Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
CIMA i kwalifikacja CGMA
CGMA to oferowana przez CIMA profesjonalna kwalifikacja z rachunkowości zarządczej, która potwierdza zestaw kompetencji uznawany na całym świecie za najbardziej poszukiwany i aktualny w obszarze finansów przedsiębiorstwa.

Praktyki zawodowe, modele biznesowe i oczekiwania klientów radykalnie ewoluowały w ostatnich latach, a postęp technologiczny otworzył nowe możliwości przed działami finansowymi. W rezultacie ich rola szybko się zmienia. Specjaliści ds. finansów odgrywają teraz rolę kluczowych partnerów biznesowych. Mają też możliwość zastosowania analitycznego i zarządczego podejścia w nowych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja, automatyzacja czy zrównoważony rozwój i praktyki ESG wdrażane w firmach. 

Z myślą o nich AICPA & CIMA – które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) – zaktualizowały kilka miesięcy temu Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (Global Management Accounting Principles, GMAP). Nowe zasady odzwierciedlają realia obecnego środowiska biznesowego i wyjaśniają, w jaki sposób finansiści mogą wspomagać proces długofalowego, zrównoważonego podejmowania decyzji i tworzenia trwałej wartości w organizacjach.  

– Finanse to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin funkcjonowania przedsiębiorstw. Zmiany w otoczeniu formalno-prawnym, globalizacja i galopująca transformacja technologiczna wymagają od pracowników dużej elastyczności, wdrażania nowych rozwiązań i podążania za trendami. Jedną ze strategii, aby temu podołać, jest rozwijanie umiejętności i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Uczestniczenie w różnego rodzaju kursach czy zdobywanie międzynarodowych certyfikacji pozwala pracownikom na utrzymanie kontaktu z najnowszymi trendami i praktykami w branży. To z kolei umożliwia większą skuteczność w swojej pracy np. podejmowanie efektywnych decyzji finansowych. Posiadanie dodatkowych kwalifikacji i dyplomów uznawanych przez branżę na całym świecie buduje również zaufanie klientów, pracodawców i partnerów biznesowych. W dziedzinie zarządzania finansami jedną z ważniejszych propozycji, które formalizują posiadany zakres wiedzy i umiejętności jest międzynarodowy tytuł CGMA – przekonuje Marta Szukiewicz ACMA, CGMA, dyrektorka finansowa, członkini zarządu HP Inc Polska. 

Czym jest kwalifikacja CGMA? 

Oferowana przez CIMA Kwalifikacja Profesjonalna CGMA (Chartered Global Management Accounting) jest unikalnym na polskim rynku i wyjątkowo aktualnym rozwiązaniem łączącym finanse i biznes. Jej wyróżnikiem są egzaminy w postaci symulacji biznesowych, testujące kompetencje i umiejętności zawodowe przyszłych posiadaczy tytułu Chartered Global Management Accountant (CGMA), który posiada już ponad 150 tys. liderów finansów na świecie.    

Prowadząc nowatorskie badania i nieustannie aktualizując swój sylabus, CIMA pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem w dziedzinie finansów i specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy posiadają wiedzę z zakresu strategii biznesowej, przywództwa, umiejętności cyfrowych, ESG oraz zrównoważonego rozwoju. W ramach tworzonego wraz z American Institute of CPAs (AICPA) stowarzyszenia członkostwo w CIMA umożliwia dołączenie do międzynarodowego grona niemal 700 000 członków i kandydatów z 188 krajów[1]. 

Program kwalifikacji 

Program Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA jest opracowywany przez CIMA we współpracy z pracodawcami, aby jak najlepiej odpowiadać zarówno na ich obecne, jak i przyszłe potrzeby. Kwalifikacja stanowi zbiór profesjonalnych narzędzi niezbędnych do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji biznesowych i doskonale przygotowuje do pracy w branży finansowej – bez względu na poziom obejmowanego stanowiska. Od lat cieszy się wysoką renomą i jest doskonałym wyróżnikiem na rynku pracy. Co więcej, w miarę postępów w zdobywaniu kwalifikacji, pozycja kandydatów CGMA stale się umacnia. Ich wynagrodzenie może rosnąć już od momentu rozpoczęcia nauki, co – jak pokazują badania – w perspektywie powyżej 10 lat może oznaczać wzrost przekraczający 100%[2]. 

Przyszli posiadacze tytułu CGMA zdobywają kompetencje finansowe i cyfrowe, rozwijają umiejętności przywódcze, a także uczą się strategicznie myśleć, analizować informacje i na tej podstawie wydawać rekomendacje. Dzięki temu są doskonale przygotowani do pracy w finansach na wielu stanowiskach, np. jako CFO, Finance Business Partner, Controller Finansowy, Head of Shared Service, audytor wewnętrzny, księgowy, dyrektor oddziału czy sprzedaży w bankowości. 

Kwalifikacja CGMA łączy wiedzę z zakresu zarządzania, rachunkowości i finansów z praktyką biznesową. Sylabus jest stale dostosowywany do wymogów przyszłości finansów i obejmuje tematykę m.in. umiejętności cyfrowych, technologii blockchain, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy zrównoważonego rozwoju. 

Zakres wiedzy, zwolnienia i egzaminy 

Wymagania stawiane ubiegającym się o dyplom CIMA składają się z trzech filarów: Enterprise (E, przedsiębiorstwo), Performance (P, efektywność) i Financial (F, finanse). Program każdego z tych obszarów podzielony jest na trzy kolejne poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin oraz dyplom po jego ukończeniu. 

Elastyczność i nowoczesne metody nauki oraz egzaminy online sprawiają, że zdobywanie kwalifikacji CGMA jest łatwiejsze. Osoby, które posiadają odpowiedni poziom wykształcenia lub kwalifikacje, nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zwolnień z egzaminów.  

Czas trwania  

Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, zazwyczaj poświęcają na zdobycie kwalifikacji od dwóch do czterech lat. CIMA daje im swobodę zdawania egzaminów i dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych potrzeb. Kandydaci mogą w każdej chwili przerwać proces certyfikacyjny, a następnie powrócić do zdawania egzaminów w dogodnym dla nich terminie. Istnieją też opcje przygotowania się do nich w trybie eksternistycznym, korzystając z kursów dostępnych online lub z kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową. Do tzw. testów obiektywnych (Objective Tests, OT) kandydaci przystępują na żądanie, czyli w dowolnym czasie, zaś do egzaminów wieńczących każdy poziom (Case Studies, CS), opartych na studium przypadku konkretnej firmy, podchodzić można w czterech sesjach w roku. 

Perspektywy rozwoju 

Po uzyskaniu kwalifikacji, czyli przejściu czterech poziomów, z których dwa można zrealizować już w trakcie studiów, zostaje się członkiem CIMA oraz CGMA. 

Do korzyści wynikających z uzyskania kwalifikacji zalicza się m.in. możliwość zdobycia gruntownej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania finansami, pozyskania umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania decyzji, a także rozumienia skomplikowanych procesów biznesowych. Posiadanie tytułu CGMA zwiększa konkurencyjność na rynku pracy i perspektywy wzrostu wynagrodzenia nawet o 86% oraz służy wzmocnieniu pozycji w świecie biznesu i finansów. 

Zdobycie kwalifikacji CGMA oznacza dołączenie do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami i szerokiej sieci kontaktów. Tytuł może też otwierać drzwi do międzynarodowej kariery dzięki temu, że jest globalnie uznawanym standardem jakości i stanowi potwierdzenie nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu biznesu, lecz także biegłej znajomości języka angielskiego. 

Odpowiedź na burzliwe czasy 

Od kilku lat CIMA umożliwia zdobycie kwalifikacji CGMA w formie ścieżki online – CGMA Finance Leadership Program (CGMA FLP). To wyjątkowe rozwiązanie e-learningowo-egzaminacyjne, w którym nauka odbywa się w cyfrowym i w pełni spersonalizowanym środowisku. CGMA FLP umożliwia kształcenie i weryfikację nabytej wiedzy w indywidualnym tempie. Poszczególne zakresy tematyczne można opanowywać w dowolnej kolejności, a egzaminy zdawać w centrum egzaminacyjnym lub online. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i opcji śledzenia postępów CGMA FLP jest niezwykle wygodny dla użytkowników. Został wyróżniony przez magazyn Home&Market nagrodą Order Finansowy w kategorii edukacja jako rozwiązanie, które pomaga w efektywnym rozwijaniu kompetencji finansowych i przywódczych oraz odkrywaniu nowych możliwości zawodowych. 

– Zdobycie tytułu CGMA świadczy o wysokim poziomie kompetencji pracownika i może przyciągnąć uwagę pracodawców poszukujących doświadczonych profesjonalistów. Wymaganie dotyczące posiadania tej kwalifikacji pojawia się też coraz częściej w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Co więcej jest ona uznanym przez wiele państw potwierdzeniem profesjonalnych kwalifikacji, co oznacza, że bariery związane z nostryfikacją dyplomu przestają stać na drodze kandydatów do rozwoju kariery również w środowisku międzynarodowym. W trakcie pandemii udowodniliśmy także, że jako pracownicy finansowi możemy bardzo dobrze wykonywać swoją pracę, bez względu na to, gdzie fizycznie jesteśmy ulokowani – w domu, w biurze, w kraju przy biznesie czy też zdalnie. Posiadanie tytułu CGMA pozwala myśleć o globalnych rolach, które coraz częściej pojawiają się w Polsce, jako wyraz rosnącego profesjonalizmu naszej kadry menadżerskiej – podsumowuje Marta Szukiewicz.  

Czytaj także – CIMA i kwalifikacja CGMA. Wywiad z Michałem Łabęckim

Źródła: 

  • [1] „2022 Association Integrated Report”, 2023. 
  • [2] „Goldman Recruitment Salary Survey 2019”, 2019. 
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Marta Szukiewicz
ACMA, CGMA, dyrektorka finansowa, członkini zarządu HP Inc Polska HP Inc Polska

Wynagrodzenie osób, które rozpoczęły proces uzyskiwania Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA opracowanej przez CIMA, może wzrosnąć o ponad 100% w perspektywie 10 lat. 

„Posiadanie dodatkowych kwalifikacji i dyplomów uznawanych przez branżę na całym świecie buduje również zaufanie klientów, pracodawców i partnerów biznesowych. W dziedzinie zarządzania finansami jedną z ważniejszych propozycji, które formalizują posiadany zakres wiedzy i umiejętności jest międzynarodowy tytuł CGMA

– Marta Szukiewicz ACMA, CGMA, dyrektorka finansowa, członkini zarządu HP Inc Polska.