RPA ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, ponieważ umożliwia automatyzację wielu czasochłonnych zadań. Dzięki temu firmy mogą zwiększyć efektywność operacyjną, zmniejszyć koszty, ograniczyć błędy ludzkie oraz pozwolić pracownikom skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych zadaniach. Automatyzacja procesów biznesowych przyspiesza też czas dostarczenia produktów lub usług na rynek, co może wpływać na konkurencyjną przewagę firmy na rynku.
– W naszej organizacji praca w RPA dzieli się na obszary związane ze strategią i planowaniem, rozwojem i implementacją oraz monitoringiem i wsparciem projektów – mówi Marcin Jaromin, Head of Robotic Process Automation w ArcelorMittal BCOE.
Obowiązki pracowników w tych działach różnią się w zależności od roli. Analitycy identyfikują potencjalne procesy do automatyzacji i przygotowują dokumentację, programiści tworzą i konfigurują roboty do wykonywania konkretnych zadań, a inżynierzy DevOps nadzorują działanie robotów i zarządzają nimi.
Pracownicy RPA w ArcelorMittal BCOE czerpią wiedzę z różnych źródeł, takich jak kursy szkoleniowe, certyfikacje RPA, doświadczenie praktyczne w projektach oraz z materiałów edukacyjnych dostępnych online.
– Dodatkowo organizujemy cyklicznie wewnętrzne spotkania zespołu związane z dzieleniem się wiedzą, na których dyskutujemy i przedstawiamy rozwiązania, perspektywy i sposób podejścia do nowych projektów – uzupełnia Marcin Jaromin.
Technologie
Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, wpływają na rozwój obszaru RPA, umożliwiając bardziej zaawansowane automatyzacje i analizę danych.
– W ArcelorMittal BCOE realizujemy automatyzację z wykorzystaniem wewnętrznych narzędzi i bibliotek stworzonych przez zespół programistów. Ze względu na specyfikę botówbi potrzeby wydajnościowe wdrażamy rozwiązania głównie z wykorzystaniem języka Python i rozwiązań chmurowych. Mamy elastyczne podejście do każdego przejętego projektu i do technologii, w której będziemy realizować rozwiązanie. Pozwala to na ciągły rozwój zespołu i minimalizowanie prac utrzymaniowych w środowiskach produkcyjnych – tłumaczy Marcin Jaromin.
Poszukiwane umiejętności
Ze względu na specyfikę działu RPA można podzielić umiejętności i wiedzę oczekiwaną od kandydatów na: programowanie, w tym doskonałą znajomość Pythona, oraz doświadczenie w tworzeniu skryptów i aplikacji, zrozumienie pojęcia RPA, wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i machine learning oraz zrozumienie bazy danych i tworzenie zapytań SQL. Istotna jest również umiejętność rozwiązywania problemów i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne.
Oprócz wiedzy każdy kandydat powinien cechować się analitycznym myśleniem, cierpliwością i kreatywnością. Kluczowa jest także znajomość języka angielskiego, ponieważ często dokumentacja, materiały edukacyjne i narzędzia RPA są dostępne w tym języku.
– W ArcelorMittal BCOE mile widziani są absolwenci kierunków związanych z informatyką i informatyką stosowaną, inżynierią oprogramowania, matematyką, statystyką oraz naukami komputerowymi. Jednak RPA to obszar, w którym doświadczenie i praktyka mają duże znaczenie, więc nie zawsze jest konieczne posiadanie konkretnego dyplomu – dodaje Marcin Jaromin.
Warto pamiętać o tym, że praca w obszarze RPA wymaga ciągłego rozwoju i śledzenia nowych trendów. Technologia ta nieustannie ewoluuje, więc warto być na bieżąco z nowościami.
Rynek i technologia RPA nieustannie się zmieniają, więc koniecznym jest być na bieżąco z nowinkami oraz dostosowywać się do aktualnych trendów i narzędzi. Wszystkie te wyzwania sprawiają, że praca w obszarze RPA jest bardzo interesująca, ale również wymagająca i dynamiczna – Marcin Jaromin, Head of Robotic Process Automation w ArcelorMittal Business Center of Excellence
Ścieżki rozwoju
W zależności od doświadczenia i stanowiska pracownicy RPA są odpowiedzialni za różne poziomy złożoności projektów. Należy zaznaczyć, że każda rola może oferować inne możliwości rozwoju zarówno w kierunku zarządzania projektami, jak i specjalizacji w technicznych aspektach RPA.
– W naszej organizacji istnieją różne stanowiska pracy, które można dostosować do indywidualnych kompetencji, predyspozycji i zainteresowań pracowników, tj. analityk biznesowy RPA, programista RPA, specjalista ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w RPA, inżynier DevOps czy lider zespołu RPA – wymienia Marcin Jaromin.
Praca w obszarze RPA może być ciekawą ścieżką kariery z uwagi na kilka kluczowych czynników. RPA to centrum innowacji technologicznych, co oznacza, że praca w nim to okazja do bycia częścią dynamicznego świata nowych technologii i narzędzi. Kolejnym plusem jest fakt, że RPA ma duży wpływ na efektywność biznesową. Tworzenie rozwiązań, które usprawniają procesy w firmach, może dostarczać ogromnej satysfakcji zawodowej. Obszar RPA pozwala także pracować nad różnorodnymi projektami z wielu branż, co pozwala na zdobycie zróżnicowanego doświadczenia i poszerzenie wiedzy. RPA rozwija również wiele różnych umiejętności, łącząc aspekty techniczne, analityczne i biznesowe.
– Moim zdaniem praca w RPA to idealna okazja do ciągłego rozwoju zawodowego, a ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów RPA istnieje duży potencjał na obiecującą karierę. Awans na wyższe stanowiska czy specjalizacja w określonych dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja i analiza danych, otwierają dodatkowe możliwości przed pracownikami – podsumowuje Marcin Jaromin.
Czytaj także – Robotic Process Automation. Wywiad z Emilią Winkler