Spójrzcie na zdjęcie powyżej. Rycząca lwica jest wściekła, bo partner zjadł jej ostatni kawałek krwistego mięsa. W tym momencie może rozszarpać każdego, kto stanie na jej drodze. Lepiej się nie zbliżać. Co może łączyć ją z bizneswoman? Na pewno cechy takie jak: zdecydowanie, siła i waleczność. Lwica biznesu to częste określenie odnoszące się do kobiet, które odnoszą sukces w biznesie. To wybitne jednostki, które twardo stąpają na ziemi i wytrwale walczą do celu. Widzicie analogię?
Nazw zwierząt, które stosowane są do nazwania ludzi biznesu jest więcej. Zobaczcie zestawienie, w którym zebraliśmy wszystkie tego typu wyrażenia, które zna polska sieć (i wyszukiwarka Google):
Rekiny biznesu
Rekiny to zwierzęta, które mają największe mózgi wśród ryb, ale to nie ta cecha jest wykorzystywana przy opisie ludzi biznesu. W Słowniku Języka Polskiego PWN, pojawiają się następujące określenia:
«o potentacie finansowym, bezwzględnym w interesach»
«o osobie lub firmie mającej bardzo silną pozycję i duże wpływy»
Wyrażenie "rekiny biznesu" podkreśla więc takie cechy biznesmenów jak: siła, wpływowość, bezwzględność w dążeniu do celu, agresywność działania i wojowniczość.
Ciekawostka przyrodnicza: rekiny nie mają naturalnych wrogów (wyjątkiem jest orka!).
Tygrysy biznesu
Tygrysy to drapieżniki z rodziny kotowatych, blisko spokrewnione z lwem, lampartem i jaguarem.
Wyrażenie "tygrysy biznesu" podkreśla siłę i władzę ludzi biznesu, możliwość podejmowania przez nich kluczowych decyzji.
Gazele biznesu
Gazela to potoczna nazwa nadawana grupie gat. ssaków z rodziny krętorogich, należących do antylop. Słynie z tego, że biega szybko i zręcznie, a do tego ma smukłą budowę i duże oczy.
Metafora gazeli została wykorzystana do nazwania o najstarszego rankingu małych i średnich przedsiębiorstw, organizowanego przez Puls Biznesu. "Gazele Biznesu" to nagroda dla firm, których przychody i zyski zwykle rosną najszybciej.
Orły biznesu
Orzeł pojawia się w znakach herbowych wielu narodów i państw. Za ptaka królewskiego uchodził już w starożytnej Grecji i Rzymie jako król ptaków i jako ptak symbolizujący władzę królewską. Słownik Języka Polskiego PWN wskazuje, że mianem orła można też określić człowieka:
«o człowieku bardzo zdolnym, wyróżniającym się»
"Orzeł biznesu" to określenie, które często stosuje się jako nazwę dla konkursów biznesowych. Wyróżnia się w nich prezesów, właścicieli oraz osoby, które mają bezpośrednio wpływ na sukces przedsiębiorstwa.
Gepardy biznesu
Gepard to najszybszy z ssaków - w pogoni za zdobyczą może osiągnąć prędkość nawet 100 km/h! To właśnie szybkość i dynamika w działaniu są cechami, które charakteryzują gepardy biznesu. Pod tą nazwą kryje się także kilka ważnych wyróżnień dla ludzi biznesu.
Wilki biznesu
Wilk to największy gatunek z rodziny psowatych, który charakteryzuje się uzębieniem typowym dla drapieżcy. Ale - znowu - to nie zęby i cechy zewnętrzne są kluczem do zrozumienia analogii między zwierzęciem a człowiekiem.
Określenie "wilka biznesu" zwykle idzie w parze z przymiotnikiem "młody". O młodych wilkach biznesu zwykle pisze i mówi się w kontekście młodych osób, ktore mają potencjał i predyspozycje do tego, by zrobić wielką karierę.
Delfiny biznesu
Delfiny to zwierzęta, które lubią towarzystwo, o czym może świadczyć to, że tworzą duże stada (liczące nawet do 1000 osobników, grupa podstawowa liczy do 15 sztuk). Z drugiej strony - to też podstępne drapieżniki, które słyną z tego, że zabijają dla zabawy.
Określenie "delfiny biznesu" można więc kierować do osób, które prowadzą biznes na zasadzie współpracy i wzajemnej pomocy. Trzeba mieć się jednak na baczności - mogą mieć bowiem nieczyste intencje.
Źródła:
- Słownik Języka Polskiego, PWN;
- Encyklopedia, PWN.