Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Cloud Automation & Integration
Obszar Cloud Automation and Integration (CAI) pomaga działom IT wykonywać zadania w taki sposób, by były one odporne na błędy i jednocześnie efektywne kosztowo. Jakie są jego główne zadania i jak wygląda praca w tej branży?

Główną funkcją CAI jest tworzenie prototypowych rozwiązań automatyzacji, które następnie mogą zostać wdrożone i przeniesione na większą skalę w kolejnych zespołach firmy.

– CAI dąży do automatyzacji tego wszystkiego, co można zautomatyzować – tłumaczy Ognyan Kostadinov, dyrektor Cloud Automation & Integration w HedgeServ – Pracownicy powinni skupić się na kreatywności. Wszelkie monotonne, powtarzalne zadania związane z dostarczaniem, utrzymywaniem lub usuwaniem jednostek infrastruktury powinny być wykonywane automatycznie.

Choć CAI z biznesowego punktu widzenia jest zespołem pozostającym w cieniu, jego praca jest bardzo istotna. Przy prawidłowym funkcjonowaniu tego działu koszty infrastruktury IT są minimalizowane, a jej stabilność wzrasta, co pośrednio przyczynia się do kształtowania lepszego otoczenia biznesowego. Z kolei zaniedbania w tym obszarze zwykle prowadzą do powstania długu technologicznego, który może pociągać za sobą niepożądane dla firmy konsekwencje finansowe i reputacyjne.

– Obszar CAI dąży do coraz mniejszego zaangażowania człowieka w zarządzanie infrastrukturą. Technologie AI są po to, by przyspieszyć proces podejmowania decyzji. Wyobrażam sobie, że wkrótce zobaczymy systemy w całości zaprojektowane i zbudowane z modeli sztucznej inteligencji. – mówi Ognyan Kostadinov, Director, Cloud Automation and Integration w HedgeServ.

Technologie

Aby nadążać za najlepszymi praktykami i osiągnięciami w tej branży, pracujący w CAI muszą być na bieżąco z technologiami obecnymi już na rynku, jak i tymi, które dopiero się na nim pojawiają. Pozwala to na szybkie i bezpieczne opracowanie planów wdrażania nowych rozwiązań w czasie, gdy zwiastują one znaczącą zmianę na rynku.

– W momencie, gdy przestajesz czytać o nowych technologiach, zaczynasz wprowadzać dług technologiczny w swojej firmie. Rozwój technologii jest niezwykle dynamiczny. Trendy, które były uważane za standard branżowy w 2019 roku, dziś są całkowicie przestarzałe – tłumaczy Ognyan Kostadinov. – Ważne jest jednak, aby pamiętać, że pojawia się wiele narzędzi, które według przewidywań ekspertów całkiem zmienią zasady gry i dodadzą wartość, którą będzie można wykorzystać podczas przyszłych automatyzacji. Jednak tylko ich niewielki podzbiór faktycznie spełnia te oczekiwania – dodaje.

Część obowiązków osób pracujących w CAI skupia się na dogłębnym poznaniu nowego rozwiązania, by kolejno móc wdrożyć go na odpowiednią skalę. W ten sposób można określić, czy dana technologia jest na pewno przydatna i czy dobrze sprawdzi się w takich rozwiązaniach, do których docelowo dąży firma. Największe wyzwanie w branży CAI stanowi nieustanna minimalizacja ryzyka związanego z implementowaniem nowych, ale i zwykle niezbędnych rozwiązań. Wymaga to umiejętności ostrożnego balansowania między dwiema skrajnościami: ryzykiem, które wynika z bycia jednym z pierwszych użytkowników technologii a unikaniem podjęcia tego ryzyka i w konsekwencji pozostaniem w tyle za konkurencją. Technologia odgrywa więc pierwszoplanową rolę w pracy zespołu CAI. Na co dzień wykorzystuje się tam narzędzia takie jak: Terraform, AWS Stack, Ansible, Python, Bash, Powershell.

Poszukiwane umiejętności 

Branża Cloud Automation & Integration jest otwarta na absolwentów informatyki i kierunków pokrewnych, choć sam dyplom nie jest jednak obowiązkowy.

– Należy mieć na uwadze to, że w 2023 roku twarda wiedza nie jest tak cenna. Mając wystarczająco dużo czasu i chęci, każda osoba może zapoznać się z dowolną technologią – podkreśla Ognyan Kostadinov. – Kreatywność, nastawienie na ciągłą naukę i dążenie do tego, by przekraczać status quo dzięki możliwym rozwiązaniom to coś, co jest naprawdę ważne – dodaje.

Stażyści i juniorzy w tym obszarze powinni wykazać się ciekawością, chęcią do nauki i podstawową wiedzą techniczną. Wśród inżynierów średniego i wyższego szczebla nie bez znaczenia jest doświadczenie w administrowaniu systemem i programowaniu w dowolnym języku programowania.

Jako że wiele terminów, narzędzi i technologii jest obsługiwane w języku angielskim, jego znajomość jest niezbędna. Ze względu na złożony charakter pracy kluczowe są także umiejętności pracy w zespole, myślenie krytyczne i analityczne.

Warto zauważyć, że HedgeServ, jak i wiele firm, oferuje swoim pracownikom dofinansowanie do prestiżowych kwalifikacji zawodowych i certyfikatów rozpoznawanych na całym świecie. To może stanowić dla pracujących solidny fundament do budowania dalszej kariery, a także otworzyć przed nimi możliwość pracy na rynkach międzynarodowych.

Ścieżki kariery

Kariera w CAI pozwala na kontakt z wielorakimi technologiami już podczas pierwszych dwóch lat pracy. Awans na każdy kolejny etap następuje według kryteriów, które są dokładnie określone i przedstawiane osobom pracującym w firmie.

Zawodowa ścieżka zaczyna się od stanowisk stażysty i juniora, którzy pod nadzorem bardziej doświadczonych kolegów powinni być w stanie tworzyć małe poprawki do istniejących już rozwiązań.

Idąc wyżej, inżynierowie średniego szczebla, już bez nadzoru, pracują nad małymi funkcjami i uczestniczą w sesjach projektowych. Z kolei starsi inżynierowie są w stanie projektować, budować i dokumentować złożone rozwiązania z wieloma zmiennym czynnikami.

Rolą „elitarną” na ścieżce kariery CAI jest architekt rozwiązań (Solution Architect), który zarządza utworzonymi narzędziami i bierze odpowiedzialność za ich wykorzystanie.

CAI jest gwarantem bardzo dynamicznego początku kariery z racji tego, że dział ma do czynienia ze wszystkimi aspektami technicznymi firmy. Osoby, które wybiorą tę drogę zawodową, mogą w ciągu kilku miesięcy zdobyć doświadczenie ekwiwalentne do kilku lat pracy na innych stanowiskach inżynierskich. Środowisko samej pracy oferuje elastyczne godziny pracy i zadania przydzielone zgodnie z możliwościami pracownika.

O ile ustalone wspólnie plany są realizowane, a rozwiązywania dostarczane na czas, poszczególne osoby mają zasadniczo prawo do prowadzenia pracy na własnych warunkach – podsumowuje Ognyan Kostadinov.

Czytaj także – Cloud Automation and Integration. Wywiad z Hristofor Georgiev

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Ognyan Kostadinov
Director, Cloud Automation and Integration HedgeServ