Redakcja: Wiem, że stara się Pani o uzyskanie kwalifikacji ACCA. Na jakim jest Pani etapie?
Paulina Grochowska: Jestem już na ostatniej prostej. Zdałam 12 z 13 egzaminów. W czasie studiów w Szkole Głównej Handlowej udało mi się uzyskać 9 zwolnień a później, już w trakcie pracy, przystąpiłam do egzaminów Professional.
Dlaczego zdecydowała się Pani zdobyć tę kwalifikację?
Przygotowując się do egzaminów, zdobywa się wiedzę, którą można później wykorzystać w pracy. Przykładem może być egzamin Strategic Business Reporting (SBR), który w dużej mierze jest sprawdzianem znajomości IFRS. W codziennej pracy, wykorzystując standardy rachunkowości skupiamy się na specyficznych przypadkach. Kwalifikacja jest dobrym uzupełnieniem braków teoretycznych, a do tego pozwala zyskać szerokie spojrzenie na całość.
Jak wiedza potrzebna do przygotowania się do egzaminów ACCA przydaje się w Pani pracy?
Wiedza, jaką zdobywa się w toku przygotowań do egzaminów ACCA dotyczy m.in. IFRS, czyli międzynarodowych standardów rachunkowości. W związku z tym, że w swojej pracy jako Financial Compliance Expert w VELUX Business Services, bardzo blisko współpracuję ze spółkami w różnych krajach, często wykorzystuję tę znajomość i mogę służyć pomocą, gdy pojawiają się trudniejsze przypadki, wymagające specjalistycznej wiedzy. Każdy kraj ma swoje regulacje, ale wiele z nich opiera się na międzynarodowych standardach rachunkowości.
Z drugiej strony, egzamin Advanced Performance Management (AMP) wprowadza w tajniki prowadzenia biznesu od strony zarządczej. Wiedza ta jest niezwykle pomocna, podczas rozmów m.in. z kontrolerami biznesowymi. Pozwala zrozumieć ich punkt widzenia i wesprzeć ich w codziennej pracy.
Jak przygotowuje się Pani do egzaminów?
Do egzaminów Professional przygotowuję się we własnym zakresie. Korzystam z książek wydawnictwa BPP i Kaplan. Zawsze rozwiązuję wszystkie zadania znajdujące się w książkach i te, które są udostępnione na platformie ACCA.
Uważam, że bardzo ważne jest to, żeby kontrolować czas, w którym wykonujemy zadania. Na egzaminach jest on dosyć krótki, dlatego warto mieć to na uwadze już na etapie przygotowań.
Jak bardzo angażujące jest przygotowanie do egzaminu?
Zwykle codzienną naukę – także w weekendy – rozpoczynam ok. 1,5 miesiąca przed egzaminem. Przygotowania polegają na przeczytaniu i zrozumieniu części teoretycznej, a później na wykonaniu ok. 70 zadań. Zadania na egzaminach są analogiczne do tych, które znajdują się w książkach, dlatego jeśli ktoś sumiennie podejdzie do ich rozwiązania, to istnieje duża szansa na powodzenie na egzaminie.
Jakie perspektywy zawodowe otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji ACCA?
Pracodawcy coraz częściej szukają osób, które posiadają certyfikat ACCA. Jest to potwierdzenie, że dany kandydat ma odpowiednie umiejętności.
Dodatkowo jest to dyplom uznawany międzynarodowo, co może być ważne dla osób, które planują karierę za granicą.
ACCA często organizuje różne wydarzenia, żeby członkowie organizacji mogli poznać się i nawiązać kontakty i to jest kolejna wartość dodana, którą daje certyfikacja ACCA. Bardzo przydatna jest też platforma, udostępniona przez ACCA, na której można wyszukać pracodawców i oferty pracy.
Dziękuję za rozmowę.