Raporty|

27.05.2022

Learning Agility – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a boicie się zapytać

Michał Tuszyński, Młodszy Redaktor, Grupa MBE

Aby działać skutecznie w stale zmieniającym się świecie, samemu trzeba się mądrze i szybko zmieniać. Czym jest learning agility i jak stać się osobą, która się nią odznacza?

Fot. kaboompics.com

Fot. kaboompics.com

Co to to learning agility?

Krótko mówiąc, learning agility (sprawność uczenia) to zestaw złożonych umiejętności, które pozwalają nam nauczyć się czegoś nowego w jednym miejscu, a następnie zastosować to w zupełnie innej sytuacji. Sprawność uczenia można przedstawić w 4 krótkich punktach:

  1. zdolność do edukowania,
  2. przystosowywania się,
  3. oduczania i
  4. ponownego uczenia się, aby nadążyć za ciągle zmieniającymi się warunkami.

Dawną zasadę 3Z – zakuj, zdaj, zapomnij, zastępujemy regułą 4Z – zakuj, zużytkuj, zapomnij, znów się naucz. Proste? Więc skomplikujmy trochę sprawę. Aby dokładniej zdefiniować learning agility, dr W. Warner Burke z Columbia University podzielił ją na 9 wymiarów:

  1. elastyczność (otwartość na nowe pomysły i rozwiązania),
  2. szybkość (sprawne działanie),
  3. eksperymentowanie (próbowanie nowych zachowań),
  4. podejmowanie ryzyka wydajności (podejmowanie nowych wyzwań),
  5. podejmowanie ryzyka interpersonalnego (dyskutowanie różnic w opiniach),
  6. współpraca,
  7. zbieranie informacji,
  8. szukanie informacji zwrotnych,
  9. refleksja.

Dlaczego sprawność uczenia jest tak istotna w pracy?

Jeśli organizacje chcą odnieść sukces, muszą mieć liderów, którzy posiadają learning agility, ponieważ jest to wiarygodny wskaźnik potencjału przywódczego danej osoby. Jak wskazują dane – co drugi lider poniesie porażkę w swojej pracy ze względu na brak tej właśnie umiejętności [1].

Co więcej, jak podkreśla Korn Ferry Institute, firmy z największym odsetkiem dyrektorów zdolnych do sprawnego uczenia, osiągały o 25% wyższy zysk w porównaniu do innych spółek z branży [1].

Więc co zrobić, by stać się osobą, którą charakteryzuje wysoka sprawność uczenia?

  1. Podejmujcie decyzje wysokiej jakości. Przed dokonaniem wyboru zbierzcie jak najwięcej danych i bądźcie pewni siebie.
  2. Szukajcie innowacyjnych rozwiązań, typu out-of-the-box. Pamiętajcie, że coś, co działało kiedyś, nie musi działać też teraz.
  3. Patrzcie na duży obraz. Połączcie z pozoru nieskojarzone części informacji, by zyskać lepszą perspektywę.
  4. Bądźcie adaptowalni. Gdy rozwiązujecie złożony problem, zachowajcie otwartość na nieoczekiwane zmiany.
  5. Zaprzyjaźnijcie się z niepewnością. Sprawnie uczący się lubią niestabilne otoczenie, ponieważ sprzyja ono ich rozwojowi. 

Portrety zwinnych managerów

Tak jak w przypadku typów osobowości, żaden profil nie jest ani lepszy, ani gorszy. Każdy posiada zestaw wad i zalet oraz wyjątkowe cechy. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak zarządzający korzystają z umiejętności learning agility, poniżej macie krótkie podsumowanie.

  1. Rozwiązywacze Problemów (Problem Solvers) – w sytuacji niejednoznacznej badają złożoność problemu, wypracowują koncepcję tego, co będzie, a co nie będzie działać, a następnie przystępują do pracy z mieszanką energii i zaradności. Podczas procesu starają się angażować innych w celu zwiększenia skuteczności działania.
  2. Liderzy Myśli (Thought Leaders) – zdeterminowani w poszukiwaniu prawdy, często zadają trudne pytania i stawiają ciekawe hipotezy. Mają tendencje do działania w kuluarach i nie lubią być na piedestale.
  3. Pionierzy (Trailblazers) – wiedzą czego chcą i nie boją się dochodzić do celu ścieżkami, których obawialiby się inni.
  4. Czempioni (Champions) – jak superbohaterowie z produkcji hollywoodzkich rozwiązują problemy w wielkim stylu. W równym stopniu koncentrują się na ludziach i rezultatach. 
  5. Filary (Pillars) – koncentrują się bardziej na ulepszeniach niż drastycznych zmianach. Są to ukierunkowani na cel skrupulatni myśliciele, ktorzy często włączają innych do swoich działań. 
  6. Dyplomaci (Diplomats) – w sytuacjach kryzysowych zawsze idą na front. Potrafią doskonale dobrać zespół, pracować w trudnych warunkach i szybko dostosowują swój styl zarządzania do zmieniających się warunków. 
  7. Napędzający (Energizers) – bardzo ciężko pracujący, zdolni do inspirowania innych, zorientowani na sukces. Zakładają trwałe zespoły i zawsze doprowadzają pracę do końca.

Źródła:

  1. "Learning Agility: What Is It and How To Asses It?", harver.com.
  2. "What is learning agilit, and how do you nurture it?", efrontlearning.com.
  3. "Seven faces of learning agility", Korn/Ferry Institute.

Tagi

Autor

Michał Tuszyński

Michał Tuszyński

Młodszy Redaktor, Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.