Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Audyt w Grant Thornton
Zespół audytu w Grant Thornton łączy profesjonalizm z otwartością na rozwój i nowe wyzwania oraz dba o transparentność finansową firm. Dowiedz się, na czym polega praca w tym departamencie, jakie są możliwości rozwoju oraz jakiego typu kandydaci są poszukiwani.

O zespole

Departament Audytu w Grant Thornton zajmuje się weryfikacją sprawozdań finansowych klientów, potwierdza ich rzetelność i prawidłowość. Audyt to również obiektywna ocena całości procesów zachodzących w organizacjach oraz sprawdzanie ich zgodności z wewnętrznymi procedurami czy dobrymi praktykami – tym zajmuje się zespół Business Risk Services/audytu wewnętrznego. Departament Audytu świadczy również usługi doradztwa w zakresie raportowania ESG (ang. Environmental, Social, Corporate Governance). Dotychczas dokonania firm oceniano wyłącznie poprzez pryzmat wyników finansowych, lecz rosnąca społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) powoduje wzrost oczekiwań dotyczących dbania o zrównoważony rozwój i wartości pozafinansowe. Pojawił się więc wymóg raportowania tego obszaru.

Obecnie w Departamencie Audytu Grant Thornton zatrudnionych jest około 350 osób, które pracują hybrydowo z biur w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Krakowie, Toruniu, a nawet tam, gdzie biur jeszcze nie ma: m.in. z Lublina, Szczecina, Gdańska. W skład zespołu wchodzą stażyści, asystenci, seniorzy, menedżerowie oraz partnerzy. Każdy poziom stanowiska ma określoną ścieżkę rozwoju zawodowego.

W zespole są osoby, które mają szeroką wiedzę, jednak zawsze, gdy pojawi się nieoczekiwane wyzwanie, mogą poprosić o pomoc w innych działach w firmie – np. w zespole doradztwa podatkowego czy Kancelarii Prawnej. Zespół jest przygotowany na audyt zarówno małych, jak i dużych organizacji. Cechuje go także kultura dostępności, wsparcia i wymiany doświadczeń oraz wiedzy.

– Sukces takiej firmy jak nasza uzależniony jest od sumy kompetencji, które uda nam się zgromadzić. Jak to robimy? Poprzez inwestowanie w rozwój pracowników. Zachęcamy do zdobywania certyfikacji biegłego rewidenta. Jest to współfinansowane przez GT, podobnie jak ACCA (ang. Association of Chartered Certified Accountants) czy CIA (ang. Certified Internal Auditor). Stwarzamy możliwości rozwoju na każdym szczeblu, od stażysty do partnera. Na przykład asystent może się sprawdzić w roli seniora – mówi Jan Letkiewicz, partner zarządzający Departamentem Audytu w Grant Thornton.

Możliwości rozwoju

W zespole audytu możliwości rozwoju są bardzo szerokie. Obejmują one zarówno rozwój wewnątrz departamentu poprzez awansowanie na wyższe stanowiska, jak i zmianę ścieżki kariery w ramach programu Talent Mobility (rekrutacji wewnętrznych). Codzienna współpraca z jednostkami z różnych sektorów gospodarki pozwala na poszerzanie wiedzy merytorycznej oraz poznawanie specyfiki rozmaitych branż, co sprzyja rozwojowi na wielu płaszczyznach. Można również spełniać się pozazawodowo poprzez udział w inicjatywach wewnętrznych czy wolontariatach.

– Grant Thornton zapewnia liczne szkolenia merytoryczne, takie jak „Metodologia Audytu” czy szkolenia z obsługi narzędzi do analizy baz danych. Dodatkowo organizowane są szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, np. skuteczna komunikacja z klientem czy doskonalenie warsztatu menedżera i udział w „Akademii Szefa”. Firma aktywnie wspiera pracowników w zdobywaniu uprawnień zawodowych, dofinansowując studia na kierunkach akredytowanych przez PIBR oraz finansując egzaminy dla kandydatów na biegłych rewidentów – uzupełnia Anna Krasuska, asystentka, Grant Thornton.

Narzędzia pracy

Nie da się ukryć, że podstawowym narzędziem pracy w zespole audytu jest oczywiście Excel. Ponadto audytorzy korzystają ze specjalnego oprogramowania, które pozwala dokumentować powtarzalne procedury oraz ułatwia weryfikowanie dokumentacji otrzymanej od klienta. Kluczowe jest także bezpieczne przekazywanie danych pomiędzy zespołem a klientem, do czego wykorzystywane są profesjonalne platformy. Zespół audytu rozważa także wykorzystanie narzędzi opartych o AI, aby automatyzować pracę administracyjną lub powtarzalne procesy.

– Excel to „must have”. Sprawne poruszanie się po plikach oraz praca z danymi jest podstawą, aby przygotować się do analizowania badanych obszarów. Grant Thornton dostarcza również profesjonalne narzędzia ułatwiające pracę, np. LEAP, IDEA, DataSniper czy CaseWare IT. Z perspektywy współpracy z klientem dużym ułatwieniem jest Portal Klienta Grant Thornton, który pozwala na zachowanie porządku w pozyskiwanych dokumentach – komentuje Justyna Sikora, stażystka, Grant Thornton.

Wellbeing

Praca w audycie nierzadko bywa stresująca – presja czasu, obowiązek dotrzymania terminów czy współpraca z wymagającym klientem wpływać może na komfort psychiczny audytorów. Dlatego tak ważne jest dbanie o wellbeing pracowników.

– Organizowane są spotkania, podczas których staramy się skupić na tematach innych niż zawodowe. Utrzymujemy otwartą komunikację, co pozwala na dzielenie się obawami i sukcesami. Organizujemy wspólne aktywności, takie jak wycieczki w góry czy inne spotkania integracyjne. GT oferuje elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej, co wpływa na lepsze zarządzanie obowiązkami. W ten sposób dbamy nie tylko o efektywność, ale i o dobre samopoczucie, co przekłada się na lepsze wyniki całego zespołu – podkreśla Aleksander Nikiel, Senior, Grant Thornton.

Poszukiwani kandydaci

Ze względu na rosnące wymogi i zmieniające się regulacje, zespół audytu wciąż się rozwija – nie tylko merytorycznie, ale też osobowo. Tylko w zeszłym roku do Departamentu Audytu dołączyło 145 nowych pracowników. To powoduje, że prowadzone są procesy rekrutacyjne na role stażystów, asystentów, seniorów czy nawet menedżerów.

– Osoby, które dołączyły do naszego zespołu w ostatnich latach i dobrze odnajdują się w pracy w audycie finansowym, łączy kilka cech, które niewątpliwie pomagają im w tej branży: dobra organizacja czasu pracy, odpowiedzialność za przydzielone zadania, pewność siebie i swojej wiedzy, kreatywność, proponowanie własnych rozwiązań, otwartość oraz chęć rozmawiania, zadawania pytań i zgłębiania wiedzy merytorycznej – wymienia Iga Lauks, menedżer, Grant Thornton. Oprócz tych kompetencji ważna jest również bazowa wiedza merytoryczna z obszaru finansów i rachunkowości, znajomość języka angielskiego i inteligencja cyfrowa.

Wyzwania

Zespół audytu chwyta każdą okazję i potrafi dopasować się do zmieniających się warunków, a dynamiczne zmiany przekuć w sukces. Cały czas pojawiają się nowe regulacje i wymogi, a w tak dużej organizacji jest to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że niektóre regulacje wymagają przekształcenia niemalże całego procesu badania sprawozdania finansowego. Grant Thornton pomagał również wprowadzać klientów na giełdę poprzez audyt niezbędnej dokumentacji. Zespół audytu pracuje głównie z prywatnym biznesem, z dużymi polskimi i zagranicznymi firmami, np. francuskimi, włoskimi czy niemieckimi.


Poznaj zespół


Jan Letkiewicz, Partner zarządzający

Pracę zawodową rozpoczął w 1995 roku w Grant Thornton, a od 2008 roku kieruje zespołem audytu. Jan specjalizuje się w badaniu grup kapitałowych oraz konsolidacji sprawozdań finansowych. W zespole rozstrzyga pojawiające się kwestie merytoryczne, weryfikuje przeprowadzone prace oraz podejmuje ostateczną decyzję o kształcie i rodzaju dokumentów wydawanych klientowi.

Supermoce: Niezawodny Kompas Biznesowy – dzięki niemu od                                                        ponad 16 lat Jan rozwija Departament Audytu. Oko Wszechwiedzy                                                   Audytorskiej – Jan posiada olbrzymią, popartą wieloletnim                                                                  doświadczeniem wiedzę, którą wciąż pogłębia.


Iga Lauks, Menedżer

Studiowała finanse i rachunkowość na UE we Wrocławiu. Na IV roku studiów rozpoczęła staż w zespole audytu w GT. W ciągu 8 lat przeszła ścieżkę od stażystki do menedżerki. W zespole jest odpowiedzialna m.in. za planowanie badań sprawozdań finansowych, koordynację prac i bieżące wsparcie zespołu oraz weryfikowanie dokumentacji.

Supermoce: Ostoja cierpliwości – Iga jest niezwykle opanowana,                                                      ma w sobie moc spokoju i wytrwałości, co przydaje się szczególnie                                                    we współpracy z wymagającymi klientami.


Aleksander Nikiel, Senior

Ukończył finanse i rachunkowość na UE w Katowicach. W Grant Thornton pracuje od 2018 roku. Do jego obowiązków należy zarządzanie zespołem projektowym i bieżący kontakt z klientem oraz menedżerem.

Supermoce: Duch kooperacji – Aleksander posiada zdolność współpracy z każdym, niezależnie od pojawiających się różnic. Potrafi też motywować do wspólnego działania, by razem dążyć                                                        do celu, czyli terminowego zakończenia badania sprawozdania                                                          finansowego.


Anna Krasuska, Asystentka

Do Departamentu Audytu dołączyła jako stażystka w czerwcu 2023 roku, po udziale w programie The Auditors, kierowanym dla studentów. Obecnie studiuje finanse i rachunkowość na SGH w Warszawie. Na projektach zajmuje się analizą dokumentacji i bierze udział w inwentaryzacjach.

Supermoce: Sokole oko – Anię cechuje umiejętność dostrzegania najdrobniejszych szczegółów i niezgodności. Swoje zadania                                                                wykonuje z niezwykłą starannością.


Justyna Sikora, Stażystka

Obecnie studiuje audyt finansowy na UE w Krakowie. W Grant Thornton pracuje od stycznia 2023 roku. W zespole jej głównym zadaniem jest wsparcie w projektach audytorskich oraz realizacja zadań zleconych przez bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki.

Supermoce: Manipulacja czasem – Justyna potrafi radzić sobie z wieloma zadaniami na raz, bez utraty koncentracji czy jakości.

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

"Praca audytora pozwala nam zajrzeć za kulisy wielu zawodów i zobaczyć, jak prowadzi się różnego rodzaju biznesy i co w tych biznesach jest ważne"

Jan Letkiewicz, partner zarządzający Departamentem Audytu w Grant Thornton.