powód najczęściej wskazywany przez Pokolenie Y (18-24 lat). Dla wielu osób jest to szansa na podreperowanie budżetu – pensji, oszczędności. Pozwala im to znaleźć czas i środki na oddanie się temu, co lubią robić.
Innym powodem tego wyboru jest chęć zdobycia nowych kompetencji. 80% kandydatów traktuje pracę jako szansę na naukę i wykorzystanie w praktyce nabytych umiejętności. Większość widzi środowisko pracy jako miejsce, w którym mogą doskonalić swoje umiejętności: przez rozwijające warunki, szkolenia zapewniane przez pracodawcę, praktyczne wykorzystanie nabytych kompetencji. Nabywanie nowych umiejętności i doświadczeń jest kluczowe dla utrzymania wartości rynkowej.Grupą, która najczęściej deklaruje, że praca nowej generacji pozwala im doskonalić kompetencje są starsi reprezentanci Pokolenia Y (25-34). Charakteryzuje to także mężczyzn. Natomiast kobiety uważają, że taki model pracy pozwala im skutecznie zarządzać czasem oraz spełniać się w różnych rolach. Również dla 19% pracowników nowej generacji, którzy nie widzą innego wyjścia, jest to szansa na zwiększenie atrakcyjności i możliwości wyboru na rynku pracy.
Kandydaci wybierają też taki model pracy, ponieważ elastyczne warunki pracy pozwalają zrównoważyć życie prywatne i zawodowe. Prawie 40% badanych na całym świecie deklaruje, że elastyczne godziny pracy – zwłaszcza godziny jej rozpoczęcia i zakończenia oraz możliwość pracy z domu – są jednym z trzech najważniejszych czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zawodowych.Dla wielu osób możliwość pogodzenia obowiązków opiekuńczych z karierą jest najważniejsze. W przedziale wiekowym 25-39 lat zarówno kobiety, jak i mężczyźni skłaniają się ku pracy nowej generacji, aby spędzać więcej czasu z rodziną.
Korzyści płynące z pracy nowej generacji
Ten model pracy pozwala kandydatom podreperować budżet w krótkim czasie, umożliwia sprawdzenie siebie w różnych rolach i udoskonalenie pożądanych na rynku umiejętności. Przekłada się na atrakcyjność w oczach pracodawców. Pracownicy mają kontrolę nad tym, gdzie i jak pracują, obniża się ich poziom stresu co daje im spokój ducha. Są bardziej elastyczni, co pozwala im osiągnąć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.
Źródło: Raport MenpowerGroup, 2018