Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Dedicated Managed Accounts Platform
Na czym polega ta dziedzina? Jakie liczą się w niej umiejętności? Przybliżamy specyfikę i zalety pracy w Dedicated Managed Accounts Platform.

Dedicated Managed Account (DMA) to rodzaj rachunku inwestycyjnego, na którym aktywami zarządza menedżer ds. inwestycji lub instytucja finansowa w imieniu inwestora indywidualnego lub instytucjonalnego. W DMA inwestor posiada bezpośrednią własność wszystkich aktywów na swoim koncie. W przeciwieństwie do mieszanych instrumentów inwestycyjnych, takich jak fundusze inwestycyjne, w których pieniądze wielu inwestorów są łączone i zarządzane wspólnie, dedykowany rachunek jest spersonalizowany i dostosowany specjalnie do potrzeb i celów indywidualnego inwestora. W funduszach łączonych inwestorzy posiadają udziały w funduszu, ale nie mają bezpośredniego dostępu do indywidualnych aktywów. Portfel jest zarządzany jako całość, zgodnie z ustaloną strategią.

– Innocap Dedicated Managed Accounts Platform ma na celu zapewnienie niestandardowych rozwiązań, znaczącej kontroli oraz zwiększonej przejrzystości w portfelach inwestycyjnych. Zajmujemy się wszystkimi zadaniami związanymi z wdrażaniem, codziennymi operacjami i bieżącą obsługą platformy, dzięki czemu nasi klienci są w stanie skupić swoją uwagę na zwrotach z inwestycji – wyjaśnia Katarzyna Goniacz-Ferenc, Global Head of Workforce Management w Innocap.

DMA może zmniejszyć ryzyko operacyjne zwykle związane z inwestowaniem w fundusze łączone. Pozwala inwestorowi wykorzystać technologię, raportowanie, zarządzanie ryzykiem i wiedzę prawną w negocjacjach umów. Eliminuje to potrzebę polegania na własnej infrastrukturze wewnętrznej i zasobach, zapewniając jednocześnie zwiększoną płynność, efektywność gotówkową i poziom przejrzystości, który tradycyjnie nie jest kojarzony z inwestowaniem w fundusze łączone.

– Inwestorzy mogą wybrać bazowego trading advisora (TA) i delegować tę funkcję na podstawie umowy investment management agreement (IMA) wynegocjowanej zarówno przez dostawcę DMA, jak i inwestora. Umowa ta przyznaje uprawnienia do zarządzania pulą kapitału o określonym mandacie inwestycyjnym oraz docelowym profilu ryzyka i zwrotu. Inwestorzy wraz z Innocap mogą sprawować większą kontrolę nad budową portfela i alokacją aktywów, co może być bardzo korzystne w czasach zawirowań i dużej zmienności na rynku. Mogą również wykorzystać funkcję raportowania DMA i narzędzia do monitorowania ryzyka, aby przeanalizować swój portfel TA lub umożliwić bezpośrednie wprowadzanie danych do systemów zarządzania ryzykiem inwestora – mówi Katarzyna Goniacz-Ferenc.

Poszukiwane umiejętności

Wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i dbałość o szczegóły – to cechy, które na pewno przydadzą się w pracy w obszarze DMA. Dyplom ukończenia studiów wyższych jest również niezbędnym wymogiem – pożądani są absolwenci o profilu ekonomicznym, finansowym, bankowym, rachunkowym lub związanym z zarządzaniem. Jednak mile widziane są także osoby z innym wykształceniem, które interesują się obszarem finansów. Oprócz tego bardzo przydatne będą certyfikaty, takie jak CFA, CIMA, ACCA i FRM.

– Od kandydatów wymagamy doświadczenia w branży finansowej, najlepiej z wiedzą na temat funduszy hedgingowych, struktur inwestycyjnych i rodzajów instrumentów. W Innocap poziomy doświadczenia różnią się w zależności od zespołu, ale główny nacisk kładziemy zawsze na nasze podstawowe wartości jakimi są wiedza, zarządzanie i przejrzystość, innowacyjność i partnerstwo – komentuje Katarzyna GoniaczFerenc.

Ponadto kandydaci do pracy w branży DMA powinni posiadać wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Istotna jest także płynna znajomość języka angielskiego, aby móc swobodnie pracować z kolegami z pracy w różnych lokalizacjach na całym świecie.

Ścieżki kariery

W Innocap istnieje wiele różnych działów, więc pracownicy mogą zmieniać stanowiska wewnętrznie. Największe zespoły w Polsce to Platform Operations i Platform Accounting. Platform Accounting wykonuje krytyczne funkcje w celu zapewnienia poprawności wyceny funduszy w ramach ustalonych norm i standardów księgowych. Do podstawowych obowiązków zespołu należy przegląd i zatwierdzanie wyceny aktywów netto administratorów funduszy, przeglądanie i przetwarzanie faktur, zarządzanie procesem audytu. Zespół Platform Operations natomiast monitoruje codzienne salda środków pieniężnych i depozytów zabezpieczających brokera rozliczeniowego, zgodnie z zasadami depozytu zabezpieczającego ustalonymi z każdym klientem. Współpracuje także z prime brokerem, brokerem kontraktów terminowych czy rozliczanymi kontrahentami swapów w celu rozwiązania wszelkich rozbieżności i pytań dotyczących raportowania. Wykonuje również przelewy w celu zaksięgowania zabezpieczenia lub wezwania do zwrotu nadwyżki zabezpieczenia.

W Innocap funkcjonują trzy rodzaje ścieżek kariery – pracownicy mogą przechodzić z jednej ścieżki na drugą, a także rozwijać się tylko w ramach jednej ścieżki, ponieważ w każdej z nich jest wiele różnych poziomów.

– Nasza branża to przyszłość. Innocap zaprojektował specjalnie opracowaną, zastrzeżoną technologię, aby zaspokoić złożone i wyspecjalizowane potrzeby platformy DMA, jednocześnie upraszczając proces dla naszych klientów. Dlatego nieustannie oferujemy naszym pracownikom rozwój i nowe wyzwania – uzupełnia Katarzyna Goniacz-Ferenc.

Wellbeing w pracy

Praca w branży DMA wiąże się z dużą odpowiedzialnością, z tego względu dbanie o wellbeing w pracy jest jeszcze bardziej kluczowe. Innocap dba o wellbeing pracowników, oferując liczne benefity takie jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, PPK, dostęp do platformy MyBenefit i kart Multisport oraz dofinansowanie do żłobka i przedszkola dla dzieci.

Regularnie także odbywają się zajęcia językowe oraz funkcjonuje program indywidualnego wsparcia dla pracowników w zakresie pomocy psychologicznej, doradztwa prawnego i w obszarze finansów osobistych. Oprócz tego organizowane są integracje pracownicze, obchodzony jest Dzień Dziecka w biurze oraz celebruje się lokalne święta. Pracownicy mają także okazję zaangażować się w wydarzenia charytatywne.

– Bardzo ważne dla Innocap jest również zarządzanie różnorodnością. Nasi pracownicy mogą dołączyć do Grup Pracowniczych i aktywnie wspierać współtworzenie inkluzywnego miejsca pracy oraz brać udział w szkoleniach i wydarzeniach Diversity, Equity & Inclusion – podsumowuje Katarzyna Goniacz-Ferenc.

Czytaj więcej: Dedicated Managed Accounts Platform. Wywiad z Monicą Niggel

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

We współpracy z

"Nasza branża to przyszłość. Innocap zaprojektował specjalnie opracowaną, zastrzeżoną technologię, aby zaspokoić złożone i wyspecjalizowane potrzeby platformy DMA. Dlatego nieustannie oferujemy naszym pracownikom rozwój i nowe wyzwania."

Katarzyna Goniacz-Ferenc, Global Head of Workforce Management w Innocap