Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Działania prospołeczne we Franklin Templeton
Zaangażowanie w działania społeczne nie jest wynikiem wyłącznie wewnętrznych motywacji. Kluczem do podejmowania takich działań jest szerokie spojrzenie na świat i gotowość do reagowania na potrzeby innych. Odpowiedzialne społecznie inicjatywy, których celem jest przynoszenie wymiernej wartości społeczności, podejmuje zespół wolontariuszy we Franklin Templeton.

O zespole

 Idea odpowiedzialności społecznej dla Franklin Templeton ma ogromne znaczenie i jest osadzona w podstawowych wartościach firmy. W 2006 roku powstał globalny program Involved, zarządzany centralnie przez Dział CSR (z ang. Corporate Social Responsibility, pl. społeczna odpowiedzialność biznesu), umożliwiając pracownikom na całym świecie zaangażowanie się w lokalne inicjatywy i wspierając ich w tym obszarze. Każdy pracownik może przeznaczyć część swojego czasu pracy na działania wolontariackie. W polskim oddziale Franklin Templeton, aktywności społeczne skupiają się wokół działu administracji i community engagement oraz tak zwanego Involved Site Council, który tworzą osoby z różnych działów w firmie. Taka struktura pozwala stale włączać zainteresowanych w realizację inicjatyw wolontariackich. Stworzony w ten sposób zespół wpływa zarówno na kształt i jakość działań prospołecznych oraz prośrodowiskowych w firmie, jak i uczy innych podejmować je w przyszłości. Oprócz tego nierzadko odpowiada za organizację rozmaitych programów wellbeingowych dla pracowników.  

Możliwości rozwoju

Dołączając do zespołu wolontariuszy, można zdobyć bardzo cenne doświadczenie. Chęć włączenia się w pomoc spotyka się z potrzebą ustalenia kolejnych kroków działań, takich jak uzgodnienie budżetu, zaangażowanie odpowiednich osób, przejęcie odpowiedzialności za dany obszar projektu i zarządzanie nim. Aktywne uczestnictwo w inicjatywach zespołu to bardzo dobra okazja do objęcia roli lidera i sprawdzenia się w niej. Działania wolontariackie weryfikują zdolności komunikacyjne, organizacyjne, ale także pozwalają przyjąć inną perspektywę myślenia i w bezpiecznych warunkach próbować czegoś nowego, co jednocześnie przynosi bardzo dużą wartość społeczną. Co więcej, aktywność w tym zespole pozwala na ciekawą odskocznię od codziennej pracy, poznanie osób z innych działów w firmie oraz z zewnętrznych organizacji. 

Kto może dołączyć?

Do zespołu działań społecznych, a dokładnie do Involved Site Council, może dołączyć każda zainteresowana osoba z firmy. Najważniejsze jednak jest, by oprócz chęci i możliwości wygospodarowania czasu, pracownika cechowała otwartość, bo to ona jest kluczem do zrozumienia sensu i celu działań wolontariackich. Istotne są także rozwinięte kompetencje komunikacyjne i poczucie odpowiedzialności za podejmowane aktywności.

 Widzę, jak osoby włączające się w działania społeczne w firmie, zyskują motywację do pracy i chęci do samorozwoju! – Izabela Kłosowicz, Administration and Community Engagement Manager  

Najważniejsze projekty

Projekt EduAkcja – inicjatywa wolontariatu kompetencyjnego, stworzona wraz z Fundacją Warszawskiego Instytutu Bankowości, Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych i CFA. Projekt skupia się na edukacji finansowej uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych poprzez zdalne lekcje online. W ciągu trzech lat projekt objął 64 tys. uczniów i nauczycieli w całej Polsce.

Green Walk Around The Block – sztandarowy projekt stałej współpracy z ABSL, czyli Stowarzyszeniem Firm z Sektora Usług dla Biznesu, który skupia się na działaniach prośrodowiskowych. W Dzień Ziemi pracownicy wychodzą na spacer, podczas którego zbierają śmieci w najbliższej okolicy. Zaangażowanie firm polega na przyznaniu minigrantów na działania środowiskowe do szkół i przedszkoli oraz organizacji pozarządowych.

Wspólnie POZmieniajmy – projekt realizowany w porozumieniu z Klubem Biznes Społecznie, koordynowany przez Centrum PISOP, zrzeszający największe poznańskie firmy, we współpracy z Urzędem Miasta. W ubiegłym roku firmy wspólnie zrewitalizowały część terenów zielonych przy MDK nr 1 w Poznaniu, zasadziły ponad tysiąc krokusów i zorganizowały warsztaty edukacyjne dla mieszkańców.

Wsparcie uchodźców – od dwóch lat we Franklin Templeton organizowane są spotkania integracyjne dla młodzieży, zajęcia fitness dla uchodźców oraz wieczory filmowe z klubem dyskusyjnym na terenie firmy.

Wellbeing wewnętrzny – jednym z efektów współpracy z firmami zewnętrznymi jest możliwość wzmacniania wewnętrznych działań wellbeingowych organizacji. W ramach projektu organizowane są wydarzenia z zakresu Diversity, Equity and Inclusion, np. warsztat z języka migowego oraz inicjatywy, które wspierają pracownika w sytuacjach kryzysowych, np. warsztaty Mental Health First Aiders dla liderów.

Women@FT – grupa, która w Polsce powstała w 2018 roku i skupia się wokół tematów różnorodności płci, inspiruje i wspiera w rozwoju kobiety we Franklin Templeton. Grupa organizuje wydarzenia dla osób o różnym doświadczeniu zawodowym i wieku – to spotkania z lokalnymi liderami dotyczące ich kariery i organizacjami zewnętrznymi, które promują obecność kobiet w różnych branżach. Co roku pracownicy angażują się w akcję Shoebox i z okazji Dnia Kobiet, przygotowują prezenty dla kobiet będących ofiarami przemocy domowej. 


Poznaj zespół


Paweł Kraszewski

Rola we Franklin Templeton: Supervisor, Country Registration Team, Global Portfolio Account Services.

Rola w zespole wolontariuszy: Współorganizator projektów mających na celu wsparcie uchodźców.

Supermoce: Poczucie humoru, empatia. 


Izabela Kłosowicz

Rola we Franklin Templeton: Administration and Community Engagement Manager.

Rola w zespole wolontariuszy: Liderka Poznań Involved Site Council.

Supermoce: Umiejętność łączenia ludzi z różnych środowisk i skupienia ich wokół wspólnych celów, umiejętność słuchania, otwartość na innych. 


Angelika Jurkowska

Rola we Franklin Templeton: Distribution Intelligence Analyst.

Rola w zespole wolontariuszy: Liderka projektu Wspólnie POZmieniajmy, członkini Poznań Involved Site Council.

Supermoce: Podejmuje się każdego wyzwania, potrafi przyjąć gości trzema różnymi ciastami, zaraża pozytywną energią. 


Karolina Langowska

Rola we Franklin Templeton: Sr Health and Safety Officer.

Rola w zespole wolontariuszy: Co-liderka Business Resource Group „ABLE – Abilities Beyond Limited Expectations”.

Supermoce: Umiejętność odnajdywania się w chaosie, mistrzyni trenowania stoicyzmu, poczucie humoru. 


Magda Stankiewicz

Rola we Franklin Templeton: Supervisor - Middle Office Client Services.

Rola w zespole wolontariuszy: Liderka grupy Women@FT na Polskę, kontakt dla grupy globalnej.

Supermoce: Optymizm, empatia, poczucie wspólnoty, harmonia, odpowiedzialność.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach.