Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Finance Business Partnering
To nieustannie rozwijający się obszar, wymagający wiele zaangażowania oraz wcześniejszego doświadczenia. Opowiadamy, jak pracuje się w Finance Business Partnering w Aon.

Finance Business Partnering (FBP) to współpraca pomiędzy działem finansowym a działami operacyjnymi firmy, która ma na celu wsparcie w podejmowaniu decyzji biznesowych poprzez dostarczanie różnego rodzaju informacji i rekomendacji. Praca w tym obszarze polega zarówno na przygotowywaniu raportów, analiz i prezentacji wyników tego, co się już wydarzyło, jak również na tworzeniu prognoz finansowych, które pomagają w planowaniu przyszłych działań. Partner biznesowy identyfikuje możliwości redukcji kosztów i zwiększania efektywności firmy, jak również monitoruje i raportuje możliwe ryzyka finansowe. Pełni on funkcję doradcy dla managerów operacyjnych, aby zapewnić zgodność celów finansowych z ogólnymi celami biznesowymi.

Obszar Finance Business Partnering niewątpliwie ewoluował na przestrzeni lat.

– Początkowo Finance Business Partnering skupiał się głównie na kontroli wyników i sporządzaniu raportów finansowych z tego, co już się wydarzyło. Dzięki coraz bliższej współpracy z działami operacyjnymi i zrozumieniu ich potrzeb i celów, obszar ten ewoluował w kierunku badania trendów oraz dostarczania zaawansowanych analiz i prognoz, które pełnią kluczową rolę w kształtowaniu strategii i podejmowaniu decyzji – mówi Wojciech Gibes, FP&A Operations Manager w Aon.

Rozpoczęcie pracy w tej dziedzinie to kolejny krok w rozwoju dla osób, które mają już doświadczenie w obszarze finansów lub kontrolingu i posiadają pewną wiedzę biznesową.

– W Aon osoby na stanowisku Starszy Analityk Finansowy, które potrafią interpretować dane i wyciągać z nich wnioski, zdobywają niezbędne doświadczenie, które pozwoli docelowo realizować się w obszarze Business Partnering – dodaje Wojciech Gibes.

Informacje na temat FBP można czerpać z różnych źródeł. Z jednej strony jest to wiedza teoretyczna pochodząca, np. ze studiów, profesjonalnych kwalifikacji typu ACCA, CIMA, różnego rodzaju kursów, publikacji czy książek. Natomiast z drugiej strony kluczowe jest doświadczenie praktyczne, które pozwala na lepsze zrozumienie roli i obowiązków partnera biznesowego.

Poszukiwane umiejętności

Od kandydatów do pracy w obszarze FBP oczekuje się połączenia solidnej wiedzy finansowej, zaawansowanych umiejętności analitycznych, strategicznego myślenia i bardzo dobrych zdolności komunikacyjnych. Ponadto istotna jest umiejętność mówienia o liczbach w zrozumiały i dostosowany do odbiorcy sposób, gdyż często rolą partnera biznesowego jest tłumaczenie zagadnień finansowych osobom, które niekoniecznie posiadają wiedzę z zakresu finansów.

– Do najważniejszych umiejętności dodałbym krytyczne myślenie, elastyczność oraz po prostu ciekawość i determinację, która przekłada się w konsekwentne dążenie do identyfikacji i rozwiązania danego problemu – wymienia Wojciech Gibes.

W pracy w obszarze Finance Business Partnering naturalnie mile widziani są absolwenci kierunków ekonomicznych, np.: finanse i rachunkowość.

– Nie wykluczamy także osób, które studiowały inne kierunki, jeśli zdobyły wiedzę finansową niezbędną do tej roli, uzyskując profesjonalne kwalifikacje (ACCA, CIMA), kursy, szkolenia czy studia podyplomowe. W Aon mamy wiele osób, które są absolwentami takich kierunków jak matematyka, kierunki techniczne czy pedagogiczne – podkreśla Wojciech Gibes.

Jeśli chodzi o znajomość języków obcych w tej branży, to w firmach międzynarodowych i dużych korporacjach będzie ona zdecydowanie przydatna.

– Język angielski to podstawa komunikacji, jako że nasze usługi świadczone są dla zagranicznych oddziałów Aon i wewnętrzna komunikacja zarządu jest po angielsku. Zdarzają się klienci, którzy wymagają od nas dodatkowej znajomości konkretnego języka. Stąd też około 10% naszego personelu używa na co dzień języka niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego i innych, za co otrzymują odpowiedni dodatek do wynagrodzenia – zauważa Wojciech Gibes.

Praca w obszarze FBP to ciągła nauka. Często pojawiają się nowe projekty czy niestandardowe sytuacje, na które należy szybko reagować. Obecnie, firmy takie jak Aon mocno stawiają na standaryzację i automatyzację procesów, dlatego też bardzo przydatne stają się kwalifikacje techniczne, narzędzia BI (Business Intelligence), jak np.: Power BI czy Power Apps. Nie można także zapomnieć o sztucznej inteligencji, która coraz odważniej wkracza do firm i to właśnie Business Partnerzy będą odgrywać kluczową rolę w cyfrowej transformacji, integrując nowe technologie i modele biznesowe z tradycyjnymi strukturami finansowymi.

Ścieżki kariery

W branży FBP często współpracuje się z różnymi działami firmy – od marketingu, przez sprzedaż aż po operacje. Taka ekspozycja pozwala na lepsze zrozumienie całej organizacji, budowanie wartościowych relacji zawodowych oraz zdobywanie doświadczenia w obszarze pozafinansowym, co sprzyja dynamicznemu rozwojowi kariery. Praca jako Finance Business Partner daje szerokie możliwości rozwoju, zarówno w ramach struktur finansowych firmy, jak i w dziedzinach biznesowych. Kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności oraz otwartość na nowe technologie.

– W Aon awanse zależą od doświadczenia i kompetencji pracownika. Struktura zespołów obejmuje role juniorskie, analityczne oraz seniorskie, na których pracownik zdobywa niezbędne umiejętności do dalszego rozwoju w kierunku Business Partnerskim. Kolejnym etapem może być dalszy rozwój specjalistyczny, menedżerski, ale także w obszarze umiejętności technicznych i cyfrowych – uzupełnia Robert Chmielarski, FP&A Operations Manager w Aon.

Praca na stanowisku Finance Business Partnera jest ciekawą ścieżką kariery ze względu na swoją strategiczną rolę w organizacji, różnorodność zadań oraz realny wpływ na kształtowanie kierunku rozwoju firmy. Dzięki bezpośredniej współpracy z kierownictwem firmy, Finance Business Partner pomaga w podejmowaniu kluczowych decyzji strategicznych, co czyni tę rolę niezwykle satysfakcjonującą. Ze względu na wieloaspektową naturę, doświadczenie w obszarze FBP może otworzyć drzwi do wyższych stanowisk zarządczych, takich jak CFO lub COO.

– Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej polegają na analizie danych przy podejmowaniu decyzji strategicznych. Finance Business Partner ze swoimi umiejętnościami analitycznymi i finansowymi jest idealnie przygotowany do przekształcania danych w wartościowe informacje i rekomendacje biznesowe. Działy finansowe ewoluują w kierunku bardziej doradczego i strategicznego wsparcia osób na stanowiskach kierowniczych. Finance Business Partnering odgrywa kluczową rolę w tej transformacji, pomagając w optymalizacji zasobów, efektywnym zarządzaniu ryzykiem oraz planowaniu długoterminowym – podsumowuje Robert Chmielarski.

Wellbeing w pracy

Znaczenie wellbeingu w obszarze finansów rośnie. Nie inaczej jest w Aon, który kładzie duży nacisk na dobrostan pracowników. Tworzona jest kultura pracy, która umożliwia zachowanie równowagi między rozwojem kariery i życiem prywatnym.

Aon wyróżnia 4 obszary wellbeingu, w ramach których oferowane są pracownikom rozwiązania dopasowane do ich potrzeb:

• Physical wellbeing: prywatna opieka medyczna i dentystyczna dla pracowników i ich rodzin, Multisport, kluby sportowe Aon (siatkówka, kolarstwo), wycieczki górskie; udział w rywalizacji sportowej w ramach Runmageddon i wiele innych.

• Emotional wellbeing: np. elastyczne godziny pracy, dodatkowe 2 dni urlopu (tzw. Aon Global Holidays), program nagród Aon Stars, swobodny dress code “business casual”, Diversity & Inclusion Council, Employee Assistance Program – program całodobowego świadczenia zapewniającego pracownikom oraz ich najbliższym wsparcie psychologiczne, porady prawne, doradztwo finansowe oraz porady w zakresie wellbeingu.

• Social wellbeing: Liga quizowa, Liga e-sport; Scavenger Hunt, kwartalne wyjścia zespołowe, imprezy firmowe, wspólne śniadania departamentowe, 16 godzin w ciągu roku przeznaczone na inicjatywy wolontariackie (schroniska, domy spokojnej starości, remonty placówek pomocowych m.in. Dom EQ); dni świadomości kwestii społecznych; możliwość uczestnictwa w oddolnych inicjatywach pracowniczych organizowanych przez networki pracownicze, np. Engagement Team oraz Aon United Committee.

• Financial wellbeing: np. bogata oferta ubezpieczeniowa dla pracowników i ich rodzin (ubezpieczenia podróżne, komunikacyjne, majątkowe), system kafeteryjny Motivizer, zachęcanie do aktywnego pozyskiwania talentów wśród znajomych – polityka referral; finansowanie MBA, ACCA; kursy językowe w godzinach pracy; kursy PowerBI, SQL.

Czytaj więcej: Finance Business Partnering. Wywiad z Karoliną Augustyniak

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

"Rozpoczęcie pracy w tej dziedzinie to kolejny krok w rozwoju dla osób, które mają już doświadczenie w obszarze finansów lub kontrolingu i posiadają pewną wiedzę biznesową."

 

Wojciech Gibes, FP&A Operations Manager w Aon