O zespole
Zespół Record to Report (R2R) w ArcelorMittal BCOE zajmuje się szerokim zakresem procesów księgowych i sprawozdawczych, które dotyczą działalności operacyjnej i raportowania finansowego. Obejmuje on cały proces zbierania, przetwarzania i przedstawiania aktualnych i dokładnych danych finansowych oraz pomaga zapewnić strategiczne, finansowe i operacyjne informacje zwrotne na temat wyników firmy. W ciągu ostatnich lat zespół znacznie się rozwinął i obecnie liczy 104 osoby. Struktura działu jest smukła, co daje pracownikom duże szanse na awans pionowy, ale również ułatwia koordynowanie zespołami i zmniejsza ryzyko błędów.
– Jako Head of Record to Report raportuję bezpośrednio do prezesa ArcelorMittal Business Center Of Excellence, natomiast do mnie raportuje czworo managerów podzielonych na segmenty. Każdy z nich ma pod sobą kilka zespołów, którymi dodatkowo opiekuje się dedykowany lider – mówi Wioleta Kościelniak, Head of Record to Report, ArcelorMittal BCOE.
Narzędzia pracy
Nowe technologie wpływają na rozwój obszaru R2R i poszerzenie narzędzi jakimi dysponuje zespół. Automatyzacja procesów pozwala na odchodzenie od ręcznego wykonywania zadań. W ArcelorMittal BCOE jest również dział RPA (Robotic Process Automation), który umożliwia zaawansowane automatyzacje i analizę danych. Już teraz w zespole jest wiele robotów wykonujących część czynności, a sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe będzie zwiększać wydajność, co przełoży się na lepsze wyniki przedsiębiorstwa.
Możliwości rozwoju
W ArcelorMittal BCOE pracownicy mają elastyczne możliwości zawodowe, a to, z czego skorzystają, w dużej mierze zależy od ich preferencji i ambicji. Ścieżka kariery może być pionowa i oznaczać awans na wyższe stanowiska w ramach R2R, co pozwala zostać ekspertem w tej dziedzinie. Rozwój może również wiązać się z poznaniem nowych obszarów i pracy w innym dziale. – Dzięki temu, że obsługujemy dużo klientów, nasi pracownicy mają możliwość całkowitej zmiany dotychczasowych obowiązków. Dodatkowo organizujemy szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, co pozwala na wzięcie udziału w różnych, ciekawych projektach – wyjaśnia Wioleta Kościelniak.
Wyróżniki
Unikatowość zespołu Record to Report wynika z jego kompleksowości i znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest to jeden z najważniejszych działów w organizacji, który ma pieczę nad poprawnością procesów księgowych i sprawozdawczych oraz raportuje wyniki i poprawność sprawozdań finansowych. Zespół R2R zajmuje się nie tylko procesami operacyjnymi, ale także dba o standaryzację procesów wewnątrz grupy, realizuje projekty związane z ciągłym udoskonalaniem procesów, jak również projekty biznesowe, takie jak zmiana systemów ERP.
Sukcesy
Po wielu latach na rynku można wymienić mnóstwo ciekawych projektów ze względu na różnorodność klientów oraz zmiany technologiczne w branży.
– Wszystkie projekty jakie dostarczaliśmy, przynosiły zadowolenie naszym klientom, a dla nas stanowiły kolejne wyzwania oraz nowe doświadczenie. Szczególnie dumni jesteśmy z projektu związanego z automatyzacją procesów. Pozwolił nam zwiększyć wydajność oraz skuteczność w naszych codziennych obowiązkach, jak również przyczyniło się to do lepszych wyników – przyznaje Wioleta Kościelniak.
Wellbeing
Dbanie o dobrostan i zdrowie pracowników to istotny aspekt w ArcelorMittal BCOE.
– Każdemu pracownikowi zapewniamy prywatną opiekę medyczną, promujemy zdrowy styl życia podczas Tygodnia Zdrowia, wspieramy kadrę zarządzającą w radzeniu sobie z wyzwaniami oraz organizujemy spotkania z mówcami motywacyjnymi. W ramach równowagi między pracą a życiem prywatnym uczestniczymy w akcji „Dwie godziny dla rodziny.” – podkreśla Wioleta Kościelniak.
Poszukiwani kandydaci
Wiedza w zakresie finansów i rachunkowości będzie dużym ułatwieniem na początku kariery w R2R. Część pracowników zaczyna pracę już w trakcie studiów, odbywając staż, a po ich ukończeniu ścieżka kariery rozpoczyna się od młodszego specjalisty.
– W związku z tym, że obsługujemy klientów na całym świecie, kandydat powinien posługiwać się językiem angielskim, mile widziany jest również drugi język europejski. Oprócz tego ważne są także umiejętności miękkie, takie jak otwartość na zmiany i nowe technologie oraz gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji – dodaje Wioleta Kościelniak.
Poznaj zespół
Wioleta Kościelniak, Head of Record to Report
Wykształcenie: zarządzanie finansami i bankowość, Politechnika Częstochowska
Studia podyplomowe: rachunkowość finansowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Obecnie jest w trakcie studiów MBA in Accounting and Finance. Od 2009 roku pracuje w finansach. Była członkiem międzynarodowej grupy audytowej, wdrażała nowe systemy ERP, usprawniała istniejące procesy oraz kierowała nowymi projektami finansowymi.
W ArcelorMittal BCOE odpowiada za procesy operacyjne działu R2R, ale również jego usprawnienia i nowe projekty. Oprócz procesów, za które jest odpowiedzialna, bardzo ważni są dla niej ludzie i dobra atmosfera w pracy.
Agata Śleszyńska, Lider
Wykształcenie: finanse i bankowość, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Studia podyplomowe: zarządzanie małymi i średnimi firmami
Posiada 30-letni staż pracy zawodowej. W ArcelorMittal BCOE pracuje od 2007 roku, natomiast w grupie ArcelorMittal już ponad 25 lat. Do zakresu jej obowiązków należy: efektywne kierowanie pracą zespołu, realizacja i monitorowanie procesów księgowych zgodnie z obowiązującymi w spółce procedurami i przepisami prawa, nadzór nad prawidłowością księgowań realizowanych w księdze głównej oraz terminowość prac związanych z zamknięciem miesiąca i roku, a także przygotowanie sprawozdań finansowych oraz współpraca z audytorami.
Małgorzata Mączka, Lider
Wykształcenie: finanse i rachunkowość, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, w trakcie zdobywania kwalifikacji ACCA
Pracuje w ArcelorMittal BCOE od ponad 11 lat. Swoją ścieżkę zawodową w firmie rozpoczęła w trakcie studiów na stanowisku praktykantki. Przez kolejne lata rozwijała się w różnych działach i projektach.
Nabywała doświadczenie głównie w dziale R2R, ale również w Encashment, Treasury i Intrastat. Uczestniczyła przy wdrażaniu nowego systemu oraz innych mniejszych projektach. W pracy ceni sobie różnorodność zadań oraz ciągłą perspektywę rozwoju.
Tomasz Drabek, Główny specjalista
Wykształcenie: administracja oraz zarządzanie w sektorze pozarządowym, Uniwersytet Jagielloński
Ze światem finansów związał się w 2017 roku, rozpoczynając pracę na stanowisku specjalisty do spraw należności w jednej z krakowskich korporacji. Rok później dołączył do ArcelorMittal BCOE. Obecnie pracuje jako główny specjalista do spraw księgowości, obsługując procesy z obszaru księgi głównej. W szczególności koncentruje się na tematyce kalkulacji rezerw i odpisów w obszarze zapasów oraz intercompany reconciliation.
Kamila Grzega, Młodszy specjalista
Wykształcenie: ekonomia, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Od lutego 2021 roku pracuje w ArcelorMittal BCOE, gdzie zaczynała jako stażystka. Obecnie na stanowisku młodszego specjalisty wspiera procesy GL (ang. general ledger) dla spółek francuskich oraz bierze udział w procesach zamknięcia miesiąca. Dodatkowo pełni funkcję backupu w obszarze kosztów oraz płatności manualnych. Odpowiada także za kontrole SOX oraz audyt w obszarze GL.