Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Doradztwo podatkowe
Praca doradcy podatkowego niesie ze sobą wiele zalet, ale i wyzwań. Z pomocą Macieja Dybasia, partnera w zespole podatków pośrednich w CRIDO, opowiadamy o tym, jak wygląda ten zawód.

Obszar doradztwa podatkowego ma fundamentalne znaczenie dla przedsiębiorstwa. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa podatkowego i transparentności, co bezpośrednio przekłada się na możliwość sprawnego działania firmy. Przepisy podatkowe stale ulegają zmianie oraz nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Jednym z nich stała się konieczność zdefiniowania swojej strategii podatkowej, stąd rola doradcy podatkowego w firmie jest nieoceniona.

– Wbrew obiegowej opinii, doradztwo podatkowe to najczęściej nie żadne optymalizacje mające na celu zmniejszenie wysokości płaconych podatków, a pomoc w prowadzeniu bezpiecznych rozliczeń podatkowych. Poza regularnymi nowelizacjami przepisów w podatkach często zmienia się chociażby praktyka organów podatkowych czy linia orzecznicza sądów. Znajomość tych okoliczności pozwala doradcy podatkowemu pomóc w stabilnym rozwoju biznesu, bez podatkowych raf i niespodzianek. Dopiero gdy to absolutnie podstawowe zadanie zostanie spełnione, doradcy mogą podejmować próby efektywnego zmniejszania obciążeń podatkowych firmy w ramach dopuszczalnych prawnie możliwości, ale czasy podatkowego eldorado i unikania opodatkowania już się skończyły – mówi Maciej Dybaś, partner w zespole podatków pośrednich w CRIDO.

Doradca podatkowy wykonuje szereg różnych działań w organizacji. Może odpowiadać za szkolenia związane z konkretnymi rozwiązaniami podatkowymi czy zajmować się opracowaniami i komentarzami do aktualnych wyzwań podatkowych, które obecnie napotyka przedsiębiorstwo. Najczęściej jednak praca doradców podatkowych dotyczy analizowania konsekwencji podatkowo-prawnych, nowo podjętych działań oraz oceny, czy są one bezpieczne, optymalne i nie wymagają korekty lub dodatkowych interpretacji przepisów prawnych. Oprócz tego doradcy podatkowi odpowiadają za okresowe przeglądy podatkowe. Dzięki temu systematycznie weryfikują, czy np. jakaś część firmy nie działa według nieważnych już przepisów lub takich, których interpretacja ulegała znaczącej zmianie.

– Podstawowym źródłem wiedzy doradców podatkowych są przepisy podatkowe. Jednak zwykle są one niejednoznaczne. Dlatego doradca nie tylko samodzielnie analizuje przepisy, ale stale posiłkuje się tym, jak interpretują je inni. Wymaga to od niego śledzenia bieżącego orzecznictwa sądów administracyjnych, praktyki organów podatkowych, a także obserwowania interpretacji urzędników i wszelkich komentarzy do ustaw. Co więcej, obszar podatków to nie tylko polskie regulacje, ale też międzynarodowe traktaty czy umowy, a także dyrektywy unijne czy też orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – tłumaczy Maciej Dybaś.

Poznawanie nowych sposobów interpretacji przepisów prawnych to nieodłączna część pracy doradców podatkowych. W tym zadaniu doradcom pomagają także różnego rodzaju konsultacje branżowe oraz uczestniczenie w konferencjach poświęconych palącym kwestiom podatkowym.

Poszukiwanie umiejętności

Praca w doradztwie podatkowym wymaga umiejętności logicznego myślenia, która przekłada się na poprawną analizę danych. Wiąże się to zarówno z wnioskowaniem prawnym w zakresie obowiązujących przepisów, jak i np. z weryfikacją dużych zbiorów danych transakcyjnych danej firmy pod kątem ewentualnych ryzyk i anomalii. Do tego dochodzi analiza zawieranych umów, w których należy zbadać wszelkie aspekty wpływające na możliwe konsekwencje podatkowe. Taki zakres obowiązków wymaga od doradcy podatkowego dokładności i skrupulatności w działaniu.

– Odpowiednia komunikacja z klientem i dociekliwość buduje zaufanie do pracy doradcy podatkowego. To przekłada się bezpośrednio na pewność przedsiębiorcy, że obszar związany z zarządzaniem podatkami w firmie jest w dobrych rękach. Stąd umiejętności miękkie w doradztwie podatkowym są równie istotne co znajomość regulacji podatkowych – podkreśla Maciej Dybaś.

Wśród kompetencji poszukiwanych u kandydatów w tym obszarze znajduje się także ogólna wiedza ekonomiczna i prawnicza, choć nie jest to kryterium, które ostatecznie decyduje o tytule doradcy podatkowego. Oficjalna kwalifikacja zawodowa wymaga przede wszystkim praktyki zawodowej i znajomości regulacji.

– Niezbędna wydaje się także znajomość języka angielskiego, który jest szczególnie ważny, gdy pracuje się w firmie współpracującej z międzynarodowymi klientami. Wówczas nierzadko pojawiają się sytuacje wymagające od doradcy wytłumaczenia polskich przepisów klientowi zagranicznemu, który rozlicza się podatkowo w naszym państwie. Dlatego też mile widziana jest biegłość w jakimkolwiek innym języku obcym. Obecnie, w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą, pojawia się zapotrzebowanie na prowadzenie komunikacji w języku ukraińskim – dodaje ekspert.

Oprócz języków obcych coraz częściej przydają się także znajomość jakiegoś języka programowania i wszelkie kompetencje cyfrowe. Wiąże się to z tym, że wiele organizacji stawia na automatyzację procesów, a obecnie przygotowuje się np. do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, który będzie obowiązywał od przyszłego roku. Dlatego CRIDO organizuje serię szkoleń CRIDO Tech, np. z podstaw programowania lub korzystania z Chata GPT, żeby nikt nie pozostawał w tyle.

Ścieżka rozwoju

Rozwój zawodowy jest integralną częścią ścieżki kariery doradcy podatkowego. Osoba ciesząca się tym tytułem jest zobowiązana do stałego gromadzenia punktów szkoleniowych, z których jest cyklicznie rozliczana przez samorząd zawodowy. Dlatego też ta instytucja odpowiada za organizację rozmaitych kursów, które pozwalają doradcom zdobywać niezbędne punkty odpowiadające konkretnym kwalifikacjom.

– Podejmując pracę w obszarze doradztwa podatkowego, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona systematycznego rozwijania swojej wiedzy. Nade wszystko istotna jest ta wiedza, której nabywa się podczas praktyki. Temu procesowi sprzyja ciekawe otoczenie biznesowe i dołączenie do zespołu, który prowadzi różnorodne projekty – mówi Maciej Dybaś.

CRIDO ma rozbudowaną ścieżkę wdrożenia nowych osób, żeby ułatwić im wejście w obowiązki i organizację. Początkowe trzy miesiące każdy znajduje się pod indywidualną opieką buddy’ego - osoby z tego samego zespołu i na podobnym stanowisku, która pomaga w stawianiu pierwszych kroków. Następnie przychodzi czas na wybór mentora, który przez kolejne lata pomoże w planowaniu rozwoju i dalszej kariery.

Ścieżka kariery doradcy podatkowego zależy natomiast od specjalizacji w określonym obszarze podatkowym, takim jak np. VAT, akcyza czy podatki dochodowe. Doradcy podatkowi mogą jednak odgrywać swoją rolę także w analizowaniu procesów w przedsiębiorstwie i ocenie efektywności rozwiązań.

Awanse w firmach doradczych wynikają z ewaluacji postępów pracownika, jego umiejętności komunikacyjnych, samodzielności oraz obszaru specjalizacji i rozwoju merytorycznego. Wówczas pojawia się zwykle możliwość przejęcia roli menedżerskiej, która obejmuje obowiązki związane z zarządzaniem projektami, zespołem, oczekiwaniami klientów oraz pozyskiwaniem nowych kontrahentów.

Wellbeing w pracy

Żyjemy w czasach popandemicznych, które zmieniły nasze podejście do pracy. Przed pandemią przychodzenie do biura było normą, ale teraz firmy dostosowują się do nowych realiów. Starają się one łączyć pracę zdalną z budowaniem zgranych zespołów.

– Zależy nam na tym, by pracownicy odwiedzali biuro przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale jednocześnie wychodzimy naprzeciw indywidualnym przypadkom i ich potrzebom – tłumaczy Maciej Dybaś.

CRIDO wprowadziło w swoich szeregach koncepcję „pracjacji”, która pozwala pracownikom pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie przez 6 tygodni w roku. Uważa, że dbałość o wellbeing pracowników to nie tylko obowiązek, ale również inwestycja w sukces firmy. Różnorodne inicjatywy i elastyczne podejście do pracy przyczyniają się do zadowolenia pracowników i budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. Firma rozumie, jak ważni w budowaniu dobrostanu są najbliżsi. Dlatego też każdy pracownik z okazji powiększenia rodziny (narodzin lub adopcji dziecka) otrzymuje dodatkowe 5 dni urlopu i wyprawkę. Ma to pomóc w oswojeniu się z nową rolą i nawiązaniu lepszych więzi. Co roku CRIDO bierze udział w akcji „2 godziny dla rodziny”, która przypomina o spędzaniu jakościowego czasu z najbliższymi.

– Każda osoba pracująca w CRIDO może korzystać z rozmaitych kursów i konsultacji psychologicznych poprzez platformę Mindgram. Osobiście uważam, że troska o dobrostan pracowników ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju zawodowego. Dziś oczekuje się, że pracodawca zadba o nasze potrzeby, a szefowie będą potrafili prowadzić efektywną komunikację i zapewniać wsparcie pracownikom nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym. Z czasem ten trend będzie się tylko rozwijał – podsumowuje ekspert.

Czytaj więcej: Doradztwo podatkowe. Wywiad z Moniką Nogą

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

"Kluczowa wartość, którą przynosi praca doradcy podatkowego, to bezpieczeństwo i stabilność podatkowa biznesu."

Maciej Dybaś, partner w zespole podatków pośrednich w CRIDO