Nie sposób jest przecenić rolę jaką Cloud, Big Data i AI pełnią w funkcjonowaniu każdej nowoczesnej organizacji. To właśnie te obszary stanowią o innowacyjności i konkurencyjności firm, co jest kluczowe w dobie intensywnej transformacji technologicznej.
– Przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze zapewnia większą elastyczność i skalowalność. Natomiast Big Data wraz z AI pozwalają na stosunkowo szybką i dogłębną analizę danego tematu oraz umożliwiają wykorzystanie dostępnych informacji dotyczących klientów, rynku i konkurencji w celu podejmowania bardziej świadomych decyzji. Szczególnie w obszarze Business Continuity and Resilience (BCR), w którym obecnie pracuję, nabiera to dodatkowego znaczenia. Celem zespołu BCR jest zapewnienie strategicznej i taktycznej zdolności organizacji do planowania oraz reagowania na incydenty i zakłócenia w jej działalności, umożliwiając tym samym kontynuację operacji biznesowych na akceptowalnym, z góry określonym poziomie. Dzięki wykorzystaniu wspomnianych wcześniej technologii znacząco możemy poszerzyć i usprawnić to pole działania – mówi Przemysław Wójcik, dyrektor w Dziale IT w UBS.
– Ponieważ na co dzień zespoły mają do czynienia z przechowywaniem i przetwarzaniem ogromnej ilości danych, niezwykle istotne staje się również wypracowanie skutecznych mechanizmów i systemów zabezpieczających te informacje – dodaje.
Dzięki wykorzystaniu Cloud, Big Data i AI, organizacje mogą szybciej i skuteczniej reagować na pojawiające się wyzwania.
– Przemysław Wójcik, Dyrektor w Dziale IT, UBS.
Poszukiwane umiejętności
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w pracy z danymi to bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek kariery, wymaga jednak kilku istotnych kompetencji. Solidna wiedza informatyczna to podstawa, szczególnie w zakresie znajomości architektury systemów, baz danych, sieci komputerowych i programowania.
– Moja praca to połączenie kompetencji technicznych i zrozumienia obszarów, takich jak analiza ryzyka, planowanie ciągłości procesów czy testowanie planów awaryjnych. Tego typu umiejętności i lata praktyki pomagają w analizach i rozmowach, np. z działami biznesowymi i operacyjnymi – wyjaśnia Przemysław Wójcik.
Dlatego na podobnych stanowiskach dobrze odnajdą się absolwenci zarówno informatyki, ale też kierunków pokrewnych, takich jak matematyka, automatyka i robotyka, a czasem i kierunków związanych z zarządzaniem projektami czy procesami biznesowymi.
– Ważne są również umiejętności analityczne, matematyczne oraz doświadczenie w pracy z danymi. Oczywiście, trudno być ekspertem we wszystkich tych dziedzinach, dlatego istotne jest, aby kandydaci posiadali solidne podstawy informatyczne, a następnie pod kątem swoich preferencji zawodowych rozwijali się w wybranym przez siebie kierunku. Nie bez znaczenia pozostaje też znajomość języków obcych. Na pierwszy plan wysuwa się w szczególności język angielski, którego znajomość jest niezbędna w codziennej pracy – dodaje Przemysław Wójcik.
Niekiedy jednak bardziej niż kierunkowe wykształcenie, ważniejsze są praktyczne umiejętności i determinacja do zdobywania nowych kompetencji.
– W pracy skupiamy się na współpracy, dlatego ważne są także kompetencje w zakresie zarządzania projektem, komunikacji i pracy zespołowej – podkreśla ekspert.
Ścieżka rozwoju
– W obszarze nowych technologii, takich jak Cloud, Big Data i AI istnieje wiele ścieżek rozwoju i rozmaitych dróg kariery. Pracownik tej branży może spełniać się zawodowo jako architekt rozwiązań chmurowych, analityk danych czy administrator sieci i systemów. Istnieją liczne kursy i szkolenia online, które pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności w tych dziedzinach – tłumaczy Przemysław Wójcik.
Pracownicy firmy UBS mają dostęp do szkoleń w obszarze Cloud, Big Data i AI na wszystkich poziomach zaawansowania.
– Oferujemy całą ścieżkę edukacyjną oraz certyfikacyjną obejmującą wiele tematów technologicznych. Szczególnie inspirujące są przypadki, kiedy nasi pracownicy spoza obszaru technologii wykorzystują te możliwości, aby poszerzać swoją wiedzę i eksperymentować, otwierając przed sobą nowe możliwości rozwoju kariery – dodaje Wójcik.
Dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w zarządzaniu zespołem, firma UBS oferuje również możliwości rozwoju w kierunku stanowisk menedżerskich.
Planując swoją ścieżkę kariery w nowych technologiach, warto zatem mieć na uwadze nie tylko obecny popyt na specjalistów tego typu na rynku pracy, ale spojrzeć też na to zapotrzebowanie przez pryzmat trendów technologicznych i zmian, które one zwiastują. Z tej perspektywy rozwój we wspomnianej dziedzinie może okazać się trafną, długoterminową inwestycją na przyszłość.
Wellbeing w pracy
W dobie automatyzacji procesów i dynamicznie rozwijającej się sztucznej inteligencji, które przekształcają nasze środowisko pracy, nie powinniśmy jednak zapominać o miejscu człowieka w organizacji.
Dlatego też dobre samopoczucie oraz zachowanie właściwego work-life balance jest współcześnie kwestią priorytetową nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców. Wszystkie osoby zatrudnione w firmie UBS mogą skorzystać z darmowej pomocy specjalistów w ramach programu wsparcia pracowników. Zapewnia on bezpłatną pomoc w trudnościach związanych z obowiązkami zawodowymi, a także w kwestiach osobistych.
Co roku UBS organizuje Poland Health Week, w czasie którego wszyscy pracownicy mogą uczestniczyć w warsztatach i wykładach dotyczących dobrostanu psychicznego i fizycznego. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o zdrowiu i jego profilaktyce, poznać ciekawe techniki relaksacyjne oraz skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów.
UBS organizuje również wiele wydarzeń promujących aktywność fizyczną. Do inicjatyw tego typu należą sesje jogi oraz stretchingu, które odbywają się trzy razy w tygodniu. Step Challenge to z kolei akcja, podczas której pracownicy w zespołach rywalizują między sobą, wykonując jak największą liczbę kroków w ciągu miesiąca. Dla tych, którzy preferują stawiać nieco szybsze kroki, UBS oferuje udział w corocznych wydarzeniach sportowych, jak np. charytatywny Bieg Firmowy oraz Poland Business Run – takie inicjatywy pozwalają pracownikom nie tylko na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale też na integrację i wspólne szerzenie dobra.
Czytaj więcej: Cloud, Big Data, AI – jak nowoczesne technologie wspierają proces bankowe?