REDAKCJA: Dlaczego zdecydowałaś się na pracę w tym dziale?
Dominika Nowosad: O moim dołączeniu do pracy w obszarze Business Continuity and Resilience (BCR) zadecydowało kilka czynników: kompetentny zespół współpracowników, nowoczesne technologie, które nas wspierają oraz sam obszar BCR, który stale się zmienia i ewoluuje. W ramach BCR musimy zapewnić ciągłość procesów biznesowych niezależnie od sytuacji, a by osiągnąć sukces bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Jak przebiegała Twoja dotychczasowa kariera w firmie?
Od początku mojej kariery w UBS, tj. od ponad 3 lat, pracuję w obszarze BCR na stanowisku kierownika projektu/ scrum mastera. Początkowo w swojej pracy skupiałam się na jednym produkcie, a obecnie pod moją opieką są dwie dynamicznie rozwijające się aplikacje.
Co obecnie należy do Twoich głównych zadań i zakresu obowiązków?
Zajmuję się koordynacją i wdrażaniem zmian w aplikacjach, a także działaniami związanymi z utrzymaniem tych aplikacji. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju analizy, do moich obowiązków należy również pozyskiwanie nowych źródeł danych, obecnie głównie z wewnątrz organizacji. Na co dzień współpracuję z kilkunastoosobowym zespołem składającym się z programistów, specjalistów baz danych, testerów oraz product ownera.
Jakie są największe wyzwania w Twojej pracy?
Największe wyzwanie stanowi złożoność i wielowątkowość zadań, a co za tym idzie konieczność szybkiego przełączania się pomiędzy różnymi obowiązkami i tematami. Nasza organizacja dynamicznie się zmienia, pojawiają się nowe procesy i standardy, które wymagają dostosowania produktów do nowych wytycznych bezpieczeństwa, jak również zmieniających się narzędzi i technologii. Podsumowując, w mojej pracy nigdy nie jest nudno i bardzo to lubię.
A co sprawia Ci największą satysfakcję w pracy w tym obszarze?
Bardzo cenię sobie możliwość realnego wspierania banku w kluczowym obszarze, jakim jest jego działalność operacyjna. Realnie oznacza to, iż działamy na rzecz stabilności wewnętrznych procesów w różnych wymiarach: technologicznym, zasobów ludzkich, kluczowych dostawców, itp. Możliwość pracy z nowymi technologiami i wyzwania z tym związane dają poczucie, że nie stoi się w miejscu, a ciągle rozwija się kompetencje i poszerza wiedzę w obszarach, które są obecnie pożądane na rynku pracy.
Czy zdobyłaś jakieś ciekawe umiejętności podczas pracy w tej branży?
Miałam okazję poznać od podszewki działania na poziomie operacyjnym banku. Sporo dowiedziałam się także o Azure Cloud w praktyce, o zarządzaniu danymi i możliwościach ich wykorzystania do różnego typu analiz. Jako kierownik projektu nie programuję, ale codzienna praca z programistami i specjalistami baz danych sprawia, że nie tylko poznaję żargon technologiczny, ale także zdobywam podstawową wiedzę o kodzie. Aby ułatwić nam dalszy rozwój, UBS oferuje również różnego rodzaju szkolenia, z naciskiem na szkolenia techniczne.
Jaką radę mogłabyś przekazać osobom, które myślą o pracy w tej branży?
Większość firm jest na bieżąco ze zmianami w wiodących technologiach – warto więc orientować się w rozwoju nowych technologii – zarówno w kwestii możliwości, jakie dostarczają nowe rozwiązania, jak i potencjalnych zagrożeń wynikających z ich zastosowania.
W tak dużych organizacjach jak UBS trzeba być przygotowanym na to, iż codziennością będzie ciągłe nadążanie za zmianami wewnątrz organizacji, ale i za zewnętrznymi regulacjami oraz trendami. Jest to jednocześnie wyzwanie, ale i bardzo ciekawe doświadczenie i taką otwartość na zmianę i ciągłe dokształcanie się polecałabym wszystkim kandydatom.
Czytaj więcej: Cloud, Big Data, AI – jak nowoczesne technologie wspierają proces bankowe?