W ramach zdobywania dyplomu ACCA kandydaci muszą przeskoczyć nad wysoko zawieszoną poprzeczką i sprostać wysokim wymaganiom. Barierę stanowi 14 trudnych egzaminów w języku angielskim. Ich zakres tematyczny jest szeroki: od rachunkowości finansowej i zarządczej, przez podatki, prawo aż do kwestii związanych z tworzeniem i wdrażaniem strategii przedsiębiorstwa. Odbywają się w dwóch sesjach egzaminacyjnych, w czerwcu i grudniu każdego roku i zawsze, na całym świecie pisane są w tym samym terminie. Egzaminy ACCA nie należą do najłatwiejszych - mogą to zapewne potwierdzić osoby, które są w trakcie zdobywania kwalifikacji. Nie wystarczy posiadanie zdolności analitycznych czy wiedzy z zakresu finansów, potrzebna jest olbrzymia determinacja i systematyczność oraz często umiejętność pogodzenia nauki, pracy i życia prywatnego. Zaliczenie wszystkich 14 egzaminów ( w języku angielskim) daje jednak ogromną satysfakcję, zwłaszcza kiedy osiąga się tak spektakularne rezultaty. Wśród najlepszych polskich studentów znaleźli się:
- Marcin Świderek - uzyskał drugi najlepszy na świecie wynik z egzaminu obejmującego wiedzę w dziedzinie zarządzania finansami przedsiębiorstwa, prawa handlowego i cywilnego,
- Joanna Wilkowska - trzeci najlepszy na świecie wynik z egzaminu z praktycznego zastosowania technik rachunkowości zarządczej,
- Magdalena Szyszko - zajęła piąte miejsce na świecie w egzaminie obejmującego wiedzę dotyczącą audytu i rewizji finansowej,
- Dariusz Hereda - szóste miejsce na świecie w dziedzinie raportowania finansowego.
Uzyskanie prawa do legitymowania się uprawnieniami organizacji to duże wyróżnienie i prestiż, ale przede wszystkim świadectwo doskonałych predyspozycji, profesjonalizmu i nieprzeciętnych zdolności analitycznych. Podczas egzaminów studenci muszą wykazać się wiedzą z zakresu finansów, która musi wspierać się na fundamencie systematycznej pracy oraz ogromnej determinacji.
ACCA - zobacz oferty kursów i szkoleń ACCA »
Nie mniej coraz więcej polskich specjalistów zasila społeczność ACCA - to powód do radości, tym bardziej, że to właśnie polscy studenci znacznie wyprzedzili konkurencję wykazując się nieprzeciętnymi umiejętnościami.
Obecni, nowi oraz przyszli członkowie ACCA doskonale znają funkcjonowanie mechanizmów rynkowych i wiedzą, że inwestycja się opłaca. Poszukując optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego zdecydowali się na inwestycję w swoje kompetencje i umiejętności, których potwierdzeniem jest posiadanie certyfikatu największej międzynarodowej organizacji zawodowej zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości - ACCA.
Inwestując w swoją przyszłość okrywają nowy wymiar profesjonalizmu, który jest wysoko ceniony przez pracodawców i w środowisku biznesowym. Wspaniałe jest to, że coraz młodsi ludzie -świadomi swojego potencjału - wybierają ACCA i ze znakomitymi efektami przechodzą przez trudny proces weryfikacji swoich kompetencji.