Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Investment Compliance
"Kiedyś ktoś porównał nasze zadania do zawodu detektywa. Nie jest to może aż tak emocjonujące, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach, podobnie jak w śledztwie, praca ta wymaga czasu, dogłębnego zbadania tematu, dedukcji i konkluzji" – mówi Ewelina Kasinska, dyrektor działu ds. zgodności inwestycji w State Street. Co zatem stoi za działem Investment Compliance i dlaczego warto rozważyć tę ścieżkę kariery?

Investment Compliance (zgodność inwestycyjna) to dziedzina finansów, która zajmuje się zapewnieniem, że wszystkie działania inwestycyjne, takie jak zarządzanie portfelami, transakcje i doradztwo finansowe, są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, regulacjami oraz wewnętrznymi politykami i procedurami danej instytucji finansowej. W praktyce oznacza to nadzorowanie i kontrolowanie procesów inwestycyjnych w celu uniknięcia naruszeń prawa, ryzyka reputacyjnego i finansowego.

Podstawowe zadania w obszarze Investment Compliance obejmują weryfikację następujących komponentów portfela inwestycyjnego:

  • Alokacja aktywów i koncentracja emitentów
  • Limity inwestycji branżowych, sektorowych i dozwolone limity konkretnych inwestycji
  • Testowanie jakości kredytów i instrumentów pochodnych
  • Ocena różnych rodzajów ryzyka
  • Limity i ograniczenia instrumentów korzystających z dźwigni finansowej
  • Ekspozycja krajowa i regionalna oraz zasady inwestowania
  • Rating instrumentów finansowych
  • Inwestycje dozwolone/niedozwolone

Należy pamiętać, że zgodność inwestycji to tylko jeden z aspektów działania instytucji finansowych badany pod tym kątem. Jest cały szereg regulacji i dyrektyw ustalających sposób działania firm w różnych obszarach. W ramach Investment Compliance weryfikuje się, czy portfolio funduszy inwestycyjnych klientów jest zgodne z literą prawa, czy komponenty funduszy, np. gotówka, są w dozwolonych limitach, czy fundusze inwestowane zgadzają się ze strategią opublikowaną w prospekcie. Ma to na celu ochronę inwestora, zapewnienie równego traktowania oraz stabilizację i ochronę sektora finansowego.

– Nasi analitycy codziennie sprawdzają dziesiątki lub setki przypadków (tzw. alertów) i na podstawie dostępnych informacji stwierdzają, czy dane przekroczenie regulacji (breach) było wywołane intencjonalnym działaniem Investment Managera (advertent) czy jest wynikiem naturalnych procesów rynkowych, np. ruchów cen instrumentów finansowych (inadvertent). Wszystkie przekroczenia są wyjaśniane i raportowane do krajowych regulatorów oraz do naszych klientów – mówi Ewelina Kasinska, dyrektor działu ds. zgodności inwestycji w State Street.

Największym wyzwaniem, zarówno w Investment Compliance, jak i w całym sektorze rynków finansowych, jest ich zmienność. Duże znaczenie i realny wpływ mają geopolityka, informacje dostępne publicznie (niekoniecznie związane z rynkami finansowymi), ruchy społeczne, zmiany środowiskowe czy upodobania konsumentów. Dla analityków oznacza to wzmożoną aktywność w portfelach klientów, a co za tym idzie, więcej przypadków do rozpatrzenia. Nie bez znaczenia jest również to, że rynki cały czas się rozwijają, strategie inwestowania ewoluują, co wiąże się ze zmianami w istniejących regulacjach, którym będą podlegać klienci (np. raportowanie ESG).

Poszukiwane umiejętności 

Praca w Investment Compliance wymaga od kandydatów samodzielności, szerokiego rozumienia zagadnień finansowych, umiejętności wyszukiwania odpowiednich informacji oraz interpretacji faktów i zdarzeń. Kluczowe są również umiejętności analityczne, dociekliwość oraz dokładność.

– Nie mamy preferowanych kierunków studiów wśród kandydatów. Patrząc na przekrój naszych pracowników, mamy zarówno absolwentów kierunków humanistycznych, jak i ścisłych. Jako jedna z odmian Compliance dostajemy również sporo aplikacji od absolwentów prawa, jednak w Investment Compliance wykorzystujemy więcej wiedzy z obszaru działania funduszy inwestycyjnych, instrumentów finansowych niż z obszaru interpretacji prawa – podkreśla Ewelina Kasinska.

Od pracowników najniższego szczebla zazwyczaj nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Wystarczy chęć do nauki oraz umiejętności analityczne. Na dalszych etapach kariery potrzebna będzie na pewno znajomość instrumentów finansowych, zasad księgowości funduszy inwestycyjnych oraz wiedza na temat regulacji związanych z funduszami.

– Kiedyś ktoś porównał nasze zadania do zawodu detektywa. Nie jest to może aż tak emocjonujące, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach, podobnie jak w śledztwie, praca ta wymaga czasu, dogłębnego zbadania tematu, dedukcji i konkluzji – dodaje Ewelina Kasinska.

Osoby, które chciałyby zgłębić swoją wiedzę w obszarze Investment Compliance, Chartered Institute for Securities and Investment prowadzi dedykowane szkolenie, po którym można uzyskać certyfikowane kwalifikacje. Nie jest to jednak jedyna droga.

– Pracownicy w State Street mają możliwość ukończenia wewnętrznych ścieżek szkoleniowych, które doskonale uzupełnia wiedza praktyczna, czyli nauka pod okiem naszych specjalistów – podkreśla Ewelina Kasinska.

W branży Investment Compliance istotna jest także znajomość języka angielskiego na średniozaawansowanym poziomie, która pomoże w dobrym rozumieniu kontekstu i formułowaniu precyzyjnych wniosków. W przypadku stanowisk zajmujących się bezpośrednią obsługą klientów wymagane jest biegłe posługiwanie się tym językiem.

Możliwości rozwoju

Podstawowa ścieżka kariery w obszarze Investment Compliance to analityk, starszy analityk, specjalista, starszy specjalista oraz ekspert.

– W naszej firmie mamy między innymi stanowiska zajmujące się kodowaniem systemu, na którym pracujemy, stanowiska zajmujące się analizą zgodności inwestycyjnej, stanowiska bezpośrednio obsługujące naszych klientów oraz stanowiska analityków biznesowych odpowiedzialnych za innowacje, doskonalenie procesów, rozwój technologii i współtworzenie nowych rozwiązań dla naszych klientów – wymienia Ewelina Kasinska.

Co ciekawe, doświadczenie w obszarze Investment Compliance może ułatwić zdobycie pożądanych kwalifikacji na rynku pracy, takich jak CFA czy CIMA.

– W State Street każdy awans poprzedzają 4 etapy, czyli zdobycie wiedzy teoretycznej, jej praktyczne zastosowanie, samodzielność w pracy oraz wykazywanie inicjatywy i zaangażowania. Szczegółowe cele i zadania wyznaczają managerowie, monitorują postępy i przekazują ocenę pracy każdemu członkowi zespołu – tłumaczy Ewelina Kasinska.

Branża Investment Compliance nieustannie się rozwija. Pojawią się nowe strategie inwestycyjne, nowe sposoby pomnażania pieniędzy, a co za tym idzie, nowe zasady regulujące rynki finansowe, związane z sektorem bankowym, cyberbezpieczeństwem czy wykorzystaniem AI.

Wellbeing w pracy  

Dbanie o wellbeing w pracy, również w branży Investment Compliance, odgrywa znaczącą rolę.

– Wellbeing w State Street towarzyszy nam cały czas, to nieodzowna część naszej kultury organizacyjnej. Pracownicy otrzymują tematyczne materiały, organizowane są dedykowane sesje i szkolenia. Tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzamy elastyczne godziny pracy oraz pracę hybrydową – podkreśla Ewelina Kasinska.

 


Czytaj więcej: Investment Compliance. Wywiad z Pauliną Sumera

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

We współpracy z ekspertem: 

Ewelina Kasinska, dyrektor działu ds. zgodności inwestycji w State Street.