Digitalizacja i innowacyjność to dziś warunki konieczne do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w branży finansowej. Rosnąca populacja wymagających, dobrze wykształconych i świadomych technologii klientów to dla organizacji jeden z wielu czynników prowadzących do zmiany modeli biznesowych i dystrybucyjnych, a także sposobu wytwarzania oprogramowania – zarówno na potrzeby operacyjne, jak i sprzedażowe. Automatyzacja, business intelligence, analityka big data i inwestycje w fintech to tylko niektóre z nurtów, które w branży są już codziennością. Gdzie innowacje, technologia i biznes, tam i analitycy biznesowi. Dokąd zatem, w obliczu wyzwań stawianych przez rynek, zmierza analiza biznesowa? Jakie perspektywy rozwoju otwierają się przed analitykami?
Agile
Analitycy biznesowi to kluczowy zasób projektowy. Postępująca transformacja Agile w branży finansowej zmienia podejście do wytwarzania i utrzymywania oprogramowania, a także przenosi nacisk ze stanowisk na role projektowe. W organizacjach, które nie są w 100% gotowe na zmianę, tworzą się podejścia hybrydowe, łączące założenia metod zwinnych z waterfall. Czy to źle? Wręcz przeciwnie!
Niezależnie od roli pełnionej w projekcie, podstawa pozostaje taka sama – praca nad budowaniem wizji i definicji potrzeby biznesowej, rekomendowanie rozwiązań opartych na zrozumieniu biznesu oraz tworzenie modeli i wymagań, które zapewnią zespołowi projektowemu sukces. To właśnie zadaniem analityka jest budowanie nici porozumienia pomiędzy technologią a jej użytkownikami, a w konsekwencji zarządzanie wymaganiami. Ścisła współpraca między wszystkimi członkami zespołu – co zakładają podejścia zwinne – gwarantuje częstsze dostarczanie używalnego, dopasowanego do potrzeb użytkowników oprogramowania.
Warto pamiętać, że w projektach zwinnych rola analityka nie jest stricte zdefiniowana. Ile projektów, tylu analityków. Z racji tego, że analityk zwykle posiada wiedzę dziedzinową, ma szersze spojrzenie na kontekst i kompletne informacje dotyczące procesów, może on pełnić rolę członka zespołu, właściciela produktu, managera testów, a także kierownika projektów.
W projektach zwinnych nie trzymamy się sztywnych ram, tylko wykorzystujemy narzędzia, umiejętności (także te miękkie) oraz informacje niezbędne w danym momencie, co może być postrzegane zarówno w kategoriach wyzwania, jak i szansy.
Strategia i konsulting
Wiemy już, że analitycy to źródło obiektywnych rekomendacji projektowych. Coraz częściej pełnią oni rolę wewnętrznych konsultantów, diagnozujących kondycję biznesu oraz rekomendujących usprawnienia, jeszcze zanim pojawi się problem. Rekomendacje te, w odróżnieniu od tych projektowych, prezentowanych na poziomie taktycznym, coraz częściej dotykają obszaru architektury biznesowej i wyznaczają strategiczny kierunek działań. Przebieg rozwoju i ścieżka kariery analityka to kwestia indywidualna, jednak w przypadku tego profilu, ogromną rolę odgrywają umiejętności miękkie – zwłaszcza w zakresie komunikacji oraz budowania propozycji wartości. Wraz z podejściem konsultingowym do warsztatu analityka dołączają szablony i modele diagnostyczne z zakresu projektowania usług, projektowania doświadczenia użytkownika lub konsultantów. Strategiczny wymiar pracy wymaga bowiem zaangażowania interesariuszy wyższego szczebla oraz dopasowania wykorzystywanych technik do danej sytuacji. Słowo klucz, nieobce analitykom, to w tym przypadku „obiektywizm”. Rolą analityka wciąż będzie zebranie, przetworzenie i bezstronne przeanalizowanie informacji, by dostarczyć interesariuszom materiał, który będą mogli wykorzystać do osiągnięcia założonych celów.
Automatyzacja i Business Excellence
Postępująca automatyzacja i robotyzacja branży finansowej to szansa dla analityków procesów biznesowych. Ze strategicznego punktu widzenia, analityk to osoba, która rozumie zasady funkcjonowania biznesu oraz potrafi zidentyfikować jego cele i potrzeby. Szczególnie atrakcyjne perspektywy roztacza tu wiedza na temat mapowania i modelowania procesów. Efektem wcielenia w życie tego typu informacji powinien być szereg działań pozwalających usprawnić funkcjonowanie firmy oraz wypracowanie sposobu, w jaki organizacja może wykorzystywać zasoby i technologię. Z punktu widzenia analityka biznesowego, mapowanie procesów to sposób na poznanie organizacji i dynamiki rozpracowywanych obszarów. Zaś z perspektywy organizacji – szansa na zidentyfikowanie procesów, w których dodatkową wartość mogą przynieść nowe technologie. Podsumowując, dotychczasowy model kariery analityka biznesowego zakładał specjalizację w jednym z wybranych obszarów. Analityk systemowy, analityk procesów biznesowych, architekt biznesowy, architekt informacji... Wraz z trendami, kształtującymi nowe oblicze branży finansowej, zmienia się także profil budujących ją specjalistów oraz kontekst, w jakim pracują.
Analityk to agent zmiany, decydujący o sukcesie organizacji w obliczu zmieniających się realiów. Niezależnie od obranego kierunku, analityk przyszłości to wszechstronny specjalista, wykorzystujący zarówno warsztat techniczny, jak i umiejętności miękkie w celu reprezentowania punktu widzenia biznesu.