Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Wywiad z Aleksandrą Adamczewską

Skąd wzięło się Pani zainteresowanie obszarem podatków?

Jeżeli chodzi o moje zainteresowanie obszarem podatków, to na pewno na początku nie  było to aż takie bardzo oczywiste. Myślę, że niewiele osób na etapie liceum wie już, czym chciałoby się zajmować w życiu. Dopiero kiedy poszłam na studia na Wydziale Prawa i Administracji i zaczęłam uczęszczać na zajęcia z prawa finansowego, prawa spółek i prawa podatkowego, postanowiłam głębiej zainteresować się dziedziną prawa podatkowego.
Moim zdaniem na początku lepiej jest zacząć od zdobycia wiedzy na gruncie polskim, ponieważ jest ona bazą, na której opieramy kolejne działania i kolejne stopnie wtajemniczenia. Mnie najbardziej ciekawiło międzynarodowe prawo podatkowe.

W Barry Callebaut pracuje już Pani blisko 9 lat. Jak to się stało, że trafiła Pani do firmy?

Akurat w tamtym czasie nie szukałam pracy – to Barry Callebaut znalazł mnie. Poszukiwali specjalisty ds. podatków, który ma doświadczenie w przenoszeniu aktywności oraz w automatyzacji procesów. Zdecydowałam się dołączyć do firmy, gdzie zespół podatkowy, za który obecnie odpowiadam, miałam okazję zbudować od zera.

Na czym polega praca Pani zespołu?

Od maja tego roku odpowiadamy za podatki globalnie, natomiast wcześniej zajmowaliśmy się regionem EMEA. Warto podkreślić, że przedmiotem naszego zainteresowania są podatki pośrednie, czyli dość szeroki wachlarz, na który składają się między innymi podatek VAT, akcyza, różne podatki lokalne, takie jak podatek od kawy w Niemczech, oraz podatki związane z ochroną środowiska, np. podatek od plastiku.
Działalność naszego zespołu składa się z trzech odrębnych filarów. Pierwszym z nich jest praca operacyjna, czyli po prostu sporządzanie  deklaracji podatkowych, płatności i monitorowanie poprawności księgowań pod względem podatkowym. Niezależnie od kraju, to my odpowiadamy za audyt zewnętrzny w razie kontroli Urzędu Skarbowego, a także za audyty wewnętrzne.

Drugi filar, to tzw. Centre of Expertise (CoE), czyli zajmujemy się wewnętrznym doradztwem podatkowym i wspieramy rozwój biznesu. Jeżeli biznes chce zacząć współpracę z nowym kontrahentem, szukamy rozwiązania, jak najlepiej do tego podejść od strony podatków pośrednich. Jeżeli są zakładane nowe filie lub przygotowywany jest scenariusz M&A w danym kraju, rejestrowane są tam także podatki, co wymaga naszego zaangażowania.

Trzecim, dość angażującym filarem są projekty. Podatki są dziedziną, która nieustannie się zmienia, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na całym świecie. Rządy poszczególnych państw chcą uszczelniać systemy podatkowe, tak, aby wyeliminować jakiekolwiek luki. Aby działalność naszej firmy była zgodna z prawem, musimy śledzić zmiany legislacyjne w obsługiwanych krajach i dopasowywać się elastycznie do środowiska. Wiele projektów takich jak e-invoicing, czyli e-faktura, powstał w odpowiedzi na zmiany legislacyjne, a jest to jedynie przykład z bardzo wielu procesów, które dzieją się obecnie. Projekty są inicjowane także przez zmiany w biznesie, a w tak szybko rozwijającej się firmie jak Barry Callebaut jest ich bardzo dużo.

Co należy do Pani ulubionych obowiązków?

Bardzo lubię pracę z ludźmi, to motywuje mnie do działania. Mam tutaj wspaniały zespół, z którym świetnie się pracuje. Dobrze czuję się też w doradztwie, które w znacznej mierze polega na spotkaniach z biznesem, na których omawiamy konkretny problem, a następnie szukamy rozwiązania. Nie lubię nudy, więc jestem fanką wszystkich nierutynowych zadań i projektów.

Jakie cechy Pani zdaniem powinien mieć dobry lider?

Myślę, że współczesny lider powinien cechować się przede wszystkim zrozumieniem biznesu, umiejętnością słuchania, pokorą i empatią. Nie jest tak, że jako menedżerowie wiemy wszystko najlepiej. Czasami trzeba posłuchać kogoś, kto jest specjalistą w swojej dziedzinie. Rolą lidera jest także inspirowanie pracowników do działania. Ważna jest również umiejętność dyplomacji, aby być mediatorem w konfliktach. Istotna jest też transparentna komunikacja do zespołu. Bardzo cenię sobie szczerość, dlatego postanowiłam sobie, że bez względu na to, w jakiej roli jestem, zawsze będę się tego trzymać. Szczerość jest podstawą zaufania.
Oprócz tego lider powinien mieć umiejętność podejmowania decyzji, szczególnie tych trudnych. Odnoszę wrażenie, że czasami lepiej jest podjąć nieoptymalną decyzję, niż nie podejmować żadnej. Nie myli się tylko ten, kto nie robi nic. Każdy powinien dać sobie prawo do popełniania błędów. Najważniejsze to umieć się do nich przyznać i wyciągnąć właściwe wnioski na przyszłość.

Jak widzi Pani przyszłość pracy w podatkach?

Temat podatków istnieje niemal od początku cywilizacji, ma się dobrze obecnie i z pewnością nie zniknie w przyszłości. Obserwujemy możliwości automatyzacji zadań operacyjnych, ale jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na doradztwo i udział w projektach. Obecność szczegółowych danych w systemach poszczególnych państw pozwoli na drobiazgowe kontrole. Wraz z uszczelnianiem systemów podatkowych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością prawa podatkowego oraz umiejętnością interpretacji i analizy, żeby przełożyć język ustaw na praktyczne czynności, które muszą zostać wykonane w firmie.

Jak na co dzień Pani dba o swój wellbeing w pracy?

Na pewno pomaga mi w tym model pracy hybrydowej, którą mamy w Barry Callebaut: 2 dni pracujemy z biura, a 3 dni możemy pracować zdalnie. Po pracy bardzo relaksuje mnie jazda na rowerze, którą staram się praktykować codziennie – to jeden z moich ulubionych sposobów na dbanie o moje dobre samopoczucie.

Jak przebiegała Pani kariera po studiach?

Już w trakcie studiów dostałam możliwość odbycia praktyk w małym biurze rachunkowym. Zaczynałam od naprawdę bardzo podstawowych rzeczy i przyznam szczerze, że to było dla mnie zderzenie z rzeczywistością, czyli bardzo rutynową i monotonną pracą. Nie ukrywam, że to stanowiło dla mnie duże rozczarowanie. Wtedy też podjęłam decyzję, że to absolutnie nie jest praca dla mnie. Potem przeprowadziłam się do Warszawy na dwa lata, zmieniłam zupełnie branżę i pracowałam w firmie, która zajmowała się pomocą prawną dla cudzoziemców w Polsce. Jednak widać te podatki były mi pisane.

Doświadczenie w warszawskiej firmie sprawiło, że postanowiłam spróbować swoich sił w środowisku międzynarodowym. Wróciłam do Łodzi i rozpoczęłam pracę w finansach w dużej firmie produkcyjnej. Zaczęłam od prostych zadań, najpierw lokalnych, a z czasem brałam udział również w projektach, gdzie przenosiłam aktywności z innych krajów do Polski. Spędzałam sporo czasu na nauce. Ukończyłam podyplomowo kolejne dwa kierunki studiów.  Następnie przeniosłam się do brytyjskiej firmy z sektora spożywczego, w której pracowałam 4 lata, również w dziedzinie podatków.

Ile osób liczy Pani zespół?

W tej chwili zespół składa się z 15 osób.

Jak obecnie wygląda zapotrzebowanie na specjalistów od podatków?

Rośnie zapotrzebowanie na osoby, które znają się na systemach podatkowych różnych krajów. Na pewno też doceniani są kandydaci, którzy mają tak zwane zacięcie techniczne i chcieliby wziąć udział w projektach automatyzujących. W Barry Callebaut tak jak zapewne w innych firmach zaczynamy myśleć o tym jak AI może nam pomóc w pracy. Ważna jest elastyczność, nieustanna chęć uczenia się nowych rzeczy oraz otwartość na zmiany.

Z jakimi działami w firmie współpracuje Pani zespół na co dzień?

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że niemal ze wszystkimi działami. Zarówno z zespołem IT, jeżeli chodzi o rozmaite wdrożenia, jak i z działem Procurementu, Sprzedaży, Customer Care, Master Data, HR, działem prawnym oraz wszystkimi finansowymi działami, które znajdują się w naszym centrum usług oraz w innych krajach.

Skąd czerpie Pani wiedzę?

To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. W obliczu dynamicznie zmieniającego się systemu prawa podatkowego w Polsce, Europie i na całym świecie jest to wyzwaniem. Zarówno ze względu na ogrom materiału jak i szybkość zmian. Bez wątpienia trzeba być obecnym na legislacyjnych portalach, stronach urzędów skarbowych poszczególnych obsługiwanych państw. Interesować się tą dziedziną i nieustannie o tym czytać. Oczywiście współpracujemy także z firmami, które pomagają nam w gromadzeniu tej wiedzy. Kluczowa jest także podstawowa znajomość prawa podatkowego Unii Europejskiej i odpowiednich dyrektyw. W każdym kraju dyrektywy UE są trochę inaczej wdrażane, a dodatkową komplikację stanowi bariera językowa. Na szczęście część kompetencji językowych mamy już w Barry Callebaut. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Aleksandra Adamczewska, Global Tax Manager w Barry Callebaut

Wykształcenie:
absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, studia podyplomowe Rachunkowość i Zarządzanie, Uniwersytet Łódzki, studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej

Zainteresowania: rower, żeglarstwo, projektowanie wnętrz