Praca w audycie to nie tylko weryfikacja liczb i przepisów, ale także dogłębne zrozumienie procesów biznesowych, identyfikacja ryzyka oraz doradztwo w zakresie poprawy efektywności i zgodności operacyjnej.
– Praca audytora może przypominać pracę dziennikarza, tylko że przedmiotem wywiadu jest sprawozdanie finansowe – mówi Anna Mazurek, Partnerka w dziale Audytu, EY.
Audyt charakteryzuje się dużą różnorodnością projektów i specjalności. W ramach tej dziedziny można wyróżnić kilka kluczowych obszarów:
Audyt finansowy: jest to badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, mające na celu ocenę ich rzetelności i zgodności z obowiązującymi standardami rachunkowości.
Doradztwo w zakresie rachunkowości: obejmuje wsparcie firm we wdrażaniu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz przekształcaniu sprawozdań finansowych, aby spełniały wymogi tych standardów.
Doradztwo w zakresie zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju: skupia się na planowaniu systemów sprawozdawczości niefinansowej, audycie sprawozdań niefinansowych oraz doradztwie dotyczącym strategii zrównoważonego rozwoju. Ten obszar ma na celu pomóc firmom w zarządzaniu wpływem ich działalności na środowisko oraz we wprowadzeniu praktyk zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zarządzanie ryzykiem nadużyć: obejmuje audyt śledczy, którego celem jest wykrywanie i zapobieganie nadużyciom oraz korupcji. W ramach tej specjalności prowadzone są również działania związane z informatyką śledczą, które polegają na analizie danych cyfrowych w celu wykrycia nieprawidłowości.
Każdy z tych obszarów wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, co sprawia, że audyt jest dziedziną pełną wyzwań i możliwości.
– Podstawą pracy audytora są nie tylko rozmowy z osobami, które prowadzą księgi rachunkowe, ale również z tymi, którzy zajmują się zadaniami operacyjnymi, jak np. z magazynierem czy z kadrami, ponieważ wszystko wpływa na obraz sprawozdania finansowego. Odkąd pracuję w audycie, nigdy nie miałam poczucia, że wiem już wszystko. Każda firma i branża jest inna i uczy czegoś nowego – dodaje Anna Mazurek.
Poszukiwane umiejętności
W audycie kluczowe jest myślenie analityczne oraz umiejętność efektywnej pracy w zespole, najlepiej wzbogacone o wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne. Kandydaci powinni wyróżniać się ciekawością oraz chęcią ciągłego zdobywania wiedzy i rozwoju. Istotna jest również biegłość w korzystaniu z Excela oraz umiejętność sprawnego operowania danymi liczbowymi. Co interesujące, studia kierunkowe nie są koniecznym wymogiem, co otwiera drzwi dla osób z różnorodnym wykształceniem, ale o odpowiednich umiejętnościach i predyspozycjach.
– Na pewno należy być na bieżąco z przepisami, metodologią i standardami, ale także z tym, co narzuca regulator. W audycie jesteśmy promotorami innowacyjności, czyli nieustannie szukamy nowych rozwiązań i usprawnień – podkreśla Anna Mazurek.
Przygotowując się do pracy w audycie, warto już w trakcie studiów zacząć ścieżkę biegłego rewidenta lub kwalifikację ACCA.
– Obecnie na rynku rośnie zapotrzebowanie na osoby z licencją białego rewidenta. Moim zdaniem kwalifikacja biegłego rewidenta najlepiej pokazuje, jak pracować w audycie, w finansach czy w działach księgowych – komentuje Anna Mazurek.
Znajomość języka angielskiego zdecydowanie będzie przydatna w pracy w audycie, szczególnie w globalnych organizacjach. Znajomość innych języków jest raczej mile widziana, ale niewymagana.
– Mamy bardzo dużo osób, które w ramach programu Mobility pojechały do Stanów czy do Szwajcarii, żeby spędzić tam dwa lata, zmienić perspektywę i zacieśnić kontakty w innych oddziałach EY – dodaje Anna Mazurek.
Ścieżki kariery
Zazwyczaj początek ścieżki kariery w audycie zaczyna się od praktyk. Następnie bezpośrednio po ukończeniu studiów można zostać asystentem – w tym czasie następuje wdrożenie w całą pracę audytora. W zależności od firmy na stanowisku asystenta można być od roku do 3 lat, a kolejnym krokiem jest rola seniora.
– Na stanowisku seniora w EY mamy możliwość rozwijać szeroko rozumiane kompetencje project managementowe. Po kilku latach zaczyna się ścieżka menadżerska, a zwieńczeniem kariery w audycie jest stanowisko partnera, który staje się współwłaścicielem firmy na zasadzie partnerstwa. Z mojej perspektywy bycie partnerem to duża odpowiedzialność, ale także możliwości rozwoju i poczucie wpływu na to, co się dzieje w firmie – wyjaśnia Anna Mazurek.
Doświadczenie w audycie to także dobra droga do kariery w świecie biznesu – w roli dyrektora finansowego czy pracy w zarządzie jako CFO.
Wellbeing w pracy
Dbanie o swój dobrostan jest również bardzo ważne w branży audytowej.
– W EY mamy możliwość korzystania z wielu inicjatyw pozwalających na zgłębienie tematu wellbeingu. Oprócz elastycznego czasu i miejsca wykonywania pracy, posiadamy dostęp do benefitów, takich jak prywatna opieka medyczna, karty sportowe, dodatkowe dni wolne czy też platforma wellbeingowa, dzięki której pracownicy mogą konsultować się z szerokim gronem specjalistów, a także mają stały dostęp do kursów oraz artykułów poświęconych zdrowiu psychicznemu. Ponadto w audycie już drugi rok z rzędu w okresie wakacji wprowadzony został 4-dniowy tydzień pracy – dodaje Anna Mazurek.
Czytaj więcej: Audyt. Wywiad z Marcinem Konopą