Księgowi jako programiści współczesnego rynku pracy
Autorzy raportu Deel „State of Global Hiring Report 2024” określili księgowych mianem „nowych programistów”. Przez ostatnią dekadę, do niedawna, rekruterzy walczyli o specjalistów IT, a ci mogli przebierać w ofertach pracy, liczyć na szybkie awanse i bardzo dobre pensje. Dziś rolę tę przejęli księgowi. Jako główne przyczyny tego zjawiska raport podaje:
- Malejące zainteresowanie księgowością wśród pracowników na wczesnym etapie kariery;
- Złożoność zarządzania międzynarodową gospodarką (w przypadku firm międzynarodowych).
Drugi punkt znajduje również odniesienie w pracy polskich księgowych, bez względu na wielkość firm, w których pracują, gdyż muszą być oni świadomi regulacji zarówno krajowych, jak i dotyczących Unii Europejskiej.
W skali globalnej w 2024 roku zatrudnienie księgowych wzrosło o 74 procent, a ich zarobki o 15 procent – więcej niż u jakiejkolwiek innej grupy zawodowej.
Kraje najczęściej zatrudniające księgowych to:
- Stany Zjednoczone
- Australia
- Wielka Brytania
Czytaj: Zarobki w księgowości w 2025 roku
Czy zapotrzebowanie na księgowych będzie trwało?
Porównanie księgowości do IT cieszy, ale wzbudza też pewną obawę – czy księgowi, tak jak programiści, również zmierzą się z nieoczekiwanym załamaniem rynku pracy? W dłuższej perspektywie oczywiście nikt nie jest w stanie tego stwierdzić. Jednak na ten moment nie ma podstaw, aby bać się o spadek popularności księgowych, a wręcz przeciwnie.
Księgowość to dziedzina, która nieustannie się zmienia i ewoluuje (między innymi przez rozwój cyfryzacji oraz zmiany w standardach prawnych), a jednocześnie nie jest zastępowalna sztuczną inteligencją. Obszary takie jak: logiczne i analityczne myślenie, relacja z klientem, szukanie kreatywnych rozwiązań, szybkie dostosowywanie się do nowych wytycznych zawsze będą wymagały „ludzkiego oka”.
Czytaj: Czy sztuczna inteligencja zastąpi zawód księgowego?
Oprócz wspomnianych już czynników, które generują zapotrzebowanie na księgowych, warto zwrócić uwagę także na rosnącą popularność centrów usług wspólnych, które zatrudniają wielu księgowych.
Praca w księgowości – co warto wiedzieć
Umiejętności twarde, których zazwyczaj wymaga się od kandydatów na stanowiska związane z księgowością, to:
- Dobra lub bardzo dobra znajomość pakietu MS Office;
- Znajomość przepisów dotyczących rachunkowości;
- Znajomość prawa podatkowego;
- Znajomość programów księgowych.
Wszystko zależy oczywiście od stopnia stanowiska, o które się ubiegamy – często na pozycji juniorskiej wystarczą odpowiednie wykształcenie, znajomość pakietu MS i chęć do nauki.
Wykształcenie, które najczęściej preferują pracodawcy u księgowych to kierunki związane z finansami, takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość, matematyka.
W księgowości równie ważne są także umiejętności miękkie, do których zaliczają się:
- Cierpliwość;
- Komunikatywność;
- Zaangażowanie;
- Empatia;
- Umiejętność pracy w zespole;
- Dobre zarządzanie ryzykiem i czasem.
Pracę w księgowości można wykonywać in-house, czyli wewnętrznie dla firmy, w której jest się zatrudnionym, lub udzielać swoich usług na zasadzie outsourcingu – zatrudniając się w centrum usług współdzielonych lub zakładając swoją własną działalność.
Najpopularniejsze stanowiska pracy dla księgowych to:
- Główny księgowy;
- Samodzielny księgowy;
- Księgowy;
- Młodszy księgowy;
- Specjalista ds. kadr i płac;
- Asystent księgowości.
Jeśli interesuje Cię kariera w tej branży, sprawdź najnowsze oferty pracy tutaj.
Źródła:
[1] Deel, State of Global Hiring Report
[2] fillup k24, Księgowi jako kluczowi doradcy klienta?