Redakcja: Dlaczego zdecydowała się Pani na zrobienie kwalifikacji ACCA?
Klaudia Zachara: Pracuję obecnie w księgowości funduszy inwestycyjnych, która jest dość specyficznym obszarem finansów i księgowości. Kwalifikacje ACCA dają solidne podstawy do pracy w różnych dziedzinach finansów – uzupełniają i uaktualniają moją wiedzę akademicką. Są to renomowane kwalifikacje, które, mam nadzieję, sprawią, że otworzą się przede mną jeszcze szersze perspektywy rozwoju kariery w finansach.
Które aspekty kwalifikacji ACCA są Pani zdaniem najciekawsze?
Nie spodziewałam się, że egzaminy ACCA pokrywają tak obszerny zakres wiedzy, to nie tylko księgowość i sprawozdania finansowe, ale również finanse przedsiębiorstw, analiza finansowa, finanse publiczne, rynki finansowe, podatki i prawo. Ilość materiałów i artykułów dostępnych dla studentów ACCA jest ogromna i daje możliwość zgłębienia tematów, które nas najbardziej zainteresują. Cenię sobie studiowanie ACCA także za elastyczność: wybieram tempo i sposób nauki, kolejność tematów egzaminów oraz ich formę.
Jak wygląda przygotowanie do egzaminu?
Do egzaminu przygotowuję się sama, korzystając z materiałów zatwierdzonych przez ACCA (Kaplan). Wymaga to regularnego przeglądania kilkusetstronicowych podręczników i ćwiczeń, przygotowywania notatek, powtórek, a w moim przypadku nauki przed pracą i często również po pracy. Gdy uda się zaliczyć egzamin, radość i satysfakcja będą ogromne!
Co jest największym wyzwaniem w trakcie nauki?
W wielu przypadkach może to być język angielski, choć materiały są napisane całkiem przystępnym językiem. Ilość materiałów może również onieśmielić i zniechęcić, ale jest to również kwestia odpowiedniego rozplanowania czasu i nauki – jeśli jesteśmy systematyczni wszystko powinno się udać. W mojej podróży z ACCA staram się znaleźć równowagę pomiędzy nauką, życiem zawodowym i prywatnym.
Czytaj także – ACCA