Czym jest Loud Budgeting?
Loud Budgeting, czyli „głośne budżetowanie”, to trend dotyczący sposobu zarządzania pieniędzmi, który nabrał rozgłosu poprzez media społecznościowe. Polega na szczerej i otwartej komunikacji dotyczącej finansów z rodziną, przyjaciółmi, a nawet współpracownikami.
To zjawisko stanowi alternatywę do panujących wcześniej norm społecznych traktujących pieniądze jako temat tabu. Sugerując się samą nazwą, można by pomyśleć, że jest to dość radykalna idea, jednak głośne oszczędzanie wcale nie jest aż takie głośne. Nie chodzi bowiem o dzieleniu się z każdą napotkaną osobą informacjami o naszych finansach czy publikowanie tych, mimo wszystko wrażliwych, danych w internecie. To na przykład umiejętność szczerego przyznania, że nie mamy (lub nie chcemy wydawać) pieniędzy na coś, na co składają się wszyscy nasi znajomi.
Czytaj: Financial literacy. Poziom wiedzy finansowej w Polsce i Europie
Oto kilka przykładów Loud Budgeting, z jakimi możemy spotkać się w codziennych sytuacjach:
- Dwie przyjaciółki planują spotkanie. Jedna z nich sugeruje wyjście do restauracji, na co druga odpowiada, że w tym miesiącu przekroczyła już budżet na jedzenie poza domem, ale może zaprosić ją na obiad u siebie;
- Grupa znajomych organizuje wspólne wakacje. Wśród nich są dwie osoby, które odkładają na wkład własny do zakupu mieszkania. Komunikują to reszcie grupy, dzięki czemu cel podróży zostaje zmieniony na bliższy i tańszy;
- Student otrzymuje spontaniczne zaproszenie na przyjęcie urodzinowe kolegi, jednak do końca obecnego miesiąca nie może sobie pozwolić na kupno prezentu. Zamiast zadłużać się lub odmawiać przyjścia, szczerze informuje solenizanta o swojej sytuacji.
Korzyści płynące z „głośnego budżetowania”
Pieniądze są tematem tabu nie bez powodu. Jeśli czujemy, że zarabiamy za mało – wstydzimy się, a jeśli za dużo – nie chcemy wprawić innych w zakłopotanie. Boimy się także, że ktoś wykorzysta wiedzę o naszych finansach przeciwko nam. Dlatego przez lata woleliśmy trzymać tę informację dla siebie. Jednak podważenie takiego stanu rzeczy i otwarte rozmawianie o pieniądzach przynosi wiele korzyści.
Stosując Loud Budgeting, walczymy ze wspomnianym wcześniej wstydem, a przy okazji pomagamy zwalczyć go innym. Jeżeli coraz więcej osób będzie mówiło wprost o tym, że jakiś wydatek jest poza jego czy jej budżetem, wkrótce dla każdego stanie się to coraz łatwiejsze. To nie tylko zdejmuje z nas ciężar, jakim jest wstyd i ciągłe unikanie danego tematu, ale w praktyce sprawi także, że, dzięki szczerości i asertywności, unikamy zbędnych wydatków, na które tak naprawdę nie było nas stać.
Głośne budżetowanie sprawia, że oszczędzanie jest po prostu łatwiejsze. Dzięki niemu nie wydajemy pieniędzy, których nie chcemy wydawać, tylko po to, aby zrobić komuś przyjemność lub dlatego, że trudno nam czegoś odmówić.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia poczucia odpowiedzialności. Jeżeli podzieliliśmy się z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną informacją o tym, że chcemy zaoszczędzić na przykład na nowy samochód lub mieszkanie, będzie nam trudniej zrezygnować z osiągnięcia tego celu, niż gdyby nikt o nim nie wiedział. Rozmawianie o swoich celach finansowych to motywacja, a także, jeśli otaczamy się właściwymi ludźmi, wsparcie społeczne w realizacji naszych planów.
Przełamywanie tematu tabu, jakim są pieniądze, sprawia także, że coraz łatwiej dzielimy się informacjami o swoich zarobkach. To również ma swoje korzyści – dzięki rozmowom o pensji z osobami na podobnym stanowisku pracy, co nasze, lepiej wiemy, jakich kwot możemy oczekiwać i czy nie jesteśmy wynagradzani poniżej stawki rynkowej.
Czytaj: Jak negocjować wynagrodzenie? 10 praktycznych wskazówek
Oszczędzanie zgodnie z zasadami Loud Budgeting
Jeśli przekonuje Cię idea głośnego budżetowania, oto kilka sposobów na to, aby włączyć je do swojego codziennego życia:
- Ustalenie budżetu – powinien być korzystny dla oszczędności i pomocny w realizacji finansowych celów, ale realistyczny i dostosowany do Twojego stylu życia;
- Pilnowanie wydatków – jeżeli ustalisz miesięczną kwotę, którą jesteś w stanie przeznaczyć na przykład na zakupy czy chodzenie do restauracji, pamiętaj, aby regularnie kontrolować wydawane w tych celach pieniądze;
- Mów otwarcie o swoich celach – w ten sposób nie tylko unikniesz niepotrzebnych domysłów i nieporozumień wśród najbliższych, ale także zyskasz dodatkową motywację i wsparcie;
- Oferuj alternatywne rozwiązania – oszczędzając pieniądze nie musisz być osobą, która zawsze wszystkiego odmawia. Jeżeli czujesz presję społeczną na wydawanie pieniędzy, na przykład wśród swojego grona znajomych, zaproponuj alternatywne, tańsze rozwiązanie na wspólne spędzanie czasu. Bardzo możliwe, że inni również odetchną wówczas z ulgą;
- Rozmawiaj o… prezentach – temat kupowania prezentów potrafi być bardzo niezręczny, zwłaszcza, kiedy próbujemy oszczędzać pieniądze. Aby tej niezręczności uniknąć, można ustalić budżet na prezenty z osobami, z którymi się nimi obdarowujemy – tak, aby nikt nie poczuł się pominięty lub zobowiązany do większego wydatku.
Powodzenia!
Źródła:
[1] Britannica Money, Loud budgeting: How to crank up the personal finance volume
[2] CNBC, TikTokers are trying to save more money in 2024 with the help of the new “loud budgeting” trend