Branża Asset Management zajmuje się kierowaniem wyborami inwestycyjnymi klientów, aby mogli oni realizować swoje cele, maksymalizując zyski, przy jednoczesnej minimalizacji towarzyszącego temu ryzyka. Asset Managemet odgrywa również aktywną rolę w apelowaniu o większą przejrzystość i przyspieszenie tempa postępu inwestycyjnego w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jako usługa zarządzanie aktywami jest oferowane przez instytucje finansowe i kierowane głównie w stronę podmiotów rządowych, korporacji i inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne.
– Zdarza się również, że z usług Asset Management korzystają zamożne osoby fizyczne. Każdy klient, niezależnie od swojej podmiotowości prawnej, ma cele inwestycyjne. Zadaniem Asset Managera jest pomóc mu je zrealizować. Dzieje się to poprzez kupowanie i lokowanie kapitału w instrumenty finansowe dopasowane do profilu ryzyka inwestora lub w istniejące fundusze inwestycyjne bądź w tzw. alternatywne instrumenty inwestycyjne (prywatne fundusze, capital ventures, nieruchomości, uprawy rolnicze, surowce, itp.) – mówi Paul Slawinski, Head of Asset Management w UBS w Polsce.
Asset Management nie funkcjonuje jednak w odosobnieniu – jest jednym z filarów większej struktury rynku finansowego, na którym działają między innymi banki inwestycyjne, firmy Wealth Management, Hedge Funds, Venture Capitals.
Wealth Management zajmuje się inwestorami detalicznymi, czyli osobami kupującymi i sprzedającymi fundusze inwestycyjne za pośrednictwem firmy maklerskiej lub konta oszczędnościowego. Zbiera indywidualnych klientów i szuka firm, które będą zarządzać tymi środkami. Asset Management na podstawie profilu inwestycyjnego klienta decyduje o tym, gdzie najlepiej zainwestować zebrane środki. Decyzje o ulokowaniu środków podejmowane są na podstawie aktualnych danych rynkowych, ale także danych historycznych. Wykorzystuje się również analizy statystyczne.
– W ocenie danej inwestycji kluczowa jest nie tylko sytuacja danej spółki, ale i sytuacja mikro oraz makroekonomiczna w danym regionie, jak również sama rzeczywistość polityczna. To analiza na podstawie przeszłości i teraźniejszości, wraz z przewidywaniem możliwych przyszłych zachowań rynku w oparciu o zebrane dotychczas dane – tłumaczy Paul Slawinski.
Decyzja o kształcie inwestycji jest wysyłana do brokera czy maklera, którzy przenoszą dane zlecenie na giełdę. Aby lepiej zrozumieć pracę w obszarze Asset Management w bankowości, warto poznać jego strukturę.
Dział Asset Managementu dzieli się na trzy części:
Front office – do niego należy współpraca z działem sprzedaży w celu pozyskiwania klienta; to specjaliści zarządzania portfelami inwestycyjnymi, w tym kupnem i sprzedażą instrumentów finansowych za pośrednictwem biur maklerskich, które realizują zlecone transakcje na rynkach finansowych (giełdy).
Middle office – pracownicy tego obszaru potwierdzają transakcje. Sprawdzają poprawność danych i dokumentacji. Ich celem jest doprowadzenie do sprawnego zrealizowania transakcji pomiędzy Asset Management a brokerem, maklerem czy izbą rozliczeniową.
Back office – to eksperci, których praca zaczyna się od momentu, gdy transakcja doszła do skutku. Zajmują się oni raportowaniem i tworzeniem analiz na potrzeby innych działów, klientów lub kontrahentów.
Technologie
Technologia w Asset Management odgrywa ogromną rolę. Rynek światowy to zbiór systemów, gdzie mamy do czynienia ze stałym przepływem danych pomiędzy połączonymi ze sobą rynkami finansowymi, państwami, kontynentami.
– Niegdyś giełda operowała za pomocą telefonów i faksów. Nie były to narzędzia, które można sprocesować tak, by realizowały setki tysięcy transakcji w czasie rzeczywistym. Dzisiejsze możliwości technologiczne są nieocenione. Obecne systemy tradingowe, połączone ze sobą interfejsami, radzą sobie z tym doskonale – podkreśla Paul Slawinski.
Poszukiwane umiejętności
Osoby zainteresowane pracą w Asset Management powinny cechować się zdolnością analitycznego myślenia, dokładnością, umiejętnością pracy w zespole, otwartością na zmiany i ciekawością świata. Ważne jest także rozwijanie umiejętności miękkich. Aby rozpocząć pracę w tym obszarze i płynnie wejść w świat bankowości inwestycyjnej, najlepiej ukończyć studia o kierunkach ekonomicznych czy finansowych. Niemniej nie jest to warunek konieczny. W Asset Management znajdzie się także miejsce dla absolwentów kierunków pokrewnych np. matematyki czy statystyki, a nawet dla humanistów, biologów czy inżynierów. Zainteresowanie instrumentami finansowymi oraz determinacja i chęć nauki pozwolą rozwinąć skrzydła w Asset Management każdemu, kogo interesuje taka właśnie ścieżka kariery.
Perspektywy zatrudnienia są tym bardziej szerokie, że wiele stanowisk niższego szczebla skierowanych jest do świeżo upieczonych absolwentów, a pracodawcy mają doskonale przygotowane systemy szkoleń i platform edukacyjnych, gdzie zainteresowani mogą od podstaw poznać funkcjonowanie niezbędnych mechanizmów finansowych i zgłębić tajniki światowych rynków.
– W świecie Asset Management mile widziane jest posiadanie certyfikatu CFA, czyli Chartered Financial Analyst, którym może pochwalić się większość osób zarządzających portfelami inwestycyjnymi. Zachęcam osoby zainteresowane karierą zawodową w bankowości do próby zdobycia tej certyfikacji. Wszelkie inne międzynarodowe kwalifikacje są równie cenne, a fakt, że respektowane są one na całym świecie, otwiera przed nami wiele możliwości. Nie tylko pozwala na pracę za granicą, ale także ułatwia późniejszą migrację między pokrewnymi gałęziami tej branży – doradza Paul Slawinski.
Poza certyfikacjami warto zwrócić także uwagę na komunikatywną znajomość języka angielskiego, która w tej branży jest kluczowa. W zależności od rynków, z którymi współpracuje firma, posługiwanie się innymi językami europejskimi będzie dodatkowym atutem.
Możliwości rozwoju
Nawet jeśli nie ukończyliśmy studiów kierunkowych, a interesuje nas świat bankowości i chcemy zgłębiać jego tajniki, to warto podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w procesie rekrutacji. W wielu instytucjach finansowych prowadzone są programy edukacyjne i moduły szkoleniowe, które pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy.
W UBS swoje pierwsze kroki w Asset Management można stawiać dzięki Graduate Entry Program. Ten 18-miesięczny, prestiżowy program rozwoju młodych talentów pozwala na jednoczesne zdobycie wiedzy i doświadczenia u boku ekspertów w swojej dziedzinie. W trakcie programu jego uczestnicy mają okazję na rotacyjną pracę pomiędzy zespołami w obszarze Asset Management, po 6 miesięcy w każdym. Firma, obok bardzo dobrego wynagrodzenia i możliwości szybkiego rozwoju, oferuje w ramach programu opłacenie pierwszego poziomu kwalifikacji CFA. Następnie, po ukończeniu Graduate Entry Program, jeśli opinie przełożonych będą pozytywne, a egzamin CFA przebiegnie pomyślnie, uczestnik otrzymuje szansę rozpoczęcia pracy od razu na wyższym stanowisku.
– Pracując w Asset Management, znajdziemy się w sercu rynków finansowych. Podczas pracy w tej części organizacji ma się do czynienia z wieloma aspektami IT, kwestiami technicznymi i realizacją ciekawych projektów. Znajdzie się tutaj miejsce niemal dla każdego. Na przykład osoby zainteresowane prawem mogą realizować się w obszarze compliance, a te ceniące pracę z ludźmi odnajdą się w sprzedaży. Asset Management to nie tylko inwestowanie, tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie – przekonuje Paul Slawinski.