63 proc. pracodawców planuje rekrutację specjalistów i managerów, 14 proc. zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej - 14 edycji, które już były bardzo dobre (odpowiednio 58 proc. i 11 proc.).
Zmiany w strukturze branż bankowość oraz ubezpieczenia
Wyniki 15. edycji badania Antal Global Snapshot wskazują, że w sektorze bankowym w najbliższym czasie pojawią się znaczne rotacje. Tu pracodawcy często deklarowali zarówno plany rekrutacji jak i zwolnień.
- W bankowości na największą skalę poszukiwani będą doradcy SME oraz managerowie ds. zarządzania relacjami z klientem. Z drugiej strony sektor bankowy w Polsce na dużą skalę inwestuje w nowe technologie. Następuje automatyzacja i skracanie procesów obowiązujących w bankach. Spowoduje to
spadek zatrudnienia w szeroko pojętym
back office - komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.
W branży ubezpieczeniowej pracodawcom zależy teraz na pozyskaniu kadry menedżerskiej, przede wszystkim specjalizującej się w sprzedaży.
- W związku z zatwierdzeniem na 2016 rok wdrożenia dyrektywy Solvency II w obszarze ubezpieczeń rozchwytywani będą w przyszłym roku managerowie ryzyka. Poszukiwani będą również managerowie i dyrektorzy sprzedaży we wszystkich grupach ubezpieczeń. Sektor sprzedażowy poszukuje świeżości spojrzenia i innowacji – twierdzi Karolina Korzeniewska, starsza konsultantka Antal Banking & Insurance.
Specjaliści w branży BPO/SSC nadal poszukiwani
Do branż, które przewyższają średnią dla Polski pod kątem dynamiki rekrutacji, a jednocześnie charakteryzują się najniższym odsetkiem pracodawców zwalniających należy między innymi branża SSC/BPO. Duże międzynarodowe koncerny w dalszym stopniu planują zwiększanie zatrudnienia.
- Sektor SSC/BPO nadal rozwija się bardzo prężnie. Powstają nowe centra we wszystkich większych miastach Polski, takich jak: Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice oraz oczywiście Kraków. Z drugiej strony firmy już istniejące na rynku poszerzają swoją działalność, a tym samym zwiększają zatrudnienie. Wciąż poszukiwani są kandydaci ze znajomością języków obcych na różne poziomy stanowisk i to zapotrzebowanie nie ulega większym zmianom – ocenia Kamila Faliszewska, lider zespołu Antal SSC/BPO.
Nowe trendy w sektorze usług dla biznesu
Intensywny rozwój specjalistycznych usług biznesowych to jedna z ostatnich tendencji obserwowanych na tym rynku.
- Poza osobami z różnymi językami obcymi, intensyfikują się starania pracodawców w tworzeniu stanowisk wymagających
wysokich kwalifikacji specjalistycznych, czyli
knowledge process outsourcing. W ramach takich ról zwiększa się zapotrzebowanie na kandydatów z doświadczeniem w łańcuchu dostaw (zakupy, logistyka, zaopatrzenie). Ponadto większy wolumen realizowanych projektów obserwujemy w obszarze
legal and compliance – komentuje Kamila Faliszewska, lider zespołu Antal SSC/BPO.