Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Instytucje bankowe w obliczu kryzysu klimatycznego

Troska o środowisko nie dotyczy już tylko naukowców i ekologów. Dziś realnych akcji dotyczących poprawy sytuacji klimatycznej wymaga się od wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw i sektorów gospodarki. Jakie inicjatywy w tym zakresie podejmuje bankowość?
Kategoria: Wiadomości
17.09.2024
mdsoyib42, freepik

Zielone finansowanie 

Pojęcie “zielone finansowanie” oznacza finansowanie projektów i inwestycji związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Inicjatywy te mogą dotyczyć między innymi: rozwoju energetyki odnawialnej (OZE), wspierania zrównoważonego rozwoju, emisji gazów cieplarnianych (dekarbonizacji) lub promowania ekologicznych rozwiązań. 

Wsparcie finansowe dla zielonych organizacji – lub konkretnych inicjatyw – to jeden ze sposobów na pozytywny wpływ banków na środowisko. 

Według raportu PwC „Zielone finanse po polsku” przeprowadzonego na podstawie ankiet wśród przedstawicieli banków w Polsce, zielone finansowanie w następnych latach będzie coraz mocniej się rozwijać. Większość ankietowanych (aż 84 procent) planuje rozszerzyć ofertę produktową w zakresie zrównoważonego finansowania. Jako sposób tego rozszerzenia większość badanych wskazała „rozwój dotyczący kredytów na inwestycje mające na celu ograniczenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych”. 

Ważną inicjatywą dla środowiska naturalnego są także zielone obligacje, czyli instrumenty finansowe o stałym dochodzie przeznaczone do wspierania ekologicznych projektów. 
 
Czytaj: Zrównoważony rozwój – najlepszy prezent dla naszej planety 

Ograniczenie wsparcia dla przemysłu wysokoemisyjnego 

W 2019 roku Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zadeklarował, że z końcem 2021 roku zakończy finansowanie inwestycji związanych z gazem ziemnym. To przyczyniło się do dyskusji o tym, że równie ważne, co wspieranie właściwych inicjatyw, może być nieangażowanie się w te niewłaściwie dla przyszłości planety. 

We wspomnianym już raporcie „Zielone finanse po polsku” możemy przeczytać, że 2 z 12 badanych instytucji bankowych planują „podnieść koszty dla klienta w przypadku finansowania tzw. ‘brudnych’ inwestycji lub działalności”. 

Statystyka ta na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niewielki odsetek, jednak warto dodać, że w badaniu z roku 2023 ani jeden bank nie złożył takiej deklaracji. Duża część instytucji bankowych twierdzi także, iż w swoich strategiach planuje odejście od finansowania paliw kopalnianych, o ile jeszcze tego nie zrobiła. 

Bankowe organizacje dla klimatu 

Istnieje również wiele inicjatyw zrzeszających banki z całego świata w celu wspólnej walki z kryzysem klimatycznym. Oto kilka najpopularniejszych z nich: 

NGFS – Network for Greening the Financial System 

Do tej organizacji należy aż 138 członków i 21 obserwatorów. Tworzą ją banki narodowe krajów z całego świata oraz organy nadzoru finansowego. 

NGFS (Network for Greening the Financial System, czyli „sieć na rzecz ekologicznego systemu finansowego”) założono w 2017 roku, po podpisaniu porozumienia paryskiego (plan działań zainicjowany przez ONZ, którego głównym celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia). Założenia organizacji to: wsparcie w osiągnięciu założeń porozumienia paryskiego, zwiększenie roli sektora finansowego w zarządzaniu ryzykiem klimatycznym, mobilizacja do inwestowania w ekologiczne inwestycje i działania według zasad zrównoważonego rozwoju. 

W ramach działań NGFS prowadzone są również badania oraz edukacja w zakresie ekologii. 

United Nations Environment Program Finance Initiative (UNEP FI) 

UNEP to Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a UNEP FI to partnerstwo tej organizacji z globalnym sektorem finansowym: bankami, inwestorami i ubezpieczycielami. Partnerstwo to jako swoje główne założenia uznaje: pomoc instytucjom finansowym w ustaleniu i wdrażaniu celów zrównoważonego rozwoju, wdrażanie globalnych standardów ustanowionych przez czołowych ekspertów, a także dogłębne analizy i doradztwo w kwestiach klimatycznych. 

UNEP FI stworzyło również „6 zasad odpowiedzialnej bankowości”. Są one następujące: 

  1. Dostosowanie – czyli opracowywanie strategii biznesowych tak, aby były one zgodne m.in. z zasadami zrównoważonego rozwoju, założeniami porozumienia paryskiego. 

  1. Wpływ i wyznaczanie celów – zwiększanie pozytywnego wpływu na środowisko i zmniejszanie tego negatywnego. 

  1. Klienci – odpowiedzialna praca z klientami w celu wspierania ekologicznych praktyk. 

  1. Udziałowcy – aktywna i odpowiedzialna współpraca, zaangażowanie i konsultacje z udziałowcami dla wspólnego osiągania celi dobrych dla społeczeństwa. 

  1. Zarządzanie i kultura – skuteczne zarządzanie i kultura pracy, które wspierają założenia zasad odpowiedzialnej bankowości. 

  1. Przejrzystość i odpowiedzialność – cykliczna ocena wdrażania powyższych zasad wśród poszczególnych instytucji oraz całej organizacji. 

Net-Zero Banking Alliance 

To grupa także została powołana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Net-Zero Banking Alliance tworzą 144 banki z 44 krajów. Ich wspólny cel to zniwelowanie emisji gazów cieplarnianych w swoich działaniach do zera maksymalnie do 2050 roku. 

Grupa posiada bardzo szczegółowe warunki oraz ramy czasowe działania dla banków, które decydują się zostać jej członkami. Są to na przykład: wyznaczenie celów do roku 2030 (lub wcześniej) oraz do roku 2050 w przeciągu 18 miesięcy od dołączenia czy publikowania informacji o postępach i planach działania w cyklu rocznym. 

Działające na polskim rynku banki, które dołączyły do Net-Zero Banking Alliance, to na przykład ING, BNP Paribas, Société Générale. 

 

Te i inne organizacje, które zrzeszają sektor bankowy w celu wspólnych działań na rzecz środowiska, pełnią bardzo ważną funkcję: dzięki nim banki, przy współpracy, z ustalonymi odgórnie zasadami, mogą nie tylko wspierać działania na rzecz klimatu, ale i prowadzić je we własnym zakresie, zaczynając od siebie. 

 
Źródła: 

  1. PwC, „Zielone finanse po polsku, edycja 3” 

  1. Network for Greening the Financial Sector, About Us 

  1. Rada Europejska Rada Unii Europejskiej, „Paryskie porozumienie klimatyczne” 

  1. Parlament Europejski, „Zielone obligacje: większa przejrzystość i koniec greenwashingu” 

  1. UNEP FI, About Us 

  1. UNEP FI, Net-Zero Banking Alliance 

Zobacz również