– To dobra wiadomość dla sektora bankowego, klientów obu banków oraz polskiej gospodarki. Połączenie naszych instytucji przyniesie bowiem pozytywne skutki w każdym z tych obszarów – zapowiedział w oświadczeniu prasowym Mateusz Morawiecki, Prezes Banku Zachodniego WBK.
Połączony bank będzie funkcjonował na rynku pod nazwą Bank Zachodni WBK.
Bank Zachodni WBK już dzisiaj jest trzecim bankiem w Polsce pod względem wypracowanego zysku i najsilniejszym, wśród banków rówieśniczych, pod względem zwrotu z kapitału. W efekcie połączenia z Kredyt Bankiem powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych. Silniejszy Bank Zachodni WBK będzie dysponował siecią liczącą docelowo ok. 900 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów.
"Większy" w przypadku sektora bankowego oznacza zazwyczaj "lepszy" - przede wszystkim dla jego klientów. Fuzja jednakże może nie spodobać się pracownikom obu instytucji finansowych. Konsolidacja oznacza bardzo często zwolnienia wśród personelu.