Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Analityk AML
W jaki sposób specjaliści przeciwdziałają praniu pieniędzy? Przybliżamy pracę w branży AML, czyli Anti-Money Laundering.

AML (ang. Anti-Money Laundering), czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy to szerokie spektrum działań, którego celem jest niedopuszczenie środków pieniężnych, pochodzących z przestępstw, do obrotu w systemie finansowym. Na te działania składają się takie obszary jak: KYC (ang. Know Your Customer), Screening i Transaction Monitoring. Zawód analityka AML w obszarze KYC polega na tworzeniu profilu klienta. W przypadku osób prawnych należy pozyskać szereg dokumentów, zmierzając przede wszystkim do ustalenia struktury właścicielskiej osoby prawnej, beneficjentów rzeczywistych oraz źródła pochodzenia kapitału. Celem ankiety AML jest również ocena ryzyka prania pieniędzy. Natomiast analitycy AML, którzy pracują w obszarze screeningu (analiza alertów na listach osób eksponowanych politycznie, sankcji i negatywnych informacji dotyczących np. potencjalnie popełnionych przestępstw karnych) i transaction monitoringu (analiza transakcji klienta pod kątem potencjalnego prania pieniędzy i unikania sankcji), zajmują się analizą zdarzeń opartych na scenariuszach przygotowanych przez zespoły Compliance, mających na celu wykrycie osób lub transakcji, które sugerują proceder prania pieniędzy lub unikania sankcji. Na przestrzeni lat ilość wytycznych i regulacji gwałtownie wzrosła, w związku z czym zakres obowiązków i ilość osób zatrudnionych w działach AML znacząco się zwiększyły. By zacząć pracę jako analityk AML, wymagane jest doświadczenie w pracy w instytucjach finansowych, choć niekoniecznie w dziale AML. Pomocne są także studia kierunkowe.

– Zawsze miałem talent do znajdowania detali, fascynowała mnie postać słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Dlatego cieszy mnie możliwość pracy w dziale, którego ostatecznym celem jest utrudnienie życia przestępcom i pomoc w ich wykryciu – mówi Marcin Mamczur, KYC Manager/SME, BNY.

Na co dzień analityk AML współpracuje przede wszystkim z innymi działami AML – stworzenie profilu klienta wymaga wsparcia screeningu oraz transaction monitoringu. Ponadto, analitycy AML ściśle współpracują z działami Compliance i z osobami zajmującymi się posprzedażową obsługą klienta. Analitycy AML czerpią swoją wiedzę przede wszystkim z obowiązujących aktów prawnych. Każda instytucja finansowa zapewnia również dostęp do szeregu wewnętrznych szkoleń i instrukcji.

Poszukiwane umiejętności

W pracy jako analityk AML najważniejsza jest spostrzegawczość i skupienie na szczegółach, trzeba być osobą rzetelną i odpowiedzialną. Mile widziani są także absolwenci studiów takich jak prawo, administracja, finanse, bankowość, ekonomia i wszelkich kierunków pokrewnych do finansów. Jeśli chodzi o znajomość języków obcych, to stanowią one dodatkową pomoc. Można wykorzystać ich znajomość do płynnego poruszania się po stronach regulatorów, którzy nie prowadzą serwisów w języku angielskim bądź wspomagać zespoły w zakresie tłumaczenia. Ponadto Analityk AML powinien śledzić bieżące trendy legislacyjne, posiadać wiedzę o sytuacji geopolitycznej oraz o nowych instrumentach finansowych. Powinien także obserwować tworzenie i rozwój programów sankcyjnych oraz programy informacyjne dotyczące nowych schematów przestępczej działalności, jak oszustwa, piramidy finansowe, karuzele VAT.

– W BNY oczekuje się, że analityk AML będzie posiadał przede wszystkim umiejętności związane z analizą danych. Wymagana jest zdolność przetwarzania dużych dokumentów, interpretacji przepisów prawa oraz dobrej organizacji pracy własnej. Podczas rekrutacji sprawdzamy zawsze wiedzę AML-ową. Wymagamy, by kandydat był na rozmowę przygotowany oraz posiadał podstawową wiedzę z zakresu AML – w tym AML-owych dyrektyw europejskich – wyjaśnia Marcin Mamczur.

Możliwości rozwoju

– Analityk AML w BNY może rozwijać się w dwóch kierunkach – managerskim lub eksperckim. W obu przypadkach awans zależy od realizacji celów ustalonych dla danego typu stanowiska, dotyczących osobistej produktywności, stopnia współuczestnictwa w realizacji zadań zespołu, zaangażowania w wykonywaną pracę oraz jakości wykonywanej pracy – komentuje Marcin Mamczur.

AML to bardzo przyszłościowy obszar. Regulacje dotyczące zakresu pozyskiwanych danych oraz dokumentów od klientów, wykazują nieustanny trend wzrostowy. Liczba osób i ofert pracy w tym sektorze ciągle rośnie. Wzrasta również wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.

– W BNY ma się dodatkowo styczność z licznymi jurysdykcjami. Każdy kraj jest inny, a jego regulacje się różnią. Skończenie profilu KYC jest bardzo satysfakcjonujące – mówi Marcin Mamczur.

Wellbeing w pracy

Praca analityka AML wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego firma BNY dba również o dobrostan pracowników, między innymi poprzez benefity, takie jak LuxMed, dopłatę do okularów, grupowe ubezpieczenie zdrowotne, platformę MyBenefit (benefity obejmujące turystykę, kulturę, vouchery na zakupy, MultiSport), szkolenia językowe, masaż pleców, opiekę psychologa czy możliwość uczestnictwa w programach charytatywnych.

Czytaj więcej: Analityk AML. Wywiad z Damianem Gałązką

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

"Zawsze miałem talent do znajdowania detali, fascynowała mnie postać słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Dlatego cieszy mnie możliwość pracy w dziale, którego ostatecznym celem jest utrudnienie życia przestępcom i pomoc w ich wykryciu"
 

Marcin Mamczur, KYC Manager/SME, BNY