Wiadomości|

06.12.2024

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem na stanowisko finansowe – jak się do niej przygotować?

Klaudia Kitlińska, Redaktorka, Grupa MBE

Dobrze przeprowadzona rekrutacja na role finansowe ma znaczenie dla funkcjonowania całej firmy. Każdy kandydat może już niedługo zostać osobą, która będzie podejmowała najważniejsze finansowe decyzje i kształtowała przyszłość organizacji. Przedstawiamy praktyczne sposoby na zatrudnienie najlepszych specjalistów.

freepik

freepik

Zatrudnianie finansisty – dlaczego wymaga dobrego przygotowania?

Każda rekrutacja niesie ze sobą swoje własne wyzwania. Nie inaczej jest ze stanowiskami związanymi z finansami. Wręcz przeciwnie, w tym wypadku stawka jest jeszcze większa – dobry finansista może znacząco wpłynąć na sukces firmy.

Jeżeli sami mamy z tą branżą niewiele wspólnego, a musimy przeprowadzić taką rekrutację, niezbędne jest wcześniejsze rozeznanie się w temacie, aby właściwie reprezentować organizację. Wielu specjalistów z tego sektora może przebierać w ofertach pracy, co oznacza, że to także my musimy postarać się o dobrego kandydata.

Świat finansów obejmuje ogrom pojęć i kwalifikacji, o których osoba spoza branży może nie mieć pojęcia. Na szczęście, aby zrekrutować dobrego finansistę, nie trzeba samemu się nim stawać – wystarczy tylko trochę przydatnej wiedzy.

Czytaj: Kluczowe cechy dobrego ogłoszenia o pracę w finansach. 7 praktycznych porad

Analiza stanowiska

Podstawą będzie oczywiście jak najdokładniejsze zrozumienie, kogo dokładnie szuka firma. Najważniejsze będzie zrozumienie 3 kluczowych czynników:

1. Wykształcenie i kwalifikacje

Wymagania na stanowiska finansowe mogą dotyczyć ukończonych przez kandydata studiów, jak również zdobytych kwalifikacji. Najpopularniejsze z nich to: ACCA, CIMA i CMA. Listę kwalifikacji zawodowych dla zawodów związanych z finansami znajdziesz tutaj.

2. Umiejętności twarde

Będą się one bardzo różnić w zależności od poziomu stanowiska i jego specyfiki. Często wymagane umiejętności twarde to na przykład:

  • znajomość programów finansowych i/lub księgowych;
  • wiedza z zakresu przepisów prawnych (dotyczących prawa podatkowego i nie tylko);
  • znajomość języków obcych.

Przed rozmową rekrutacyjną najlepiej będzie nauczyć się podstaw na temat określonych wymagań – czym są, co oznaczają oraz jakiego poziomu wiedzy wymagamy od kandydata.

3. Umiejętności miękkie

Dobrego finansistę cechuje połączenie umiejętności twardych oraz miękkich. Sama wiedza i wykształcenie to za mało – w tym sektorze liczą się też zdolności takie jak:

  • komunikacja – niezbędna do dzielenia się wnioskami z analiz i współpracy z innymi zespołami;
  • asertywność i umiejętność negocjacji – bardzo często finansista musi przekonać resztę organizacji do swoich racji;
  • krytyczne myślenie – niezastąpione podczas podejmowania decyzji finansowych; 
  • organizacja – praca finansisty to nierzadko robienie kilku rzeczy jednocześnie (przy czym wszystkie są ważne).

Pożądane umiejętności miękkie, tak jak wszystkie inne czynniki, mogą różnić się w zależności od stanowiska. Jednak te cztery powyższe warto brać pod uwagę przy każdej rekrutacji dotyczącej finansów – są one przydatne nie tylko dla samego specjalisty, ale i dla wszystkich jego współpracowników.

Jakie pytania zadawać finansiście?

Niezbędną częścią rozmowy na stanowiska finansowe są pytania techniczne i analityczne, które zależeć będą całkowicie od oferowanej roli oraz obowiązujących jej wymagań. Nie należy jednak ignorować potencjału pytań miękkich i sytuacyjnych. Jak już wspomnieliśmy, odpowiednie kwalifikacje to tylko połowa sukcesu w pracy finansisty – druga połowa to umiejętność wprowadzania ich w życie, dobra organizacja pracy, zdolność do krytycznego myślenia oraz komunikatywność z zespołem.

Przykłady pytań:

  • Czy możesz opisać wyzwanie, które napotkałeś/aś ostatnio i jak sobie z nim poradziłeś/aś?
  • Czy w twojej karierze zawodowej udało ci się usprawnić jakiś wewnętrzny proces?
  • Jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu?
  • Jak postąpiłbyś/postąpiłabyś w sytuacji, gdy …?
  • Czy możesz podać przykład sytuacji, w której musiałeś/musiałaś wyjaśnić kwestie finansowe osobie z innego działu? Jak to zrobiłeś/aś?

Warto również zorientować się na temat aktualnej wiedzy kandydata w zakresie rynku finansowego. Pytania takie jak: „Co uważasz na temat (najnowsza nowinka dotycząca sektora)” albo „Jakie, twoim zdaniem, wyzwania z dziedziny … są obecnie najtrudniejsze?” mogą pomóc nam dowiedzieć się, czy nasz rozmówca interesuje się swoją branżą oraz czy w przyszłości będzie chciał się dokształcać.

Nie samymi pieniędzmi, czyli o wartości benefitów i kultury organizacji

Na koniec warto zachęcić kandydata przedstawiając mu, co jako organizacja mamy do zaoferowania – szczególnie, jeśli podczas rozmowy okazało się, że mamy do czynienia z kompetentną osobą gotową do objęcia oferowanego przez nas stanowiska. Mogłoby się wydawać, że dla finansistów liczą się jedynie konkrety, takie jak jasny zakres obowiązków, rodzaj umowy i zarobki. Są to kwestie niezmiernie ważne, jednak zdarza się, że o decyzji kandydata mogą przeważyć czynniki uważane za „miękkie”, takie jak benefity pozapłacowe czy kultura firmy. Dobrze więc jasno i przekonująco o nich opowiedzieć.

Autor

Klaudia Kitlińska

Klaudia Kitlińska

Redaktorka, Grupa MBE