Według najnowszego badania firmy doradczej, wyspecjalizowanej w tzw. risk advisory - Willis Group Holdings - niebezpieczeństwo nałożenia kar finansowych w związku z legislacją ustaw antykorupcyjnych to jeden z największych problemów, które martwą dyrektorów wykonawczych.
Więcej niż jeden na czterech respondentów z 120 przebadanych organizacji sektora publicznego i prywatnego doświadczył kontroli, w które został bezpośrednio zaangażowany. Co martwi, to fakt, że co trzeci badany był nieświadomy personalnej odpowiedzialności w świetle prawa antymonopolowego.
Podobnie trzech na dziesięciu badanych dyrektorów nie była świadoma również swojej odpowiedzialności przy naruszeniu prawa i sankcji z tym związanych.
Według dyrektorów i zarządu najważniejszymi obszarami występowania ryzyka są:
- regulacje i związane z tym kontrole (89 proc.)
- grzywny i kary finansowe (69 proc.)
- prawny akty antykorupcyjne (58 proc.)
- roszczenia udziałowców i akcjonariuszy (51 proc.)
- ryzyko bycia pozwanym za granicą (50 proc.).
Andrew Barton z firmy Allen & Overy tak komentuje wyniki badania:
- Managerowie najwyższego szczebla w firmie, odpowiedzialni za podejmowanie kluczowych decyzji, czują się wciąż sprawdzani i kontrolowani jak nigdy dotąd. To efekt odpowiedzialności za działalność biznesową w wciąż wzrastającym środowisku wymogów regulacji i globalnej gospodarki.
Stres towarzyszy im przy podejmowaniu ważnych decyzji każdego dnia, zwłaszcza że środowisko biznesowe wydaje się być niekorzystne w związku z kryzysem kredytowym i rosnącymi wymogami ustawowymi.