Usługi te mają swoje korzenie w dawnych czasach, gdy powstawały pierwsze papiery wartościowe. Miały one wówczas formę papierową i przedstawiały wartość wyłącznie po okazaniu. Początkowo każdy inwestor przechowywał je we własnym zakresie, jednak banki bardzo szybko wkroczyły do gry z ofertą – w końcu bankowe sejfy to naturalny wybór do przechowywania dóbr. Skoro bank przechowywał papiery, mógł również nimi dysponować w imieniu właściciela. Jedną z pierwszych usług była wymiana papierów wartościowych na gotówkę (lub ekwiwalent) i dostarczanie jej inwestorowi. Tak do oferty dołączyło rozliczanie (settlement).
Posiadanie papierów wartościowych wiąże się z benefitami, ale również z obowiązkami. Jedną z korzyści są dywidendy. Przykładem obowiązku jest płacenie podatków. Z czasem banki zaczęły oferować obsługę księgową (asset servicing). Instytucja finansowa dostarczająca takie usługi nazywana jest depozytariuszem. Organizacja ta obecnie dostarcza informacje i komunikuje wszystkich uczestników rynku.
Wyzwania
Przez ostatnią dekadę, rynek finansowy stawił czoła niespotykanej ilości wyzwań zmuszających do transformacji. Stawialiśmy czoła zmieniającym się regulacjom i niespotykanym dotąd zjawiskom makroekonomicznym i geopolitycznym. Przyczyniło się to do spadających przychodów i wzrastających kosztów. Jednocześnie powszechna stała się technologia i innowacje. Efektem tych zmian jest zmiana modelu biznesowego na bardziej elastyczny, oparty o najnowsze technologie.
Przyszłość
Ostatnie wydarzenia były impulsem do nowego otwarcia i uruchomiły proces definiowania biznesu na nowo. Ów kierunek zmian determinowany jest poprzez posiadaną wiedzę, doświadczenie i dane. Przewidujemy, że kształt rynku się zmieni i będzie stopniowo ewoluował od tradycyjnego modelu skupionego wokół papierów wartościowych, na rzecz modelu opartego na dostępie do informacji. Nowym kierunkiem będzie otwarta platforma, w której depozytariusz (custodian) dostarczy dostęp do wachlarza usług opartych na danych i analizach. Model finansowy również stanie się bardziej elastyczny i pozwoli klientom wybrać usługi na zasadzie subskrypcji. W ten sposób usługi powiernicze przekształcą się z tradycyjnego systemu dostarczanego w tej samej formie każdemu z klientów grupy BNY Mellon do szerokiego wachlarza dostępnych opcji, który ułatwi dopasowanie do indywidualnych potrzeb subskrybenta.
Dla BNY Mellon to kluczowy moment, w którym projektowana i implementowana jest przyszłość. Klienci grupy dostrzegą nową architekturę poprzez nowe usługi, bardziej intuicyjne interfejsy użytkownika, szczegółowe analizy i wiele więcej. Dlatego grupa BNY Mellon inwestuje w najnowszą technologię, infrastrukturę, korzysta z najnowszych platform i możliwości sieci informatycznych.
Piotr Krysiak, Group Manager, Custody and Middle Office Technology Poland:
Biorąc pod uwagę rozmiar rynku, liczbę usług i zmieniające się normy prawne, przed nami ekscytujące, ale również trudne zadanie. Budujemy doświadczone zespoły, gotowe na budowanie systemów w wielkiej skali, z dużą ilością przetwarzanych danych. Mamy wiedzę biznesową i jesteśmy ekspertami IT. Chcemy się tym z Tobą podzielić i nauczyć się od ciebie jeszcze więcej. Dołącz do BNY Mellon, by wziąć udział w kształtowaniu globalnego rynku finansowego z lokalnego biura lub z domu.
Nowe technologie w usługach powierniczych
BNY Mellon w Polsce uczestniczy w tworzeniu architektury nowego rozwiązania technologicznego, które będzie miało zastosowanie globalne. W tym celu firma otwiera w Polsce nowy zespół, który zaprojektuje i zaimplementuje szereg cyfrowych rozwiązań wspierających nowoczesne usługi powiernicze grupy BNY Mellon.
Praca nad tego typu projektami pozwla pracować na co dzień nie tylko z najnowszymi technologiami, ale też projektować rozwiązania stosowane na szeroką skalę, mające wpływ na globalne operacje firmy.
Matthew Yazdi, Head of Custody and Middle Office Technology:
"Naszą aspiracją w Polsce jest zbudowanie zespołu inżynierów światowej klasy, który pomoże nam kształtować i rozwijać platformę technologiczną dla pionu usług powierniczych (custody). Zespół będzie pracował przy modernizacji i rozwoju najważniejszych systemów, blisko współpracując w naszym globalnym środowisku. Tworzymy skalowalny system usług opartych o rozwiązania chmurowe, a jego architektura będzie podstawą działania BNY Mellon w tym zakresie przez następne lata".