Bank spółdzielczy to jeden z podmiotów działających w naszym kraju na mocy polskiego prawa bankowego oraz prawa spółdzielczego. W Polsce ma wieloletnią tradycję, a jego korzenie sięgają średniowiecza.
Współcześnie bankowość spółdzielcza staje się konkurencyjna dla działalności banków komercyjnych, które przeżywają kryzys na rynku kredytów, a to przekłada się na spadek zatrudnienia w sektorze bankowym. W ubiegłym roku - jak pokazuje portal prnews.pl - zwolnienia przeprowadziły takie znane marki, jak m.in. Citi Handlowy, Nordea Bank Polska, Idea Bank oraz Raiffeisen Polbank. Według Komisji Nadzoru Finansowego pracę straciło prawie 2 tys. specjalistów pracujących w tym sektorze (wobec 2011 roku), a w stosunku do 2008 roku, kiedy polska branża finansowa wydawała się jeszcze w miarę odporna na kryzys, zatrudnienie skurczyło się o ponad 6 tys. stanowisk.
Tyle mają do powiedzenia banki komercyjne. Bankowość spółdzielcza natomiast - powoli, ale skutecznie - poszukuje coraz większej liczby specjalistów. Trzynaście lat temu w bankach spółdzielczych pracowało 25 tys. osób; obecnie - prawie o 8 tys. więcej.