Wiadomości|

29.04.2019

Blady świt, czyli co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem

Karolina Zdunowska, Redaktor naczelna, Grupa MBE

Zobaczcie, jakie codzienne zwycięstwa mają na swoim koncie ludzie sukcesu zanim reszta świata zasiądzie do śniadania i dlaczego wstawanie o brzasku może być kluczem do sukcesu.

Fot. Artem Bali / Unsplash

Fot. Artem Bali / Unsplash

Zanim reszta świata zasiądzie do śniadania, ludzie sukcesu mają już na swoim koncie pierwsze codzienne zwycięstwa. 

O której godzinie wstają ludzie sukcesu?

W czasie, kiedy wiele osób jeszcze przekręca się na drugi bok i z mozołem przestawia budzik na późniejszą porę, ludzie sukcesu już stawiają czoła codziennym wyzwaniom. James Citrin, dyrektor generalny w firmie Spencer Stuart przeprowadził małą sondę wśród dwudziestu znajomych dyrektorów. Okazało się, że wcześnie rano wstaje aż osiemnastu z nich. Co ciekawe, ten dyrektor, który wstawał najpóźniej, robił to o godz. 6. 

Podobne wnioski wynikły z ankiety, którą przeprowadziła Laura Vanderkam, autorka książki „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem”. Badania wykazały, że aż 90% managerów na kierowniczych stanowiskach wstaje przed 6 rano.

Pobudki o świcie to nawyk wielu ludzi sukcesu. Do wstawania przed godz. 6 przyznają się m.in. Jack Dorsey, Tim Cook i Bill Gates. Gdybyśmy mieli ustawić chronologicznie kolejność ich pobudek, lista przedstawiałaby się następująco:

  • 3:30: wstaje Sergio Marchione, CEO w Fiat i Chrysler
  • 3:45: wstaje Tim Cook, CEO w Apple
  • 4:00: wstaje Indra Nooyi, CEO w PepsiCo
  • 4:00: wstaje Bill Gates
  • 4:30: wstaje Bob Iger, prezes The Walt Disney Company
  • 4:30: wstaje Michelle Gass, CEO w Kohl's Cooperations
  • 4:30: wstaje Howard Schultz, CEO w Starbucks
  • 5:00: wstaje Jack Dorsey, założyciel Twittera

Wśród ludzi sukcesu jest też kilku śpiochów. Kwadrans przed 8 wstaje Warren Buffet, a o 8 rano budzi się dopiero Mark Zuckerberg!

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?

Zacznijmy od tego, że z jedzeniem śniadań u ludzi sukcesu bywa różnie. Chociaż powtarza się, że to najważniejszy posiłek dnia, biznesmeni często nie przywiązują do tego większej wagi –jedzą w biegu albo tak późno, że breakfast przechodzi w brunch

1. Aktywność fizyczna

Wczesne pobudki znani ludzie biznesu wykorzystują najczęściej do tego, by zadbać o własną aktywność fizyczną. Poranna gimnastyka, bieganie czy ćwiczenia na siłowni są dobym sposobem na obudzenie pokładów energii, które pozwolą na zmierzenie się z wszystkimi wyzwaniami, jakie niesie dalsza część dnia. Laura Vanderkam dotarła do badań przeprowadzonych na Appalachskim Uniwersytecie Stanowym, z których jasno wynika, że ludzie, którzy ćwiczą o poranku zasypiają szybciej i mają spokojniejszy sen niż ci, którzy trenują później. Trening o poranku jest też bardziej skuteczny z drugiego powodu: ludzie, którzy ćwiczą rano są bardziej konsekwentni w swej rutynie.

Dzień od ćwiczeń fizycznych rozpoczyna m.in. Bill Gates – biega godzinę na bieżni, oglądając w tym czasie filmy edukacyjne. Podobnie zresztą jak Jeff Besos – z tą jedynie różnicą, że CEO Amazona w trakcie biegu czy marszu czyta prasę. Tim Cook po pobudce najpierw czyta wszystkie maile, a następnie, od godz. 5 ćwiczy na siłowni. Wśród ludzi sukcesu jest też kilku właścicieli psów - Oprah Winfrey na "dzień dobry" zabiera na spacer 5 swoich psów . 

2. Rozwijanie kariery (planowanie strategii i prace wymagające skupienia); 

Rozpoczynanie pracy wcześnie rano ma wiele plusów – przede wszystkim jest to czas, kiedy można najlepiej skupić uwagę, bo świat jeszcze śpi i nie ma tak wielu rozpraszaczy uwagi (maile, telefony). Wielu ludzi sukcesu wykorzystuje pierwsze godziny o poranku do wytężonej pracy - większość przeznacza go na przeczytanie wiadomości mailowych i odpowiadanie na nie. Robi tak, wspomniany wcześniej Tim Cook (przypomnienie – pobudka 3:45). Nieco później, bo zaraz po 4:30 pierwsze maile wysyła Padmasree Warrior, Chief Technology Officer w Motoroli. 

3. Pielęgnowanie relacji

W tygodniu na rodzinny obiad nie ma zazwyczaj czasu, a co powiecie na – rodzinne śniadania? Wczesny poranek może być idealną porą na to, by spędzić czas z partnerem, mężem czy dziećmi przy posiłku. Ludzie sukcesu przed śniadaniem spędzają czas na jego... przygotowanie. Tak robi m.in. Judi Rosenthal, doradca finansowy z Nowego Jorku. Podejrzewam, że podobnie wyglądają poranki większości ludzi na całym świecie. 

Po co to wszystko?

Po co ustawiać budzik o tak wczesnej porze? Czy nie można by tak wstać, zjeść śniadanie i pojechać do pracy? Na pewno można (wiele osób tak robi!), ale jak pokazują przykłady – wczesne pobudki pozwalają na wykonanie zadań, na które nie znalazłoby się czasu w ciągu dnia. Oczywiście, bieganie czy ćwiczenia fizyczne można wykonać i wieczorem, ale – jak pokazują badania – wykonywanie ich wraz ze wschodem słońca przynosi więcej korzyści. Wystarczy zmiana nawyków, przekucie ich w codzienne rytuały. Jak powiedział Anthony Trollope:

"Nawyk ma siłę kropli drążącej skałę. Codzienne małe zadania, jeśli będą realizowane naprawdę codziennie, pozwolą wykonać nawet herkulesowe prace".

Podobno, kiedy zmieni się swoje poranki – zmieni się całe życie. Wiedzą o tym ludzie sukcesu. 


Książka "Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?"

Autor: Laura Vanderkam
Wydawnictwo: Onepress

Wielką pomocą w przygotowaniu tego tekstu była książka "Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem". 

Jest to poradnik, dzięki któremu z sów zamienicie się skowronki i polubicie poranne wstawanie. Oczywiście pod warunkiem, że naprawdę tego chcecie. Autorka przytoczy Wam wiele zalet zmiany sposobu życia, poda mnóstwo przykładów ludzi, którzy codziennie budzą się o poranku i pokaże jasną drogę, jak zyskać kilka godzin w ciągu dnia. Z książki dowiecie się, co zrobić, żeby lepiej zarządzać czasem, by nie przepływał Wam przez palce, a w dalszej części – jak zapewnić sobie cudowny weekend i efektywniej wykorzystywać czas przeznaczony na pracę. 

 

Tagi

Autor

Karolina Zdunowska

Karolina Zdunowska

Redaktor naczelna, Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.