Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
CIMA i kwalifikacja CGMA
CGMA to oferowana przez CIMA profesjonalna kwalifikacja z rachunkowości zarządczej, która potwierdza zestaw kompetencji uznawany na całym świecie za najbardziej poszukiwany i aktualny w obszarze finansów przedsiębiorstwa.

Profesja finansowa przechodzi diametralne zmiany, a zakres pracy w tym obszarze szybko się rozszerza. Jak dowodzi najnowszy raport AICPA & CIMA Re-defining Finance for a Sustainable World, widoczne jest przejście od tradycyjnego podejścia na rzecz tworzenia wartości w organizacjach i bardziej włączającego sposobu myślenia, które w lepszym stopniu odpowiadają na złożoną rzeczywistość i wyzwania przyszłości.

W ramach globalnego programu Future of Finance, rozpoczętego jeszcze przed pandemią, AICPA & CIMA – które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) – zidentyfikowały cztery kluczowe zmiany redefiniujące przyszłość profesji finansowo-księgowej:

  • ewolucja zakresu obowiązków zespołów finansowych w kontekście ESG i zrównoważonego rozwoju,
  • przyspieszenie wdrażania technologii w zespołach finansowych, aby przejść od przetwarzania transakcyjnego do automatyzacji,
  •  tworzenie wartości dodanej w celu przekształcenia modeli biznesowych dla długoterminowego sukcesu,
  • zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu partnerstwa biznesowego oraz wykorzystywanie danych i analiz w strategicznym podejmowaniu decyzji i zwiększaniu wydajności biznesowej.

Co więcej, z każdym rokiem coraz wyraźniejszy staje się imperatyw ciągłego aktualizowania wiedzy i poszerzania umiejętności w trzech obszarach: przywództwa, wywierania wpływu i strategicznego myślenia, które dodatkowo muszą być podparte inteligencją emocjonalną.

– Rozwój kompetencji i stałe doskonalenie się są niezbędne na każdym etapie życia zawodowego managera. Osobiście zdobywałam kwalifikacje głównie na początku kariery zawodowej: wtedy wiedza merytoryczna ma szczególne znaczenie dla obejmowania konkretnych obowiązków. Na dalszym etapie, gdy zaczynamy odpowiadać nie tylko za projekty czy dany obszar tematyczny, ale również za pracowników, którzy do nas raportują, więcej uwagi poświęca się kompetencjom z obszaru zarządzania i postaw liderskich. Zawsze powtarzam, że sukces oraz spełnienie zawodowe zależą w dużej mierze od kompetencji i motywacji naszych zespołów. Dzisiaj nie chodzi już tylko o realizację twardych KPI. Nasi pracownicy, czym młodsi, tym jest to bardziej wyraźne, oczekują współpracy z szefem, który będzie dla nich inspiracją, wzorem do naśladowania i mentorem dbającym o ich stały rozwój. Skuteczni liderzy są empatyczni i grają zespołowo, o czym także przypominają AICPA & CIMA w swoim programie badawczym Future of Finance – zauważa Beata Zborowska ACMA, CGMA, CFO, Członkini Zarządu, P4 SP. Z O.O. (Play).

– Dzięki pandemii Covid-19 lepiej zrozumieliśmy, jak efektywniej dążyć do równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, ale praca hybrydowa i zdalna uwypukliła też pewne newralgiczne kwestie w działach finansowych w takich obszarach jak współpraca, inkluzywność, czy tworzenie poczucia przynależności. Duże wyzwanie stanowi komunikacja, nie tylko wewnątrz własnego zespołu, ale przede wszystkim z biznesem, który oczekuje naszego wsparcia na etapie podejmowania decyzji, a nie tylko raportów wysłanych „po fakcie”. Bardzo pomocne okazuje się tutaj podejście zaczerpnięte z tzw. partnerstwa biznesowego (ang. business partnering), dlatego rozwijanie umiejętności w tym obszarze jest niezbędne w pracy każdego finansisty – dodaje Beata Zborowska.

Czym jest kwalifikacja CGMA?


To nie tylko certyfikacja czy forma rozwoju kompetencji, to także możliwość bycia członkiem globalnej społeczności ekspertów i wymiany doświadczeń.

Beata Zborowska, ACMA, CGMA, CFO, Członkini Zarządu, P4 SP. Z O.O. (Play).


Oferowana przez CIMA Kwalifikacja Profesjonalna CGMA (Chartered Global Management Accounting) jest unikalnym na polskim rynku i wyjątkowo aktualnym rozwiązaniem łączącym finanse i biznes.

– Pozwala ona patrzeć na biznes nie tylko z perspektywy osiąganych wyników finansowych, ale też uświadamia, jak wiele czynników wpływa na działalność i efektywność organizacji. Dużą wagę przywiązuje np. do wspomnianego kapitału ludzkiego, który podczas pandemii Covid-19 okazał się absolutnie kluczowy dla utrzymania ciągłości biznesowej – tłumaczy Beata Zborowska.

Ogromnym wyróżnikiem kwalifikacji CGMA są egzaminy w postaci symulacji biznesowych, testujące kompetencje i umiejętności zawodowe przyszłych posiadaczy tytułu Chartered Global Management Accountant (CGMA). W ramach tworzonego wraz z American Institute of CPAs (AICPA) stowarzyszenia Association of International Certified Professional Accountants studiowanie i członkostwo w CIMA umożliwia dołączenie do międzynarodowej społeczności niemal 600 tys. finansistów ze 188 krajów[1]. Prowadząc nowatorskie badania i nieustannie aktualizując swój sylabus, CIMA pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem w dziedzinie finansów i specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy posiadają wiedzę z zakresu strategii biznesowej, identyfikacji ryzyk, przywództwa czy umiejętności cyfrowych i stosują analityczne i zarządcze podejście w takich obszarach, jak sztuczna inteligencja, automatyzacja czy zrównoważony rozwój i praktyki ESG wdrażane w firmach.

Program kwalifikacji

Program Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA jest opracowywany przez CIMA we współpracy z pracodawcami, aby jak najlepiej odpowiadać zarówno na ich obecne, jak i przyszłe potrzeby. Kwalifikacja stanowi zbiór profesjonalnych narzędzi niezbędnych do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji biznesowych i doskonale przygotowuje do pracy w branży finansowej – bez względu na poziom obejmowanego stanowiska. Od lat cieszy się wysoką renomą i jest doskonałym wyróżnikiem na rynku pracy. Co więcej, w miarę postępów w zdobywaniu kwalifikacji, pozycja kandydatów CGMA stale się umacnia. Ich wynagrodzenie może rosnąć już od momentu rozpoczęcia nauki, co – jak pokazują badania – w perspektywie powyżej 10 lat może oznaczać wzrost przekraczający 100%[2].

Przyszli posiadacze tytułu CGMA zdobywają kompetencje finansowe i cyfrowe, rozwijają umiejętności przywódcze, a także uczą się strategicznie myśleć, analizować informacje i na tej podstawie wydawać rekomendacje. Dzięki temu są doskonale przygotowani do pracy w finansach na wielu różnych stanowiskach, takich jak Finance Business Partner, kontroler finansowy, Head of Shared Service, audytor wewnętrzny, księgowy, dyrektor oddziału czy sprzedaży w bankowości oraz CFO. Kwalifikacja CGMA łączy wiedzę z zakresu zarządzania, rachunkowości i finansów z praktyką biznesową. Sylabus jest stale dostosowywany do wymogów przyszłości finansów i obejmuje tematykę m.in.: umiejętności cyfrowych, technologii blockchain, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy zrównoważonego rozwoju.

Zakres wiedzy, zwolnienia i egzaminy

Wymagania stawiane ubiegającym się o dyplom CIMA składają się z trzech filarów: Enterprise (E, przedsiębiorstwo), Performance (P, efektywność) i Financial (F, finanse). Program każdego z tych obszarów podzielony jest na trzy kolejne poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin oraz dyplom po jego ukończeniu.

Elastyczność i nowoczesne metody nauki oraz egzaminy online sprawiają, że zdobywanie kwalifikacji CGMA stało się łatwiejsze niż dotychczas. Osoby, które posiadają odpowiedni poziom wykształcenia lub kwalifikacje, nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zwolnień z egzaminów.

Czas trwania

Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, zazwyczaj poświęcają na zdobycie kwalifikacji od dwóch do czterech lat. CIMA daje im swobodę zdawania egzaminów i dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych potrzeb. Kandydaci mogą w każdej chwili przerwać proces certyfikacyjny, a następnie powrócić do zdawania egzaminów w dogodnym dla nich terminie. Istnieją też opcje przygotowania się do nich w trybie eksternistycznym, korzystając z kursów dostępnych online lub z kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową. Do tzw. testów obiektywnych (Objective Tests, OT) kandydaci przystępują na żądanie, czyli w dowolnym czasie, zaś do egzaminów wieńczących każdy poziom (Case Studies, CS), opartych na studium przypadku konkretnej firmy, podchodzić można w czterech sesjach w roku.

Od kilku lat CIMA umożliwia zdobycie kwalifikacji CGMA w formie popularnej już ścieżki online – CGMA Finance Leadership Program (CGMA FLP). To wyjątkowe rozwiązanie e-learningowoegzaminacyjne, w którym nauka odbywa się w cyfrowym i w pełni spersonalizowanym środowisku. CGMA FLP umożliwia kształcenie i weryfikację nabytej wiedzy w indywidualnym tempie. Poszczególne zakresy tematyczne można opanowywać w dowolnej kolejności, a egzaminy zdawać w centrum egzaminacyjnym lub online.

Perspektywy rozwoju

Po uzyskaniu kwalifikacji, czyli przejściu czterech poziomów, z których dwa można zrealizować już w trakcie studiów, zostaje się członkiem CIMA oraz CGMA.

Zdobycie kwalifikacji CGMA oznacza dołączenie do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami i szerokiej sieci kontaktów. – To nie tylko certyfikacja czy forma rozwoju kompetencji, to także możliwość bycia członkiem globalnej społeczności ekspertów i wymiany doświadczeń – potwierdza Beata Zborowska. Tytuł może też otwierać drzwi do międzynarodowej kariery dzięki temu, że jest globalnie uznawanym standardem jakości i stanowi potwierdzenie nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu biznesu, lecz także biegłej znajomości języka angielskiego.


Czytaj więcej: CIMA i kwalifikacja CGMA. Wywiad z Janem Piesio


Źródła:

[1] „2023 Association Integrated Report”, 2024.

[2] „Goldman Recruitment Salary Survey 2019”, 2019.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

 Beata Zborowska, ACMA, CGMA, CFO, Członkini Zarządu, P4 SP. Z O.O. (Play).