Już po raz ósmy BEC Poland oferuje roczny program rozwojowy o nazwie Talent Program. Projekt jest skierowany do studentów i absolwentów kierunków związanych z IT, którzy w trakcie studiów, lub świeżo po nich, chcą postawić pierwsze kroki w karierze zawodowej. Program umożliwia intensywne rozwijanie dotychczasowych umiejętności oraz zdobywanie nowych podczas realizowania znaczących projektów dla duńskiego sektora finansowego. Uczestnicy dołączają do zespołów w firmie, aby współtworzyć rozwiązania kluczowe dla duńskiej bankowości, z których korzysta ok. 25% społeczeństwa w Danii.
W ramach programu uczestnicy – pod okiem doświadczonych mentorów i ekspertów – poszerzają swoje kompetencje technologiczne, biznesowe oraz miękkie podczas kilkutygodniowych warsztatów, a następnie wykorzystują dotychczasową wiedzę i umiejętności w trakcie pracy nad rzeczywistymi projektami z branży Financial Technologies.
Opiekunowie projektu:
- Weronika Niemierka, Talent Partner
- Krzysztof Pawlicki, Java Competence Manager
- Jacek Jankowski, Business Intelligence Competence Manager
- Evgenii Nurminskii, DevOps & Cloud Competence Manager
Stawiamy na rozwój
– W Talent Programie zależy nam na rozwoju nie tylko pod kątem zdolności technicznych. Oferujemy wiele szkoleń, które różnią się w zależności od wybranej przez uczestników ścieżki kariery. Zanim uczestnicy dołączą do zespołów, uczymy ich wszystkich systemów funkcjonujących w firmie. Dużą rolę odgrywają również kompetencje miękkie – komunikatywność, umiejętność pracy w grupie czy wystąpień publicznych. Dla wielu uczestników jest to pierwsze doświadczenie w pracy w firmie, więc uczą się również samego obycia w dużej organizacji, umiejętności formułowania i prezentacji swoich myśli – tłumaczy Weronika Niemierka, Talent Partner w BEC.
Wszystkie zdolności są wykorzystywane nie tylko w pracy codziennej, lecz także w czasie dodatkowych wyzwań, jakie oferuje Talent Program: Testing Cup, Coding Task czy międzynarodowy Hackathon, w którym ważna jest praca zespołowa. Jako że BEC to firma międzynarodowa, na co dzień pracownicy i uczestnicy programu posługują się językiem angielskim, co daje im możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności językowych w praktyce.
Głównym celem BEC Poland Talent Programu jest odkrycie najbardziej zdolnych i obiecujących studentów i absolwentów, którzy po ukończeniu programu zostaną w zespole BEC. Program zakłada przeszkolenie uczestników na potrzeby działań w branży FinTech – zarówno w kwestii specyfiki pracy, jak i wykorzystywanych programów.
Dwa razy do roku – w lutym i sierpniu – wybierani są najlepsi kandydaci, którzy dołączają do BEC. Po przejściu sześciu tygodni intensywnych szkoleń, dołączają do zespołów, aby dalej się rozwijać i zdobywać praktyczne doświadczenie na ścieżce, którą sami wybierają. BEC Talent Program pozwala uczestnikom decydować, w jakim kierunku chcą dalej rozwijać swoje kompetencje. W lutowej edycji będzie otwarta nowa, piąta ścieżka kariery – Cyberbezpieczeństwo.
Główne założenia 8. edycji programu:
- Roczny program rozwojowy,
- 6 tygodni szkoleń technicznych, miękkich i biznesowych na początek programu,
- Dodatkowe dwa tygodnie szkoleń w ciągu roku,
- Wynagrodzenie (6 000 zł brutto),
- Elastyczne godziny, możliwość częściowej pracy zdalnej, podróże służbowe do Danii,
- Biuro w dogodnej lokalizacji – centrum Warszawy, blisko uczelni,
- Praca przy kluczowych rozwiązaniach dla duńskiej bankowości w międzynarodowych zwinnych zespołach,
- Wsparcie doświadczonych mentorów na każdym etapie rozwoju,
- Możliwość rotacji międzyzespołowej,
- Nielimitowany dostęp do platformy e-learningowej,
- Udział w meet upach oraz Communites of Practices.
Nietypowe wyzwania
W Talent Programie uczestników czeka wiele wyzwań, między innymi Coding Task, Testing Cup, czy międzynarodowy Hackathon na zakończenie programu. Mentorzy i opiekunowie programu dbają o przebieg i ciągły rozwój projektu, zapewniając w każdej edycji nowe, rozwijające zadania. W wielu z nich uczestnicy współpracują – lub rywalizują – ramię w ramię z ekspertami i specjalistami w danych dziedzinach, co jest dodatkową motywacją do nauki.
Jednym z najbardziej użytecznych zadań, jakie wspominają uczestnicy sierpniowej edycji 2021, było stworzenie programu do rezerwowania miejsc do pracy w biurze. W miesiąc, pod okiem mentora, wspólnymi siłami od zera stworzyli aplikację gotową do użytku.
Płynna tranzycja
Po zakończeniu Programu uczestnicy mają możliwość pozostać w BEC na stałym zatrudnieniu. Proces wdrożenia w struktury BEC jest bardzo płynny – właściwie już od drugiego miesiąca projektu uczestnicy dołączają do stałych zespołów.
Również współpraca i kontakt z mentorami nie ulega zmianie.
– Zawsze chcę być wsparciem dla talentów. Uczestnicy programu, obecni i byli, zawsze mogą przyjść, porozmawiać i – szczególnie w pierwszych tygodniach – prosić o pomoc. Po zakończeniu programu zostaję z nimi w kontakcie. Lubię sprawdzać, jak sobie radzą w firmie i upewniać się, że wszystko układa się po ich myśli” – mówi Weronika Niemierka.
Uczestnicy programu i rekrutacja
Projekt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród kandydatów. W ostatniej, sierpniowej edycji w 2022 roku chętnych było ponad 750 osób, spośród których do programu dołączyło 36.
– Przy rekrutacji do programu stawiamy na cztery czynniki: chęć uczenia się, zainteresowanie i podstawową wiedzę dotyczącą technologii, znajomość języka angielskiego, a także komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Umiejętność współpracy i otwartość są dla nas bardzo ważne – dodaje Weronika Niemierka.
Harmonogram programu:
- 21 listopada 2022: Termin składania aplikacji
- listopad-grudzień 2022: Rekrutacja – rozmowy z kandydatami i testy predyspozycji
- styczeń 2023: Podpisywanie umów
- 1 lutego 2023: Rozpoczęcie programu – cały miesiąc szkoleń
- marzec 2023: Dołączenie do zespołów
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Talent Programie, odwiedź growtogether.pl i aplikuj.