Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
ACCA – The Association of Chartered Certified Accountants
O zdobyciu tej międzynarodowej kwalifikacji myśli niemalże każdy, kto pragnie rozwijać się w branży finansowej. Opowiadamy, jak to osiągnąć oraz dlaczego warto.

The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) to jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji, zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. W 2024 roku ACCA obchodzi 120-lecie działalności, co świadczy o jej długoletnim zaangażowaniu w rozwój profesjonalistów na całym świecie.

– Sektor finansowy zmienia się w tempie, które odzwierciedla dynamikę otaczającego nas świata, a w ACCA widzimy te zmiany bardzo wyraźnie. Organizacja, założona w 1904 roku w Wielkiej Brytanii, rozpoczęła działalność z zaledwie ośmioma członkami, a dziś zrzesza ponad 250 tys. profesjonalistów na całym świecie oraz wspiera ponad 540 tys. osób w procesie zdobywania kwalifikacji. Mimo że branża finansowa oraz jej otoczenie ewoluują, nasze wartości i misja pozostają niezmienne – mówi Agnieszka Jarosz, Head of ACCA Northern and Eastern Europe.

Kwalifikacja ACCA cieszy się dużą popularnością wśród osób, które pragną wykazać się wiedzą i umiejętnościami spełniającymi globalne standardy ACCA oraz uzyskać międzynarodowe uznanie. Również w Polsce zdobycie tej kwalifikacji staje się coraz bardziej pożądane w świecie biznesu. Jej posiadanie to nie tylko dowód na wysokie kompetencje biznesowe i menedżerskie, ale także znak ambicji i dążenia do samodoskonalenia, co może otworzyć drzwi do awansu, wyższych zarobków oraz międzynarodowej kariery. Świadczy o tym chociażby sieć ponad 100 Akredytowanych Pracodawców ACCA w Polsce (ACCA Approved Employers), czyli firm, które znają praktyczną wartość kwalifikacji ACCA i bardzo chętnie zatrudniają studentów i członków ACCA, ale też aktywnie wspierają swoich pracowników, finansowo i niefinansowo, w uzyskaniu i utrzymaniu kwalifikacji.

– ACCA umożliwia zdobycie zarówno solidnej wiedzy merytorycznej z szeroko pojętego obszaru finansów i zarządzania, jak i rozwinięcie innych kompetencji, które są przydatne w życiu zawodowym i osobistym. Dodatkowo ACCA to międzynarodowa kwalifikacja, rozpoznawalna na całym świecie. Bycie członkiem tak prestiżowej organizacji sprawia, że nie trzeba nic nikomu udowadniać – komentuje Marek Bednarczyk, ACCA, Senior Manager, PwC Service Delivery Center, Katowice.

Zdobycie kwalifikacji ACCA nie jest zastrzeżone wyłącznie dla osób z wykształceniem czy doświadczeniem z zakresu finansów lub rachunkowości. Wręcz przeciwnie – praktyczne kompetencje i wiedzę potrzebną do pracy w środowisku biznesowym mogą od podstaw uzyskać także osoby spoza branży. Niemniej ACCA powinni zainteresować się przede wszystkim ci, którzy planują rozwój w kierunku rachunkowości menadżerskiej i finansowej, analizy biznesowej, zarządzania, czy też audytu i podatków. Kwalifikacja szczególnie pożądana jest na stanowiskach najwyższego szczebla, m.in. u dyrektorów finansowych.

– Przynależność do społeczności ACCA to znacznie więcej niż samo zdobycie kwalifikacji. Nieustannie aktualizujemy sylabusy egzaminacyjne, tworzymy nowe, odpowiadające na aktualne potrzeby finansistów szkolenia online oraz rozwijamy nasze platformy e-learningowe – ACCA Study Hub oraz ACCA Learning. Dzięki nim zarówno kandydaci, jak i członkowie ACCA mają dostęp nie tylko do materiałów egzaminacyjnych, ale również do dodatkowych szkoleń, webinariów oraz inspirujących treści tworzonych przez praktyków w ramach inicjatywy Professional Insights – dodaje Agnieszka Jarosz.

Kursy, studia i szkolenia

Kwalifikację ACCA można zdobywać na kilka różnych sposobów: w ramach studiów na programie akredytowanym przez ACCA (studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe), po ukończeniu których studenci uzyskują zwolnienia z części egzaminów ACCA; ucząc się samodzielnie, np. z podręczników; uczestnicząc w kursach oferowanych przez firmy szkoleniowe akredytowane przez ACCA.

Szczególnie warte uwagi w tym kontekście są akredytowane przez ACCA programy studiów „2 w 1”, które poza zdobyciem dyplomu prestiżowej uczelni wyższej oferują ceniony wśród pracodawców „ACCA Advanced Diploma in Accounting and Business”. Warto też przyjrzeć się ofercie studiów podyplomowych przygotowujących do 4 ostatnich egzaminów ACCA z poziomu Strategic Professional, skierowanej do osób, które zaliczyły 9 egzaminów ACCA z poziomów Applied Knowledge oraz Applied Skills.

Egzaminy

Oferta dla członków i studentów ACCA jest stale ulepszana oraz aktualizowana pod względem merytorycznym i praktycznym, tak, aby stanowiła odpowiedź na potrzeby rynku i zmieniające się realia gospodarcze. Wpływ na to, co znajduje się w sylabusie mają sami pracodawcy, którzy na bieżąco weryfikują umiejętności i kompetencje potrzebne na rynku pracy

Kwestie zrównoważonego rozwoju, wymogi raportowania informacji niefinansowych w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu realnie wpływają na zakres i sposób pracy pracowników branży finansowej, dlatego też stają się nieodłącznym elementem ścieżki kwalifikacyjnej ACCA. W ramach nauki studenci podnoszą swoje kompetencje cyfrowe, poznają nowe technologie, a przede wszystkim wykorzystują je w praktyce podczas zdawania egzaminów ACCA oraz realizowania obowiązkowego modułu online The Ethics and Professional Skills module (EPSM).

Egzaminy odzwierciedlają złożoność procesów i zagadnień w pracy współczesnego specjalisty ds. finansów i rachunkowości; podzielone są na trzy poziomy: Applied Knowledge, Applied Skills i Strategic Professional.

Rozpoczęcie nauki do egzaminów z poziomu Applied Knowledge i Applied Skills wymaga przynajmniej średnio zaawansowanej znajomości języka angielskiego, która w zakresie słownictwa biznesowego rozwija się wraz z postępem przygotowań do poszczególnych egzaminów ACCA. Pierwsze dwa poziomy, Applied Knowledge i Applied Skills, stanowią wprowadzenie do technik rachunkowości finansowej oraz zarządczej i pokrywają kluczowe aspekty pracy, których znajomości oczekuje się od finansistów. Poziom Strategic Professional stanowi rozwinięcie tematyki poprzednich egzaminów o zaawansowane zagadnienia związane m.in.: z zarządzaniem ryzykiem, raportowaniem, audytem czy relacjami z interesariuszami, które są kluczowe pod kątem pełnienia ról zarządczych w organizacji. Dzięki rozbudowanym studiom przypadków (tzw. case studies), wszystkie te zagadnienia odzwierciedlają praktyczne oraz biznesowe aspekty pracy.

Zgodnie z duchem czasu, wszystkie egzaminy zdawane są wyłącznie komputerowo, a każdy student w Polsce może wybrać pomiędzy sesją stacjonarną w centrum egzaminacyjnym (w Krakowie lub Warszawie), a podejściem do egzaminu zdalnie (online), dostępnego dzięki formule „remote invigilation” (zdalnego nadzoru). Sesje egzaminacyjne dla poziomów Applied Skills (bez egzaminu LW) i Strategic Professional odbywają się cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Egzaminy z poziomu Applied Knowledge oraz egzamin LW można zdawać dowolnie wybranym terminie w trybie „on demand” (na życzenie).

Chociaż celem studentów ACCA jest zaliczenie wszystkich egzaminów i zostanie członkiem organizacji, to już na poszczególnych etapach zdobywają dyplomy, które mają wymierną wartość na rynku, ponieważ poświadczają konkretną wiedzę i umiejętności z obszaru finansów – ACCA Diploma in Accounting and Business po zaliczeniu 3 pierwszych egzaminów i ACCA Advanced Diploma in Accounting and Business po zaliczeniu kolejnych 6 egzaminów.

Perspektywy rozwoju

Aby przystąpić do elitarnego grona członków ACCA, należy zdać wszystkie 13 egzaminów i spełnić pozostałe warunki: potwierdzenie co najmniej 3-letniego doświadczenia zawodowego w obszarze finansów i rachunkowości oraz zaliczenie modułu szkoleniowego online, poświęconego etyce i kompetencjom profesjonalnym, czyli EPSM.

Od członków ACCA również wymaga się nieustannego podnoszenia swoich kompetencji w ramach programu CPD (Continuing Professional Development). Członkowie ACCA mają dostęp do wszechstronnego repozytorium badań i analiz, np. dotyczących ewolucji funkcji finansowych czy też cyklicznych raportów na temat sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na świecie. Mogą również brać udział w szkoleniach z obszarów wiedzy technicznej i umiejętności miękkich, dostępnych zarówno w formule stacjonarnej, jak i transmisji online.

– Uzyskanie kwalifikacji zawodowych ACCA otwiera niemal nieograniczone możliwości ubiegania się o międzynarodowe stanowiska, w tym kierownicze, w obszarach takich jak finanse, audyt, rachunkowość zarządcza, podatki, kontrola wewnętrzna i wiele innych. Warto podkreślić, że ACCA znajduje się na liście formalnych wymogów kwalifikacyjnych dla kandydatów na członków organów nadzorczych i zarządzających, a także audytorów wewnętrznych w jednostkach sektora finansów publicznych – podkreśla Marek Bednarczyk.

Czytaj więcej: ACCA – The Association of Chartered Certified Accountants. Wywiad z Edytą Woch

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

"ACCA to międzynarodowa kwalifikacja, rozpoznawalna na całym świecie. Bycie członkiem tak prestiżowej organizacji sprawia, że nie trzeba nic nikomu udowadniać."

Marek Bednarczyk, ACCA, Senior Manager, PwC Service Delivery Center, Katowice