AI to rzeczywistość
Ponad połowa badanych firm jest gotowa na wdrożenie automatyzacji. W ¼ przedsiębiorstw dzieje się to już teraz, kolejne 21% zacznie korzystać ze sztucznej inteligencji w niedalekiej przyszłości. 24% nie wyklucza tego typu działań. Jedynie 17% firm nie zamierza jej stosować[1].
Przed nami ogromna zmiana rynku pracy – technologiczna rewolucja, która już się zaczęła.
Nie może ona nie wpłynąć na rzeczywistość pracowników zatrudnionych w firmach. Jak same przedsiębiorstwa widzą przyszłość zatrudnienia?
Automatyzacja a zwolnienia
Powiększa się grupa przedsiębiorców, którzy spodziewają się, że automatyzacja lub robotyzacja wdrożona w firmie zmniejszy poziom zatrudnienia. Twierdzi tak 56% pracodawców – o 6 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Czy to oznacza, że wielu z nas straci pracę? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Autorzy raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” z wyników swoich badań wysuwają następujące wnioski:
Nie oznacza to wcale, że pracownicy nie będą już potrzebni, natomiast będą wykonywali zupełnie inne zadania. Robot przejmie powtarzalne czynności, a człowiek będzie tę pracę nadzorował i kontrolował. Tam, gdzie automatyzacja i robotyzacja będą coraz mocniej wkraczały na rynek pracy, kluczowe są szkolenia i zdobywanie nowych umiejętności przez pracowników.
Firmy zdają się zauważać konieczność przeprowadzania szkoleń, które dostosują pracowników do nowej rzeczywistości. Takie kursy planuje 47% przedsiębiorstw. Niemal ¼ firm chce przekwalifikować pracowników, którym roboty zabierą pracę. Takich zamiarów na razie nie ma 21% zatrudniających, ale nie wykluczają oni, że to się zmieni i będą chcieli zagospodarować potencjał pracowników, których zadania przejmie sztuczna inteligencja.
Co na to pracownicy?
Większość z nas jest świadoma tego, że sytuacja na rynku pracy się zmienia. Towarzyszy temu lęk i obawa przed zwolnieniem.
Utraty pracy obawia się 18% osób, a 12% zna kogoś, komu automatyzacja już ją zabrała.
Według autorów raportu charakterystyczna jest też duża świadomość zachodzących procesów. By utrzymać swoje stanowisko i być bardziej konkurencyjnymi, 51% badanych planuje zdobywać nowe umiejętności odpowiadające zmieniającemu się światu.
Źródło:
- [1] Personel Service, Barometr Polskiego Rynku Pracy, 2023.